TERAZ30°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Ścieżka przez Osową Sień coraz bliżej. Ruszył przetarg na budowę

szw
SZW śr., 24 czerwca 2026 13:53

Gmina Wschowa ogłosiła przetarg na budowę 5,6-kilometrowej ścieżki rowerowej ze Wschowy przez Osową Sień do granicy z Wielkopolską. Wybrany wykonawca będzie miał dziewięć miesięcy na realizację inwestycji, na którą samorząd stara się o blisko 5 mln zł dofinansowania.

reklama
Droga na trasie Wschowa - Osowa Sień. Na zdjęciu pomnik buhaja Ilona
Droga na trasie Wschowa - Osowa Sień. Na zdjęciu pomnik buhaja Ilona / Autor: Zw.pl

O przetargu poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Konrad Antkowiak, nazywając inwestycję jedną z ważniejszych rowerowych w gminie. Trasa pobiegnie wzdłuż drogi powiatowej, od ronda Leszczyńskiego przez Osową Sień, aż do granicy województwa lubuskiego z Wielkopolską, w stronę Włoszakowic.

Ścieżka rowerowa Wschowa - Osowa Sień - granica województwa

Ścieżka będzie miała nawierzchnię asfaltową, a w terenie zabudowanym – kostkę brukową. Przy szkole w Osowej Sieni zaplanowano doświetlone przejście dla pieszych.

Na trasie staną dwa Miejsca Obsługi Rowerzystów z zadaszonymi wiatami, stojakami na rowery i stacjami naprawy z podstawowymi narzędziami.

„W końcu będzie można bezpiecznie i wygodnie dojechać rowerem z Osowej Sieni do Wschowy” – napisał na Facebooku burmistrz Antkowiak. Dodał, że nowa trasa otworzy też możliwość dalszych wycieczek rowerowych, szczególnie w stronę Wielkopolski.

Burmistrz Antkowiak: dlaczego ścieżka, a nie droga?

W opublikowanym wideo burmistrz wyjaśnił, czemu gmina buduje ścieżkę rowerową, a nie przebudowuje całą drogę. Droga do Osowej Sieni i dalej do granicy z Wielkopolską jest drogą powiatową – jej zarządcą jest Powiat Wschowski, nie Gmina Wschowa.

– Dlaczego akurat ścieżka tam? Ponieważ jest to jedna z dróg powiatowych na terenie gminy Wschowa, która jest najbardziej oblegana przez samochody w sezonie letnim i jest drogą bardzo niebezpieczną, jeżeli chodzi o poruszanie się pieszych, jak i rowerzystów – wyjaśnia Antkowiak.

Wybrana w przetargu firma będzie miała dziewięć miesięcy na wybudowanie ścieżki.

Inwestycja dzięki porozumieniu

Gmina otrzymała dofinansowanie na opracowanie projektu już w 2022 roku, a w kwietniu 2025 roku burmistrz Antkowiak ogłosił, że dokumentacja budowlana jest gotowa. Trasa wpisywała się w porozumienie „Lubuska 9”, łączące sieci rowerowe województw lubuskiego i wielkopolskiego.

30 czerwca 2025 roku gmina podpisała porozumienie z Powiatem Wschowskim. Na jego podstawie Wschowa przejęła realizację inwestycji na drodze powiatowej i pokryje jej koszty w całości. Ze strony powiatu umowę podpisali starosta Waldemar Starosta i wicestarosta Andrzej Bielawski.

10 czerwca tego roku gmina złożyła wniosek o dofinansowanie w wysokości ponad 4,9 mln zł, a dwa tygodnie później ruszył przetarg na wykonawcę.

O dalszych postępach będziemy informować.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś artykuł do końca. Chcesz się czymś podzielić? Odwiedź zw24.pl

Reklama

Podsumowanie

    Widziałeś coś ciekawego?

    Dodaj zdjęcie, film lub informację z miasta.

    Dodaj zw24.pl
    reklama
    Santander

    Komentarze 1

    reklama
    zw24 Zgłoś zdarzenie

    Dla Ciebie

    30°C

    Pogoda

    Kontakt

    Nekrologi