Gmina Wschowa ogłosiła przetarg na budowę 5,6-kilometrowej ścieżki rowerowej ze Wschowy przez Osową Sień do granicy z Wielkopolską. Wybrany wykonawca będzie miał dziewięć miesięcy na realizację inwestycji, na którą samorząd stara się o blisko 5 mln zł dofinansowania.
O przetargu poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Konrad Antkowiak, nazywając inwestycję jedną z ważniejszych rowerowych w gminie. Trasa pobiegnie wzdłuż drogi powiatowej, od ronda Leszczyńskiego przez Osową Sień, aż do granicy województwa lubuskiego z Wielkopolską, w stronę Włoszakowic.
Ścieżka będzie miała nawierzchnię asfaltową, a w terenie zabudowanym – kostkę brukową. Przy szkole w Osowej Sieni zaplanowano doświetlone przejście dla pieszych.
Na trasie staną dwa Miejsca Obsługi Rowerzystów z zadaszonymi wiatami, stojakami na rowery i stacjami naprawy z podstawowymi narzędziami.
„W końcu będzie można bezpiecznie i wygodnie dojechać rowerem z Osowej Sieni do Wschowy” – napisał na Facebooku burmistrz Antkowiak. Dodał, że nowa trasa otworzy też możliwość dalszych wycieczek rowerowych, szczególnie w stronę Wielkopolski.
W opublikowanym wideo burmistrz wyjaśnił, czemu gmina buduje ścieżkę rowerową, a nie przebudowuje całą drogę. Droga do Osowej Sieni i dalej do granicy z Wielkopolską jest drogą powiatową – jej zarządcą jest Powiat Wschowski, nie Gmina Wschowa.
– Dlaczego akurat ścieżka tam? Ponieważ jest to jedna z dróg powiatowych na terenie gminy Wschowa, która jest najbardziej oblegana przez samochody w sezonie letnim i jest drogą bardzo niebezpieczną, jeżeli chodzi o poruszanie się pieszych, jak i rowerzystów – wyjaśnia Antkowiak.
Wybrana w przetargu firma będzie miała dziewięć miesięcy na wybudowanie ścieżki.
Gmina otrzymała dofinansowanie na opracowanie projektu już w 2022 roku, a w kwietniu 2025 roku burmistrz Antkowiak ogłosił, że dokumentacja budowlana jest gotowa. Trasa wpisywała się w porozumienie „Lubuska 9”, łączące sieci rowerowe województw lubuskiego i wielkopolskiego.
30 czerwca 2025 roku gmina podpisała porozumienie z Powiatem Wschowskim. Na jego podstawie Wschowa przejęła realizację inwestycji na drodze powiatowej i pokryje jej koszty w całości. Ze strony powiatu umowę podpisali starosta Waldemar Starosta i wicestarosta Andrzej Bielawski.
10 czerwca tego roku gmina złożyła wniosek o dofinansowanie w wysokości ponad 4,9 mln zł, a dwa tygodnie później ruszył przetarg na wykonawcę.
O dalszych postępach będziemy informować.
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś artykuł do końca. Chcesz się czymś podzielić? Odwiedź zw24.pl
Komentarze 1