Po wejściu na cmentarz okazywało się, że tam niczego nie ma. Historia dwóch obiektów - w Szlichtyngowej i Dębowej Łęce

Piątek, 08 września 2017 o 16:05, aktualizacja Środa, 13 września 2017 o 16:29, autor: 0 1079
Po wejściu na cmentarz okazywało się, że tam niczego nie ma. Historia dwóch obiektów - w Szlichtyngowej i Dębowej Łęce

- Generalnie ludzie mają nałogi. Ja też mam - jeden. Są to stare cmentarze, niekoniecznie zabytkowe, bez względu na to, czy są one katolickie, ewangelickie, żydowskie, polskie, niemieckie, czy jakiekolwiek inne. Po prostu interesują mnie stare cmentarze - w ten sposób Dariusz Czwojdrak kustosz Muzeum Ziemi Wschowskiej rozpoczął swoją prelekcję poświęconą cmentarzom - żydowskiemu w Szlichtyngowej i ewangelickiemu w Dębowej Łęce. Wykład został wygłoszony 6 września w siedzibie MZW w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

- Cmentarz żydowski pojawił się na moim horyzoncie w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku, czyli 30 lat temu. I to właściwie w formie opozycji do opinii, którą przeczytałem, skądinąd bardzo zacnego i szanowanego leszczyńskiego historyka, który pisząc o dziejach Żydów w południowo-zachodniej Wielkopolsce stwierdził, że cmentarz żydowski w Szlichtyngowej nie jest wart uwagi. I żeby to sprawdzić z jakimś niepokojem i bólem serca pojechałem do Szlichtyngowej, a właściwie poszedłem tam na spacer. Na miejscu zobaczyłem tylko ścianę zieleni. Właściwie cały teren cmentarza porośnięty był samosiejkami akacji.

W tym czasie Dariuszowi Czwojdrakowi udaje się zorganizować spotkanie z ówczesnym Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Wawrzyńcem Kopczyńskim, który wyraża opinię, że cmentarz żydowski w Szlichtyngowej trzeba uratować. Dochodzi do spotkania panów z ówczesnym naczelnikiem Szlichtyngowej Kazimierzem Dymkiem i w rezultacie cmentarz zostaje przystosowany do należnej mu roli.

Po pierwszych pracach konserwatorsko-porządkowych, ustawieniu macew, mieszkańcom - zdaniem Dariusza Czwojdraka - te prace nie spodobały się i po kilku tygodniach ustawione nagrobki ponownie leżały na ziemi. Środki, jakie przeznaczono na odnowienie cmentarza poszły na marne. Dariuszowi Czwojdrakowi ponownie udaje się zdobyć pieniądze, w 1988 roku macewy znowu stoją na cmentarzu, ale już w 1989 roku wszystko wraca do normy.

- Cmentarz stał się miejscem spotkań ludzi, którzy z obcą historią i obcą kulturą w żaden sposób utożsamiać się nie chcieli. W związku z tym wynoszenie z cmentarza butelek po winie, piwie i innych trunkach było codziennością. Po raz trzeci udało się cmentarz doprowadzić do porządku dzięki środkom Fundacji Wiecznej Pamięci z Warszawy. Wówczas także pan Wawrzyniec Kopczyński uprosił ówczesnego proboszcza, żeby z ambony ogłaszał, żeby po prostu tego cmentarza nie ruszać. I chyba poskutkowało, bo nigdy więcej do takiej sytuacji nie doszło, gdzie po wejściu na cmentarz okazywało się, że tam już nic nie ma.

Jak dalej przebiegała historia cmentarza żydowskiego w Szlichtyngowej można wysłuchać w materiale filmowy, który zamieszczamy poniżej.

Drugim obiektem, którym zajął się Dariusz Czwojdrak był cmentarz ewangelicki w Dębowej Łęce.

- Pojawiłem się tam w tym samym czasie, co na cmentarzu w Szlichtyngowej. W ramach współpracy z panem Kopczyńskim pojawiła się taka idea, żeby objąć opieką wszystkie cmentarze poniemieckie na terenie ówczesnego województwa leszczyńskiego. Poproszono mnie, żebym tak daleko, jak jestem w stanie dojechać, objechał te tereny i udokumentował wszystkie obiekty, które uda się namierzyć. Jednym z nich był cmentarz w Dębowej Łęce.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z historią i tego cmentarza. Co zastał tam obecny kustosz Muzeum Ziemi Wschowskiej, czego dowiedział się i co udało się przywrócić w ramach prac porządkowo-konserwatorskich - wszystko na ten temat znajduje się w zamieszczonym poniżej materiale filmowym.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaDzieci zmierzyły się w Aquathlonie
21.07.20181 316
Już po raz 21. na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku rozgrywane są zawody w Triathlonie. 21 czerwca, w sobotę, ci najmłodsi i trochę starsi zmierzyli się w aquathlonie. Zmagania po...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl