TworzymyGłos Regionu

Wschowa miała swoją Unię. Klub organizował w mieście spektakularne wyścigi uliczne

Środa, 15 sierpnia 2018 o 12:33, aktualizacja Poniedziałek, 27 sierpnia 2018 o 14:17, autor: 13 2327
Wschowa miała swoją Unię. Klub organizował w mieście spektakularne wyścigi uliczne

Dobrze, że nie Pogoń… - napisała jedna z osób na profilu facebookowym Zw.pl na wieść o tym, że na ponad stuletnim murze Staszica pojawił się napis Unia. Komentarze pod lokalnymi informacjami często wędrują w kierunkach, których nikt się nie spodziewa. Ktoś umieszcza mural sławiący leszczyński klub żużlowy, a dyskusja toczy się w najlepsze o wyjściu Polski z Unii Europejskiej.  I nikt na to nie ma wpływu, a już najmniej ten, który umieścił napis Unia na stuletnim murze.

Problem z leszczyńskim klubem jest taki, że dopiero od 1949 roku nosi nazwę Leszczyński Klub Motorowy Unia. Jeszcze w 1948 jeździł w Drużynowych Mistrzostwach Polski jako Leszczyński Klub Motorowy. Bez Unii w nazwie. Ta nazwa pojawia się natomiast rok wcześniej we Wschowie. Od 1948 roku działa tutaj Klub Sportowy Unia. Mało tego, klub posiadał świetnie rozwiniętą sekcję motorową. Funkcjonował we Wschowie w latach 1948-1950 i organizował w mieście wyścigi uliczne, które cieszyły się wśród mieszkańców dużą popularnością. Zachowały się fotografie z tych zmagań sportowych. Nazwa Unia we Wschowie funkcjonowała od 1948 roku, w Lesznie od 1949 – przynajmniej tyle można wyczytać na oficjalnej stronie leszczyńskiego klubu. Czy Leszczyńska nazwa inspirowana była wschowską Unią? I czy w związku z tym nazwa klubu, którą ktoś sprayem zamieścił na ponad stuletnim murze I Zespołu Szkół,  pochodzi ze Wschowy?

Cóż, łatwo w tym mieście nie jest. Tym bardziej, że szkoła, na murze której umieszczono napis Unia, nosi dzisiaj imię Stanisława Staszica, a dawno, dawno temu jej patronem był Paul von Hindenburg. Było to w czasach, kiedy zamknięto w budynku Katolickie Seminarium Nauczycielskie i otworzono tam powszechną szkołę.  Tenże von Hindenburg, wcześniej, bo pod koniec XIX wieku (lata 1884-1885) wraz z niemieckim garnizonem stacjonował we Wschowie w stopniu kapitana, żeby 20 września 1928 roku przyjechać z wizytą do Wschowy już nie w stopniu kapitana, ale prezydenta Niemiec. Że było to niezwykle doniosłe wydarzenie dla Wschowy nie trzeba nikogo przekonywać. Tym bardziej, kiedy przypomnimy sobie, jak 90 lat później, czyli w lipcu 2018 roku Wschowę odwiedził premier Mateusz Morawiecki.  Jeżeli ktoś śledził doniesienia medialne z wizyty premiera, to na pewno pamięta, że premier rozpoczął swoje wystąpienie w siedzibie HZZ, nawiązując właśnie do tradycji sportu żużlowego. Od czego swoje wystąpienie we Wschowie rozpoczął prezydent Niemiec tego nie wiem. Wiem natomiast, że von Hindenburg w 1932 roku ponownie został wybrany prezydentem Niemiec, pokonując między innymi Adolfa Hitlera. I aż trudno sobie wyobrazić, która z ważnych osób i z jakiego kraju przyjedzie do Wschowy z wizytą za kolejne 90 lat. I czy wtedy będzie już wiadomo, czy nazwa klubu sportowego Unia była inspiracją dla leszczyńskiego klubu, czy też nie.

Ktoś powie, że to mocno naciągana teoria z tą Unią. Czy ja wiem? Zanim Paul von Hindenburg przyjechał do Wschowy najpierw w stopniu kapitana, a potem jako prezydent Niemiec, w 1915 roku miejscowość Zabrze została przemianowana na Hindenburg, na cześć przyszłego prezydenta. Dlaczego więc Leszczyński Klub Motorowy nie miałby przyjąć nazwy Unia na cześć wschowskiego klubu motorowego, który organizował we Wschowie spektakularne wyścigi uliczne?

Rafał Klan

Przy pisaniu artykułu, wiedzę historyczną, dotyczącą Wschowy, czerpałem w dużej mierze z publikacji Barbary Ratajewskiej ,,Materiały archiwalne do dziejów Wschowy" dostępnej w Internecie w formie pdf. 

REKLAMA

Komentarze (13)

avatar
~Hmm
15.08.2018 13:23

naciągnięte to jest ten temat chyba nie ma o czym pan pisać i znalazł pan punkt zaczepienia żeby coś po porostu było na tym zw xde

avatar
~Grot
15.08.2018 14:14

A mnie się to fajnie czytało, przynajmniej jakiś ciekawy temat o którym mało kto zapewne słyszał.

avatar
~Adam
15.08.2018 15:41

Mógł pan kilka fotografii zamieścić z tej wizyty Hindenburga . Tam jest miasto uśmiechnięte i takie piękne .

avatar
~ext7
15.08.2018 16:10

A i mnie czyta się to „fajnie” .Dzięki tej publikacji wiem coś więcej o moim mieście.(historii) Oczywiście rozumiem Pana Redaktora ,że nieszczególnie podoba się jemu ,jak komentatorzy ”odlatują” w obszary dość odległe od meritum publikacji, ale z całym szacunkiem innej opcji nie mają!! A może gdyby tak na Z.W pojawił się - nazwijmy umownie „HYDE PARK” (proponowany przez Adasia) to być może tych „odlotów „ od tematu byłoby mniej...Ot we wspomnianym „HYDE PARK” ,ludziska by się wygadały, a komentarze pod publikacjami, wolne byłyby od „odlotów”!!!

avatar
~do ext7
15.08.2018 21:36

Chyba w tym " Hyde Parku " grał byś pierwsze skrzypce .

avatar
~aaa bbb
15.08.2018 18:19

Co za bełkotliwy, naciągany artykuł!

avatar
~Adaś
16.08.2018 11:58

Oooo ..... ktoś jeszcze "prosi" reakcję Zw o stworzenie zakładki - "Wolne sprawy" ? , ...... nie za często , ale ze 2x w miesiącu moglibyśmy pogadać o tym co na "wątrobie leży" każdemu bez sztampy redakcji ? Są czasami wydarzenia które nie koniecznie są znaczące , tak jak i ten problem z muralem "Unia" ale są czasami materiały-wydarzenia szczególne np. śmierć Kory czy słowa o treści cyt. - "parada sodomitów" ? To mogłaby hitowa "ściana płaczu" dla nas ...... namawiam ? Zagłębienia się w temat UNIA p. Klana ciekawe ale chyba jeszcze nie ma "decyzji" wśród mieszkańców Wschowy , jak niektórych miast Śląska, do "powrotu" do języka niemieckiego ? Mur jak mur ale jaką historię i wydarzenia było mu dane przeżywać ? ......... aż do wczoraj , ... farbą go potraktował współczesny "wizjoner". Adaś

avatar
~JA!
16.08.2018 13:02

Pan Klan powinien pomyśleć co tu zrobić aby więcej przyciągnąć forumowiczów do udziału zw.pl..... . Jak na taką ilość mieszkańców powiatu, gminy i miasta / jak również okolic/ to ilość zaangażowanych w pisaniu i czytaniu zw.pl jest żenująco niska..... . Tak więc nie dziwmy się, iż poziom świadomości co do udziału jak i również samych kandydatów na przyszłych Radnych, ew. Burmistrza jest również żenująco N I S K I - nie mówiąc przeraźliwy co z kolei skutkuje na bardzo niską frekwencję przy urnach wyborczych...... Na to miast Przy piwku pojawiają się" Polaków rozmowy" o wszystkim i niczym, wszyscy starają się być ekspertami od wszystkiego co dotyczy naszego miasta i jego rozwoju i na tych rozmowach się kończy ich udział w zaangażowanie rozwoju naszego miasta...... . Nie uczestnicząc czynnie w wyborach doprowadzają, iż na radnych i burmistrza dostają się ludzie przypadkowi - (...) co z kolei powoduje, że osłabia to fachowość i skuteczność naszej RADY !!!!. I tak powstała 20 - 30 letnia "ELYTA" samorządowców, której wystarcza zdobycie odpowiedniego stołka dla siebie i swojej rodziny nie mówiąc o kolesiach partyjnych jak i wywodzących się z tymczasowych Komitetów..... Sumując, nie spodziewam się znaczących zmian po wyborach "Jesień 2018" - jak powstają listy z tymi samymi kandydatami czy to partyjne, czy to komitetów wyborczych organizowanych na szybko, na kolanie, łapanie - wręcz polowanie z wyrywaniem sobie przypadkowych kandydatów na swoje listy byle je zapełnić zgodnie z regulaminem wyborczym, be tzw. ELYTA partyjno - komitetowa i tak ma z góry zapewnione na tych listach miejsca od 1 do 3 !!!!!!. A Ty wyborco idziesz i bezwiednie głosujesz co wybory na te same nazwiska / czyli numerek na liście 1 lub 2 /!!!!. Tak nieświadomie stworzyliśmy STAŁĄ ELYTE SAMORZĄDOWĄ, która co wybory miesza się, a to do Rady Gminy, a to do Rady Powiatu aby do emerytury i nie jest w stanie wyjść w swoim działaniu na rzecz miasta i mieszkańców poza ramy swojego skostniałego przez laty myślenia!!!!!!. Tak więc skostniały Radny popierany przez skostniałego wyborcę i "BIDA" Wschowska leci dalej !!!!!!!.

avatar
~marekton
16.08.2018 14:44

Wnioskuje z Pana wpisów na zw.pl, że jest Pan osobą, która nie potrafi założyć komitetu wyborczego wyborców ?

avatar
~x
16.08.2018 14:42

Panie "JA!" i zarazem panie "Basiu", a może by tak konkretnie pan podał nazwiska na kogo głosować ?

avatar
~Odp. JA!
16.08.2018 15:46

Oczywiście, że na Pana R. Żaczyka - czekamy na Jego zgłoszenie się do wyborów.......

avatar
~Poparzony władzą
16.08.2018 22:14

Pan Żaczyk ma dobrą pensję i święty spokój. Nie sądzę, aby chciał podjąć kolejne wyzwanie i ciągłe tzw. hejtowanie w stosunku do swojej osoby.

avatar
~Obserwator
16.08.2018 19:59

Wniosek jest jeden ekipa pana Zaczyka myśli o powrocie (...)

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl