TworzymyGłos Regionu

Praca zdalna - Wady i zalety

- Dlaczego warto pracować w biurze?

Czwartek, 23 lipca 2020 o 11:23, autor: 0 346
Praca zdalna - Wady i zalety

W rezultacie niedawnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce ogromna część pracowników, zarówno tych zatrudnionych na umowę o pracę, jak i tych, którzy działali na podstawie umowy o dzieło, zlecenie zdecydowało się na tak zwany home-office, czyli na pracę zdalną w domu

W rezultacie niedawnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce ogromna część pracowników, zarówno tych zatrudnionych na umowę o pracę, jak i tych, którzy działali na podstawie umowy o dzieło, zlecenie zdecydowało się na tak zwany home-office, czyli na pracę zdalną w domu.

Nie ulega wątpliwości, że zarówno ze względów organizacyjnych, jak i ekonomicznych w wielu przypadkach jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Niemniej jednak nie jest sytuacja wolna od wad, które w niektórych przypadkach mogą nie tylko ograniczyć efektywność pracy, ale również uniemożliwić wykonywanie obowiązków pracowniczych. W związku z tym rodzi się pytanie. Jakie są zalety i wady pracy w domu? Jakie są alternatywne i często korzystniejsze rozwiązania?

Praca zdalna w domu - zalety

Z perspektywy pracownika największą zaletą wykonywania obowiązków zalanie jest komfort pracy. Osoba wykonująca swoje obowiązki w tym trybie może samodzielnie zdecydować o miejscu wykonywania powierzonych mu zadań. Z tego względu znakomita większość osób, które rozpoczynają pracę zdalną, decyduje się na wykonywanie obowiązków we własnym mieszkaniu. Dotyczy to jednak w głównej mierze osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę pracy w tym trybie. Z wielu powodów, które zostaną określone w dalszej części artykułu osoby, które posiadają dłuższy staż pracy na odległość, decydują się na wynajęcie biura.

Warto przeczytać: Jakie są czynsze za wynajęcie biura w dzielnicach Warszawy

Oczywiście komfort wyboru miejsca pracy to tylko jedna z wielu korzyści, z której skorzystać może pracownik wykonujący swoje obowiązki na odległość. Kolejną zaletą jest poczucie wolności oraz niezależności, którym może cieszyć się pracownik. Poczucie wolności u pracownika wiąże się bezpośrednio z nieskrępowaną swobodą działania. Osoba wykonująca swoją pracę zdalnie w wielu przypadkach nie posiada ściśle określonych ramach czasowych pracy. W praktyce oznacza to możliwość dowolnego dostosowania czasu pracy do indywidualnych potrzeb. Ponadto tego rodzaju pracownik nie musi martwić się bezpośrednim nadzorem ze strony przełożonych.

Przed pracownikiem stawiane jest jedynie zadanie, które musi być wykonane, ale to osoba zatrudniona sama decyduje, w jaki sposób zostanie ono zrealizowane. Z pracą zdalną nieodzownie łączy się również oszczędność czasu. Dotyczy to szczególnie osób, które na dojazdach do miejsca pracy tracą sporą część dnia. Nie ulega wątpliwości, że czas ten może być wykorzystany lepiej. Między innymi poprzez spędzenie go z rodziną. Praca w trybie zdalnym to również wyjątkowe ułatwienie w sytuacji jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Jest to szczególnie istotne dla tych, którzy ze względu na stan zdrowia mają problemy z przemieszczaniem. Warto również zwrócić uwagę na brak różnorodnych rozpraszaczy biurowych.

Praca zdalna – podstawowe wady

Niestety, ale podstawowym problemem pracy zdalnej w domu jest nadmierna ilość różnorodnych rozpraszaczy, z którymi ma się styczność w czasie codziennego funkcjonowania w mieszkaniu. Wykonując swoje obowiązki pracownicze w domu, zmuszeni jesteśmy do ciągłego kontaktu z pozostałymi członkami rodziny. W praktyce może to oznaczać konieczność ciągłego odrywania się od wykonywanych obowiązków.

Przeczytaj równie: Jakie mamy rodzaje biur i które biuro powinna wynająć Twoja firma

Potrzeba posprzątania rozrzuconych przez dziecko zabawek, czy też poświęcenia nieco uwagi ukochanemu zwierzakowi oraz wiele innych sytuacji, związanych z życiem codziennym może prowadzić do niemożności wykonania powierzonych pracownikowi obowiązków. Tego rodzaju bezpośrednie rozpraszacz w domu mogą być zniwelowane jedynie w sytuacji, w której pracownik posiada odrębny pokój, do którego nie ma wstępu żaden z członków rodziny.

Alternatywą może być również biuro do wynajęcia dla freelancerów oraz innych osób wykonujących obowiązki zdalnie. Kolejną wadą jest nikła motywacja do pracy. Nie ulega wątpliwości, że wykonywanie obowiązków pracowniczych w domu wymaga od pracownika ogromnej samodyscypliny oraz samozaparcia. Wszystkie obowiązki muszą być wykonane pomimo wszechobecnych rozpraszaczy. Ponadto decydując się na wykonywanie obowiązków pracowniczych jedynie w domu, narażamy się na utratę kontaktu ze współpracownikami.

Jest to szczególnie problematyczne dla wszystkich ekstrawertyków. Warto zwrócić uwagę, że nowoczesne powierzchnie biurowe, które mogą posłużyć jako doskonałe miejsce pracy, pozwalają zlikwidować problem braku bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Jeżeli więc należymy do grupy osób, która nie potrafi prawidłowo funkcjonować bez regularnego kontaktu z innymi osobami, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie biura. W takiej sytuacji można korzystać ze wszystkich korzyści związanych z pracą zdalną.

Pracownik może we własnym zakresie ustalać czas pracy, organizować sposób wykonywania obowiązków oraz nie martwić się ciągłym nadzorowaniem ze strony zwierzchników. W praktyce oznacza to, że nowoczesne biuro do wynajęcia dla pracownika wykonującego swoje obowiązki zdalnie to doskonałe rozwiązanie, które pozwala cieszyć się wszystkimi korzyściami związanymi z pracą zdalną. Równocześnie pozwala to na uniknięcie różnorodnych problemów, które bezpośrednio wiążą się z pracą zdalną we własnym mieszkaniu.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Chirurg przyjmuje
Chirurg przyjmuje
Oferuje usługi
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl