TworzymyGłos Regionu

reklama

Wizyta przedstawicieli Konsulatu Generalnego Niemiec w Sławie. Tematem podobozy w Przybyszowie

Wtorek, 04 czerwca 2024 o 13:34, autor: 0
Wizyta przedstawicieli Konsulatu Generalnego Niemiec w Sławie. Tematem podobozy w Przybyszowie

Burmistrz Sławy, Cezary Sadrakuła, gościł delegację z Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu. Głównym celem spotkania było omówienie współpracy dotyczącej zagospodarowania miejsc pamięci na terenie dawnych podobozów Gross-Rossen w okolicy Przybyszowa.  

Dyskusje o historii i przyszłości miejsc pamięci

W spotkaniu uczestniczyli również Frank Müller z Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Saksonii, Zbigniew Jaroszewski, prezes Sławskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Ocalić od Zapomnienia”, Marcin Zając, wykonawca prac na terenie jednego z obozów, oraz przedstawiciele sławskiego magistratu. Pierwszym punktem wizyty była rozmowa na temat historii tych miejsc, podjętych działań informacyjnych oraz dotychczasowych prac.

Zobacz: Więźniarki przeżywały tu niemieckie piekło. Na ruinach folwarku nieopodal Przybyszowa stanie tablica informacyjna

Wizyta w Przybyszowie i dalsze rozmowy

Następnie uczestnicy udali się do Przybyszowa, gdzie dawniej znajdowały się folwarki rolnicze, w których więźniarki były przetrzymywane i zmuszane do ciężkiej pracy. Tam kontynuowano dyskusje na temat współpracy w zabezpieczeniu miejsc po dawnych podobozach oraz koncepcji upamiętnienia ówczesnych wydarzeń.

Zobacz: Ze Sławy do Przybyszowa w hołdzie ofiarom. W Marszu Pamięci wzięło udział 80 osób (FOTO)

Hołd dla ofiar

Na zakończenie wizyty, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Niemiec złożyli kwiaty pod jednym z kamieni pamięci. Ten gest miał symbolizować szacunek i pamięć o ofiarach, które cierpiały w tych trudnych warunkach.

Źródło: UM w Sławie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl