TworzymyGłos Regionu

reklama

Pałac na tapecie

Piątek, 19 października 2018 o 11:22, autor: 15
Pałac na tapecie

Są w Sławie rzeczy święte: to jezioro i pałac. Mieszkańcy są bardzo wrażliwi na opinię na ich temat, a jakakolwiek krytyka jest niemile widziana. Jednak ostatnio o pałacu mówi się coraz więcej i to w kontekście trwającej kampanii wyborczej.

W internecie pojawiły się różne informacje na ten temat. Jedna jest pewna, zgodnie z obwieszczeniem komorniczym licytacja pałacu, za długi firmy, której był własnością, odbędzie się 30 listopada.

W gminie z tej nowiny są bardzo zadowoleni, bo przez ostatnie lata obiekt stał i niszczał. Co irytowało zarówno zwykłych mieszkańców, jak i włodarzy. Stąd decyzja za tym, by znaleźć inwestorów. Tacy podobno są i to poważni: rozmawiali z konserwatorem zabytków, komornikiem i włodarzami gminy. Ponoć zainteresowanych jest kilku. Wszystko okaże się 30 listopada – czyli dniu licytacji.

Pałac stał się elementem gry wyborczej. A dokładnie jego historia ostatnich lat. I to czy powinien trafić w gminne ręce. Właścicielem obiektu był powiat, które usilnie szukał kupca. Dlaczego? Zmiana przepisów wymusiła wyprowadzkę domu dziecka do mniejszych placówek. Środki ze sprzedaży miały sfinansować zakup mniejszych budynków. Fiasko kolejnych przetargów sprawiło, że powiat proponował zakup placówki gminie Sława.

- Powiat zaproponował sławskiej gminie zakup pałacu za kwotę 1 miliona 200 tysięcy złotych - mówi starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka - żadna inna kwota nie była brana wtedy pod uwagę. Powiat nie jest bogatym samorządem i nie stać nas było na to, żeby majątek powiatu oddawać za przysłowiową złotówkę.  Nasze zadanie polegało wtedy na tym, żeby za uzyskane pieniądze ze sprzedaży sławskiego pałacu zakupić mniejsze obiekty dla wychowanków Domu Dziecka. Taką też ofertę, czyli 1 milion 200 tysięcy złotych  zaproponowaliśmy gminie Sława.

Dlaczego gmina nie chciała pałacu? W dokumentach sprzed 12 lat Rada Miejska i burmistrz informują o braku środków na zakup, ale przede wszystkim remont i utrzymanie. Szacunki mówią nawet o 30 milionach złotych, by zabytkowy pałac przywrócić do stanu świetności.

W gminie przypominają, że gdy pojawiła się oferta walczono o ratowanie jeziora, a dosłownie kilka tygodni wcześniej podpisano umowy na budowę oczyszczalni i pól filtracyjnych (około 19 mln zł), ponad 4 mln zł wydano na budowę hali przy ZSP, dalsze prawie 7,5 mln pochłonęło nabrzeże na SCKiW, przeprowadzka dworca autobusowego, zagospodarowanie Nowego Rynku… łatwo policzyć, że samorząd nie miał funduszy na pałacowe inwestycje.

Wtedy z ulgą przyjęta została informacja o kupcu i jego planach. Nikt nie spodziewał, że na nich się zakończy. Właściciel nie podołał zadaniu i pałac trafił w kolejne ręce. Spółki, która wkrótce ogłosiła upadłość, a na zakupionym od powiatu wschowskiego za 1,2 mln zł obiekcie pozostały kilkumilionowe długi. Stąd dziś komornik i licytacja.

Na co liczą mieszkańcy? Tak naprawdę nie interesuje ich co było, za to chętnie zobaczą, jak ten obiekt znów staje się perełką na miarę oczekiwań i możliwości.

Redakcja nie tylko będzie informować o postępach w sprawie, ale i kibicować, by zabytek odzyskał blask.

(rak)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (15)

avatar

avatar
~biciepiany
19.10.2018 11:59

Obwinianie gminy za stan pałacu który do niej nigdy nie należał to jakaś parodia, z jednej strony kupno pałacyku przez gminę z drugiej inwestycje w tym czasie typu: zajezdnia pks, sala sportowa zsp, odnowienie nowego rynku, deptak na sckiw, modernizacja oczyszczalni w ZWiKu. Kupno pałacyku, po co? Żeby stał i niszczał pod szyldem Gminy kosztem takich inwestycji które naprawdę się przydały pod wieloma względami? Nawet jak by gmina w niego inwestowała po jego kupnie jakie korzyści z tego miałoby miasto a dokładniej zwykli mieszkańcy? większe niż przy tych inwestycji które zostały wykonane? Szczerzę wątpię. Wywlekanie brudu z przed kilku lat i to słabego brudu, szukanie na siłę, jak dla mnie słaba zagrywka. Zabytki zabytkami, szacunek do nich szacunkiem do nich. Moim zdaniem trzeba iść na przód i się rozbijać. No i z innej strony, jakie rozwiązanie proponuje ORP? Znalezienie inwestora? O ile mi wiadomo już coś jest na rzeczy. Kupno przez Gminę? Pytam po co? Żeby topić pieniądze na walkę z konserwatorem zabytków? Głupota. Dla mnie temat zamknięty. Jestem mieszkańcem Sławy i uważam że są ważniejsze tematy i przede wszystkim bardziej potrzebne i praktyczne do realizacji niż bicie piany o niszczejący pałacyk. Jak już ORP tak bardzo chce walczyć i topić pieniądze o coś co nie należy do Gminy to polecam Starostwo albo Województwo i remonty dróg analogiczna sytuacja. A teraz coś z typu "ciekawi mnie" czy ktoś kiedyś zaciekawi się tym czemu na stronie ORP nie ma żadnych negatywnych komentarzy ani niewygodnych pytań? z tego wynika że 100% ludzi ich popiera, baaaardzo dziwna sytuacja bo na stronie dobrej gminy można merytorycznie porozmawiać i uzyskać spokojną odpowiedź nawet na najgłupsze pytanie. To tyle z moich wypocin i przemyśleń, dziękuje za uwagę

avatar
~j_32
19.10.2018 12:28

Mazur na Mazury na Radnego a nie do Rady MiG Sława ze wsi Ciosaniec.To za Jego kadencji Ciosaniec stał się miejscowością zaniedbaną.Droga i chodniki jak w średniowieczu,zapachy też jak w średniowieczu.Temu Panu już DZIĘKUKJEMY i LICZYMY na MŁODOŚĆ

avatar
~Homosovieticus
19.10.2018 12:34

Jeść, pić i nic ponad to . Stracone POkolenie

avatar
~lolek
19.10.2018 12:44

Kolego z Urzędu Gminy i Miasta Sławy pisanie na portalach internetowych w czasie pracy?Zajmij się lepiej parzeniem kawy lub herbaty bo tylko to umiecie a nie pisaniem i marnowaniem czasu za który my mieszkańcy gminy płacimy .Co do ORP to chyba się pomyliłeś z KWW Dobra Gmina Sława która usuwa negatywne opinie.

avatar
~Precz z preczem!!!
19.10.2018 12:49

Bicie piany ;) Super klika ...średnia wieku w gminie to chyba ponad 60 lat ..dyrektorzy ledwo chodzą...zarabiają olbrzymie pieniądze .....gdzie są młodzi mądrzy ambitni...... dajcie im szansę.......podziwiam upór i zadufanie ......cuda przedwyborcze itp. TO jest żenujące.......ehhhhh ludzie opamiętajcie ,nie dajcie się oszukiwać

avatar
~Krzys
19.10.2018 12:42

Biciepiany Bardzo dobry komentarz. Po co Pałac miał niszczeć pod szyldem gminy... Niech niszczeje pod innym szyldem... Rozumowanie warte mistrzostwa świata... Gratuluję wspaniałej obrony... Bomba.

avatar
~ja
19.10.2018 13:18

szkoda gadać , wszyscy dobrze wiedzą. Pałac jest grzechem zaniechania władz.

avatar
~Agnes
19.10.2018 19:36

Zgadzam się......

avatar
~Do J 32
19.10.2018 16:27

Ty chyba z kosmosu jestes jeżeli nie widzisz tego co w.Ciosancu zrobiono.

avatar
~DO Do J 32
21.10.2018 16:16

Proszę o odpowiedz ,,CO ZROBIONO W CIOSAŃCU" -oprócz dostarczenia smrodów i dziur w drodze,że nie wspomnę o braku chodników

avatar
~Daro
19.10.2018 23:07

Jeżeli powiat wschowski jest biedny , to dlaczego jest powiatem, Sława powinna być powiatem i temat pałacu byłby załatwiony!!

avatar
~slawa
22.10.2018 20:46

Co nie które osoby chciały zbić kapitał polityczny na pałacu w sławie nie udało się lepiej niech biorą szpadle i zaczynają kopać miejsce pod basen.

avatar
~Dumka
03.11.2018 09:53

W niemckich szkołach dzieci się uczą,że Skłodowska była francuską ur. W Rosji . Proponuję wyremontować pałac i podzielić na część muzealną poświęconą jedynej kobiecie z dwoma Noblami i częścią hotelową dla zainteresowanych. Proszę mi wierzyć, że turyści będą walić drzwiami i oknami i to cały rok

avatar
~Oj dumka
03.11.2018 16:46

W sumie to Maria Skłodowska-Curie urodziła się w 1867r. w Warszawie, która formalnie na mocy cyt: "traktatu rosyjsko-austriacko-pruskiego z 3 maja 1815, w którym mocarstwa dokonały podziału ziem Księstwa Warszawskiego należała do Rosji. Artykuł V tego traktatu głosił, że ziemie Księstwa Warszawskiego pozostające pod kontrolą rosyjską zostają połączone z Rosją nieodzownie przez swoją konstytucję i oddane na wieczne czasy w ręce Najjaśniejszego Cesarza Wszechrosji. Traktat podziałowy wszedł później do aktu końcowego postanowień kongresu wiedeńskiego z 9 czerwca 1815. Formalnego zniesienia autonomii polityczno-administracyjnej tego terytorium dokonano w 1867 roku. W 1874 zaczęto używać półoficjalnie na określenie ziem królestwa nazwę Kraj Nadwiślański." Aczkolwiek urodziła się w Warszawie :)))

avatar
~Krytyk
06.11.2018 21:53

Jak można było zrujnować taki zabytek, kiedyś była to rezydencja Heinricha Himmlera, dzisiaj zwykłego menela

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl