TworzymyGłos Regionu

reklama

Ze Sławy do Przybyszowa w hołdzie ofiarom. W Marszu Pamięci wzięło udział 80 osób (FOTO)

Poniedziałek, 22 stycznia 2024 o 09:37, aktualizacja Poniedziałek, 22 stycznia 2024 o 10:07, autor: 1
Ze Sławy do Przybyszowa w hołdzie ofiarom. W Marszu Pamięci wzięło udział 80 osób (FOTO)

Na terenie gminy Sława odbył się Marsz Pamięci, coroczne wydarzenie upamiętniające ofiary niemieckich podobozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej. W niedzielne przedpołudnie, z historycznego dworca kolejowego w Sławie wyruszyła grupa 80 osób, aby oddać hołd tym, które poniosły śmierć w tragicznym Marszu Śmierci.

Krwawy epizod historii - Marsz Śmierci

Marsz Pamięci stanowi przypomnienie o krwawym wydarzeniu z 1945 roku. "W obliczu ofensywy zimowej na froncie wschodnim rozpoczęto ewakuację obydwu podobozów w okolicy Przybyszowa - Schlesiersee I i II," - przypomina historyczne fakty. Tysiące więźniarek były zmuszane do marszu przez boczne drogi i bezdroża, a około 20 chorych zostało zamordowanych w Spokojnej”.

Zobacz: Historia zapomnianych ofiar. Losy kobiet z podobozów Groß-Rosen w Przybyszowie

Uczczenie pamięci i przemówienia

Uczestnicy Marszu Pamięci dotarli do dawnego niemieckiego obozu dla kobiet pochodzenia żydowskiego w Przybyszowie. Przy pamiątkowym kamieniu złożono kwiaty i znicze. Wśród mówców znaleźli się Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, Zbigniew Jaroszewski ze Sławskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego, prof. Paweł Konczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Dorota Suli z Muzeum Gross-Rosen oraz przedstawiciel Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Saksonii.

Symboliczne odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Zakończeniem Marszu Pamięci było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, przygotowanej przez Sławskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Ocalić od Zapomnienia" i ufundowanej przez Niemiecko-Polskie Towarzystwo Saksonii. Burmistrz Sławy oraz członek Towarzystwa symbolicznie zerwali szarfy z tablicy, podkreślając wagę pamięci i przypominając o tragicznej historii regionu.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~???
23.01.2024 09:20

????

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl