We Wschowie odbył się tradycyjny Orszak Trzech Króli, który jak co roku przyciągnął tłumy wiernych. Uczestnicy zgromadzili się na pl. Farnym, by w procesji udać się do kościoła św. Jadwigi Królowej. Wydarzenie, zorganizowane przez parafie pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz pw. Św. Jadwigi Królowej, było okazją do wspólnego świętowania i kolędowania.
W kościele św. Jadwigi Królowej wiernych czekał jarmark i kolędowanie z udziałem zespołu Chairete. Na jarmarku można było posmakować różnorodnych przysmaków, w tym grillowanych dań, domowych ciast, a także rozgrzewającej kawy, herbaty i grzańca.
6 stycznia, w dniu Uroczystości Objawienia Pańskiego, znanej również jako Święto Trzech Króli, Kościół katolicki świętuje jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Data ta, obchodzona już w III wieku, upamiętnia hołd Trzech Króli złożony Dzieciątku Jezus. Współcześnie jest to dzień świąteczny nakazany w Kościele katolickim, związany z różnymi tradycjami, w tym święceniem wody, kadzidła i kredy, a także oznaczaniem drzwi napisem K + M + B i bieżącym rokiem.
Napis K + M + B ma wielorakie interpretacje, odnosząc się zarówno do imion mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, jak i chrześcijańskich błogosławieństw, takich jak "Christus manisionem benedicat" (Niech Chrystus mieszkanie błogosławi) lub Christus multorum benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Ten zwyczaj ma swoje korzenie w Księdze Wyjścia, gdzie Izraelici oznaczali drzwi krwią baranka paschalnego. Dzisiejsze oznaczenia kredą są wyrazem prośby o błogosławieństwo oraz publicznego wyznania wiary.
Źródło: diecezja.rzeszow.pl
Komentarze 6