TworzymyGłos Regionu

reklama

Temat szkół podstawowych na terenie gminy wciąż otwarty

Poniedziałek, 23 stycznia 2017 o 16:54, aktualizacja Poniedziałek, 23 stycznia 2017 o 16:59, autor: 17
Temat szkół podstawowych na terenie gminy wciąż otwarty

Do spotkania pani burmistrz Wschowy z lubuskim kuratorem oświaty w sprawie sieci szkół podstawowych, społeczności, związane ze szkołami wiejskimi wyrażały zaniepokojenie w związku z utworzeniem filii w miejscowościach wiejskich. Po spotkaniu z panią kurator niepokoją się mieszkańcy Wschowy, nauczyciele i rodzice, związani z obecnym Gimnazjum nr 2. Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Organizacyjnych Dariusz Przybylski jest zdania, że temat przyszłości szkół podstawowych na terenie gminy, to temat wciąż otwarty i nic nie jest jeszcze przesądzone.

Dariusz Przybylski naczelnik Wydziału Spraw Organizacyjnych i Społecznych jest zdania, że samorząd wciąż ma czas aby prowadzić rozmowy i doprowadzić do jednolitego stanowiska Rady Miejskiej w sprawie szkół podstawowych, które mają zacząć funkcjonować od 1 września 2017 roku.

- Zależy nam na tym, aby w obecnym Gimnazjum nr 2 powstała szkoła podstawowa - mówi Dariusz Przybylski - to stosunkowo nowy budynek i prawdę mówiąc nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której nie będzie on wykorzystany na miarę swoich możliwości. Dzisiaj sytuacja jednak wygląda tak, że nie mamy pewności, jaką decyzję podejmie Rada Miejska. Potrzebna jest nadal rozmowa, z której wyniknie, co jest lepsze dla gminy.

W związku z tym naczelnik Przybylski podkreśla, że sprawa szkół podstawowych jest nadal otwarta. Wymaga dialogu. A jednocześnie warto zdawać sobie sprawę ze wszystkich skutków decyzji podjętych przez radnych.

- W całej tej sytuacji moim zdaniem powinniśmy brać pod uwagę czynniki, które na własny użytek nazywam czynnikami wysokiego ryzyka - mówi Dariusz Przybylski - nie mamy wiedzy, jak zachowają się rodzice w miejscowościach wiejskich, jeżeli sytuacja pozostanie bez zmian. Druga kwestia związana jest z problemem, który dotyka wszystkich mniejszych miejscowości takich, jak Wschowa, a nawet większych. Mam na myśli fakt, że mieszkańcy, całe rodziny przeprowadzają się do większych aglomeracji. Są to procesy, które trudno przewidzieć, a będą miały w przyszłości wpływ również na wschowską oświatę.

Zdaniem Dariusza Przybylskiego warto jeszcze raz zasiąść do rozmów i wypracować wspólne stanowisko w Radzie Miejskiej.

(rak)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (17)

avatar

avatar
~miglanc
23.01.2017 19:04

Jak zwykle jeszcze raz zasiąść do rozmów i może jeszcze raz i jeszcze raz zasiąść . Tak się rozmydla problem . Gadać i gadać i jeszcze raz gadać i na tym gadaniu się skończy . Ponoć jesteście urzędnikami dla ludzi a jeszcze żadnej sprawy nie rozwiązaliście po myśli mieszkańców . Jak trzeba coś dla siebie załatwić jakieś stanowisko kierownicze , dać prace rodzinie lub raczej zatrudnić bo o pracy nie ma mowy to wy wiecie doskonale jak trzeba i gdzie trzeba nacisnąć . Wy w tym temacie jesteście mistrzami . A jak coś dla społeczeństwa to tylko rozmowy czyli nic w tym temacie nie możemy zrobić bo to oni tam w stolicy decydują . Po jaką cholerę walczyliście o tą władzę jak wy nic nie możecie a jak już to spieprzycie wszystko co wam w łapy wpadnie . Rządzenie nie polega na siedzeniu za biurkiem i nic nie robieniu . Jedz pan kiedyś do swojego domu przez Nową Sól to pan zobaczysz jak tam się pracuje i co oni zrobili w tym czasie dla miasta i jak tam rozwiązuje się problemy miasta i gminy .

avatar
~maddo
23.01.2017 20:14

Zgadzam się z poprzednim komentarzem. O czym tu bez przerwy gadać! Wiejskich szkół nie pozwolili zamknąć i taki jest fakt. No to teraz trzeba tak zrobić, aby budynek gimnazjum nie stał pusty. Wszyscy na prawo i lewo radzę, by uczyła się tam część dzieci z jedynki i część z dwójki albo starsze klasy tylko z dwójki a władza jakby głucha. To właśnie dać Radzie do przegłosowania No chyba,że wszyscy "trzęsą portkami" przed dyr. Ratajczakiem . A może miejskich dzieci nie można tak przerzucać?... No ale po co mają ćwiczyć w sali, w której tynk sypie się na głowę a grzyb liże ściany( sp 1), jak mogą w pięknej i czystej...

avatar
~Jan
23.01.2017 20:29

A co tu gadać, jeśli kurator powiedziała, że wiejskie szkoły mają zostać,nauczyciele gimnazjum znajdą pracę na wsiach.

avatar
~Śmiech na sali
23.01.2017 20:41

Gierka polityczna pana Kopiuj Wklej

avatar
~do kom. 3
23.01.2017 21:43

Jak masz układy, to dostaniesz nawet dodatkowe godzinki-a pozostali ..zdychać"- nie podoba się-to poszukaj pracy gdzie indziej

avatar
~Ja
23.01.2017 22:00

Nie rozumiem po co ta dyskusja PAni BUrmistrz podjęła już decyzję więc nie ma nad czym debatować szkoły 1-8 na wsiach i juz

avatar
~Zirytowany
23.01.2017 22:06

Zastanówcie się (władzo ) jakie informacje podajecie do ogólnej wiadomości bo mam wrażenie jakby ktoś miał schizofrenie.

avatar
~Ktoś
23.01.2017 23:20

Była już przygotowana nowa rejonizacja. Rodzice sue cieszyli ze dzueci nie będą uczyły sue w przeładowanych szkołach. Dzuecko potrzebuje przestrzeni a taka jest w stanie zagwarantować trzecia szkoła podstawowa. Coraz dłużej pracujemy i nie chcemy by dzieciak siedział w zatłoczone świetlicy z dziećmi z różnych grup wiekowych. Dostępność wielu sal mozecsorawi ze będą odbywały się atrakcyjne zajęcia dodatkowo nawet płatne ake w szkołach. Przyjemne z pożytecznym. A gdzue jest powiedziane ze dziecko ze wsi nie przyjedzie właśnie do miasta jak rodzic jedzie do pracy? W budynku gimnazjum powinna być nowa s koła podstawowa a nie starsza z sp 2 bo uciekamy od dzielenia dzueci z młodszych na starsze. Wg reformy to nauczyciel ma znać dzuecko o 1 do 8 klasy i tsk by było. Poza tym nic na siłę. Jak fajnie będzie w mieście i 3 szkoły to i chętni się znajdą. ..

avatar
~xyz
23.01.2017 23:54

Rodzice ze szkół wiejskich będą walczyć panie Przybylski, jak trzeba to nie tylko do kuratora , ale i do ministra pojadą. Po trupach idzie nasza władza , byle obronić budynek gimnazjum, bo on stosunkowo nowy, piękny jest , ah.... No i trzeba się zastanowić co jest lepsze dla gminy( czytaj dla naszej władzy), nie dla dzieci i ich rodziców.

avatar
~@ zirytowany
24.01.2017 08:00

Zgadzam się. Przekaz ze strony władzy powinien być w miarę jednolity , merytoryczny i akceptowalny społecznie. Tego od nich wymagamy bo im za to płacimy z naszych podatków. A te wypowiedzi, które słychać ostatnio to bełkot szamocących się w swojej niewiedzy, jakby ktoś miał nierówno pod sufitem i ADHD na dokładkę.

avatar
~myslący
24.01.2017 10:17

Ludzie...przecież to nie ma sensu tworzyć klasy na wsiach gdzie czasami jest 2m 3 dzieci z jednego rocznika. Za chwile nasze dzieci w SP> 2 będą uczęszczały do szkoły na popołudnie jak my ponad 30 lat temu. gdzie tu logika i rozsądne myślenie. Bo szkoła będzie przez kilka lat przeładowana biorąc pod uwagę podwójne roczniki sprzed kolejnej reformy szkolnictwa....Chodzi o roczniki 2007, 2008, 2009 gdzie obenie jest utworzonych w SP. 2 6 klas II i 6 klas III. Są w gminie możliwości i warunki a ich się nie wykorzystuje..

avatar
~nowoczesny
24.01.2017 11:14

Ja bym chciał oddać dziecko do szkoły jesienią , wrzesień, a odebrać latem na ferie , tak jak jest w Chinach ? Czy PiS może rozważyć taki styl kształcenia wzięty z najbogatszego kraju świata ?

avatar
~gumiś...
24.01.2017 11:24

W szkolnictwie wg niektórych wracają czasy wczesnej KOMUNY: - to za komuny na wsiach były tylko cztery klasy i to uczniowie I i II uczyli się razem, jak również III i IV - bo uczniów w klasach było od 4 do 8. Nie jeden z nich wykształcił się na techników, inżynierów czy doktorów.

avatar
~Nina
24.01.2017 20:13

Czy to nie jest przypadkiem podkopywanie autorytetu pani Burmistrz? Ona jedno, a jej podwładny drugie... Komu wierzyć?

avatar
~gumiś...
24.01.2017 22:24

Wygląda mi to na wielką improwizację psychoanalityczną@@@ Ona jedno, On drugie-a Wy się PRODUKUJCIE ku ich UCIESZE !!! Fest zabawa kosztem ZW.

avatar
~Przeciwnik obecnej władzy
24.01.2017 23:33

Widzę, że wielu ma problem ze zrozumieniem tego co czyta. Przecież p. Burmistrz ubolewa nad chęcią pozostawienia szkół na wsiach a Naczelnik przytakuje. A tak na marginesie to dla czego się wszyscy boją Ratajczaka?

avatar
~ANALITYK
25.01.2017 13:45

Realny jak na ten moment plan, który można przyjąć: - szkoły wiejskie zostają, bo nie zgodzi się na likwidację MEN i kurator - budynek szkolny Gimnazjum nr 2 włączyć do SP nr 2

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl