TworzymyGłos Regionu

NIK donosi na Morawickiego, Dworczyka, Kamińskiego i Sasina

Wtorek, 25 maja 2021 o 20:20, autor: 2 761
NIK donosi na Morawickiego, Dworczyka, Kamińskiego i Sasina

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli ci politycy mogli przekroczyć uprawnienia organizując tzw. "wybory kopertowe". We wtorek po południu ogłosił to na konferencji prasowej szef NIK Marian Banaś.

W związku z wynikami kontroli, dotyczącej przygotowania i organizacji wyborów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyznaczonych na 10 maja 2020 roku, z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego, Najwyższa Izba Kontroli, mając na uwadze wagę stwierdzonych nieprawidłowości, kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.” – ogłosił we wtorek na konferencji prasowej szef NIK Marian Banaś.

Chodzi o planowane na maj 2020 roku wybory, kiedy Polacy mieli wybrać prezydenta za pośrednictwem Poczty Polskiej. Do wyborów nie doszło, ale wydrukowano 30 mln kart do głosowania. Zdaniem Izby doszło w tym przypadku do przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego. Naczelnym argumentem kontrolerów jest to, że decyzje o wyborach podejmuje Państwowa Komisja Wyborcza, a nie premier, bo nie ma do tego podstaw prawnych.

Banaś we wtorek o sprawie mówił mało. Tłumaczył ją za to Bogdan Skwarka z Departamentu Administracji Publicznej NIK. „Najwyższa Izba Kontroli w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa ma obowiązek, nie zaś prawo, skierowania odpowiedniego zawiadomienia do organów ścigania" - powiedział i dodał: "Nie ma znaczenia, czy uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa dotyczy najważniejszych funkcjonariuszy w państwie, czy zwykłych pracowników urzędu".

Jednocześnie nie przesądzał, czy doszło do przestępstwa, ale jedynie mówił o podejrzeniach. Określił je jako "uzasadnione".

Wcześniej NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury, w sprawie wyborów, na Pocztę Polską i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

 

 

News4Media, fot.: NIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~ŁATA+
26.05.2021 06:29

Po takiej informacji NIK nasuwa się pytanie; - Jak nazwać takie państwo, w którym rządzą ludzie z takim podejrzeniem zarzutów ?, - Jak się czują Ci co są członkami takiej partii co to toleruje takie zachowanie swoich członków i postepowanie tych co są w takim rządzie ?, - Jak traktować naszych regionalnych członków pis co są w lokalnej władzy i spółkach skarbu państwa ?. OTO SĄ PYTANIA SUWERENA PAŃSTWA DEMOKRACJI.

avatar
~"Polki i Polacy..."
26.05.2021 10:43

Polki i Polacy Czy jest Ci Li i taki inny kraj w świecie, w którym aktualnie rządzący danej partii/koalicja +3 tak jawnie lamie prawo, łamie Obowiązującą Konstytucję, gdzie potoczne mówiąc Kowalski jest karany za pospolita kradzież lizaka, paczki papierosów, a rządzący polityk mimo malwersacji milionów publicznych pieniędzy nawet nie przechodzi w POSTEPOWANIU WYJAŚNIAJĄCYM ???. Narodzie - Polki i Polacy co się z Wami stało ????

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl