TworzymyGłos Regionu

Szczepionki powstają z abortowanych płodów?

Wyjaśniamy, o co chodzi

Piątek, 16 kwietnia 2021 o 13:33, autor: 2 1343
Szczepionki powstają z abortowanych płodów?

W Polsce zawrzało po komunikacie Konferencji Episkopatu Polski, w którym duchowni stwierdzili, że produkcja szczepionek firm AstraZeneca oraz Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny.

Biskup Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych oznajmił, że w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów. „Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny"- wskazał w dokumencie biskup.

"Wierni mogą korzystać z szczepionek"

W komunikacie Konferencji Episkopatu Polski stwierdzono jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek. „Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki), mogą z nich skorzystać bez winy moralnej”– podkreślił w dokumencie biskup Józef Wróbel. Dodał jednak, że konieczne jest zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

Eksperci komentują wątpliwości Episkopatu Polski

Wirusolodzy i lekarze podkreślają, że żadne z dostępnych obecnie na rynku szczepionek przeciw COVID-19 nie zawierają komórek z abortowanych płodów, a jedynie ich laboratoryjnie zmodyfikowane i wyprodukowane klony. Wyjaśnia to lekarz Bartosz Fiałek: 

"Żadna z dostępnych obecnie na rynku szczepionek przeciw COVID-19, nie zawiera komórek z abortowanych płodów, a jedynie ich laboratoryjnie zmodyfikowane i wyprodukowane klony. Komórki płodu (nie tylko nerki) abortowanego w Holandii w roku 1972 lub 1973, zgodnie z prawem po decyzji Sądu (w Polsce aborcja jest również w pewnych sytuacjach dopuszczalna - kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety lub w przypadku ciąży będącej skutkiem czynu zabronionego), zostały przekazane do laboratorium, w którym do dzisiaj są namnażane i wykorzystywane w biotechnologii".

Zdaniem lekarza poważny sprzeciw moralny budzi sugerowanie polskim katolikom, żeby nie szczepili się preparatami, zawierającymi ludzkie embrionalne komórki nerki. 

Z kolei dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog, tłumaczy, że obecnie mamy do czynienia ze szczepionkami nowej generacji, które są oparte na technologii mRNA. Przy ich produkcji nie są wykorzystywane linie komórkowe, które zostały wyizolowane z płodów poddanych aborcji. W dużym uproszczeniu te szczepionki składają się z nukleotydów i lipidów, czyli tłuszczów. 

Wirusolog w wywiadzie z portalem internetowym Onet zaprzeczył twierdzeniom Episkopatu Polski:

"Szczepionek nie robi się z abortowanych płodów. Pewne wirusy szczepionkowe, czy wirusy służące jako wektory, co najwyżej namnaża się w liniach komórkowych, które pół wieku temu wyprowadzono z płodów poddanych aborcji. Od tego czasu, z pewnością następują aborcje, ale nie ma takiej potrzeby, żeby pobierać nowe komórki czy poddawać płody celowo aborcji, by służyły do wyprowadzania tych linii komórkowych, bo one już istnieją"- powiedział ekspert.

Głos z rządu

Stanowisko w tej sprawie zabrał również  Michał Dworczyk, pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień: "Kluczowe w tym stanowisku jest sformułowanie, że mimo zastrzeżeń sformułowanych przez Episkopat Polski, wierni mogą korzystać z tych szczepionek" - powiedział przedstawiciel rządu.

News4Media, fot.: News4Media

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Wierny
17.04.2021 07:52

Jakim trzeba być dyletantem aby coś takiego oświadczać,,,, w świecie jest ponad 30% różnych preparatów, leków, szczepionek z tak zwanej górnej półki, których produkcja jest realizowana na tych samych zasadach co obecne szczepionki covid w tym Astra-Z., a ich stosowanie ma duże znaczenie w ratowaniu życia i zdrowia od Papieża po zwykłego człowieka !!!!!. Trzeba było Polskich podstarzałych duchownych aby w tym temacie na nowo Amerykę odkryć !!!!!. szok - czym żyją i zajmują się Polscy duchowni, którzy nie widzą m.in nie widza pedofili w Polskim Kościele, a ci co ją widzą i słyszą to potrafią ja ukrywać co pokazały ostatnie ustalenia nawet przez Komisje Watykańskie !!!!! Szok jakie mamy zacofanie !!!!!!.

avatar
~Asia
17.04.2021 09:03

Ciemnogród! Smutne.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl