TworzymyGłos Regionu

reklama

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Antoniego Żurawskiego. „To dla nas wszystkich radosny dzień”

Środa, 08 maja 2024 o 18:33, aktualizacja Środa, 08 maja 2024 o 18:52, autor: 11
Odsłonięto tablicę upamiętniającą Antoniego Żurawskiego. „To dla nas wszystkich radosny dzień”

W środę, 8 maja, we Wschowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające niezwykłą postać i bohaterów lokalnej "Solidarności" z okresu Stanu Wojennego. O godzinie 13:00 na ścianie budynku „Oikos” przy ulicy Klasztornej odsłonięto tablicę poświęconą śp. Antoniemu Żurawskiemu, znanemu działaczowi "Solidarności Rolników Indywidualnych" i pierwszemu senatorowi RP z województwa leszczyńskiego.

Antoni Żurawski - kim był?

Antoni Żurawski był wybitnym mieszkańcem Wschowy, przewodniczącym wojewódzkich struktur "NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych" oraz Senatorem RP z ramienia Komitetu Obywatelskiego w latach 1989 - 1991. Pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Żurawski jest symbolem odwagi i poświęcenia w czasach represji stanu wojennego.

Pamięć o bohaterach Solidarności trwa

Uroczystość ta była również okazją do uhonorowania wszystkich internowanych działaczy Solidarności z ziemi wschowskiej i leszczyńskiej. W swoim przemówieniu Wojciech Szadel, członek Zarządu Powiatu Wschowskiego poprzedniej kadencji, podkreślił wyjątkowość tego momentu. "Dzisiejsze odsłonięcie tablicy to moment, który nie miał precedensu w najnowszej historii Wschowy i całego powiatu wschowskiego," mówił Szadel.

„To dla nas wszystkich radosny dzień. Dzisiejsze odsłonięcie tablicy to hołd dla pana Antoniego i dla wszystkich, którzy z odwagą stanęli w obronie godności i wolności naszego narodu,” dodał Szadel, wyrażając wdzięczność tym, którzy ryzykowali własne bezpieczeństwo w imię walki o lepszą przyszłość Polski.

W hołdzie wdzięczności Antoniemu Żurawskiemu

W uroczystości uczestniczyli najbliżsi senatora, w tym jego córki Maria Wojciechowska i Beata Żurawska oraz wnuk Mateusz Wojciechowski. Rodzinie towarzyszyli także m.in. Waldemar Handke i Władysław Stryjewski, zasłużeni działacze "Solidarności", którzy mieli zaszczyt odsłonić tablicę wraz z córką Marią. W uroczystości udział wzięli Starosta Wschowski Waldemar Starosta oraz Wicestarosta Andrzej Bielawski, którzy złożyli hołd pod nowo odsłoniętym pomnikiem.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~INWESTYCJE+
09.05.2024 07:42

Od ponad 8 lat Wschowa inwestycje ogranicza do odsłanianiania tablic pamiątkowych i popiersi . Niedługo braknie kamienic, a nawet i może piwnic na kolejne tablice.

avatar
~Patriota
09.05.2024 11:32

Jeśli Ci nie wiadomo, to wiedz, że Powiat wykorzystał wszystko na inwestycje co było możliwe tj. prawie 90 mln zł.. Jak to się ma do gminy, która chwali się 20 mln???? A powiat budżet ma o połowę prawie mniejszy od gminy. A tak poza tym, bo mieszkańcy o tym nie wiedzą, ale żeby wiedzieć co należy zrobić w pierwszej kolejności a co w drugiej i co jest wartością i dobrem wiekszym a co mniejszym, to niestety trzeba być mądrym i mieć wiedzę. Nie można pisać bzdur bo to świadczy o Piszącym. Nie wystarczy ukryć się pod tytułem czy pseudonimem i pisać te bzdury, bo sam o sobie piszesz i też ostatecznie do Siebie - pamiętaj o Tym.

avatar
~Andrzej
09.05.2024 13:33

Powiat Wschowski realizuje inwestycji na ponad 80 000 000 zł. Proszę o obiektywizm

avatar
~SKARBONKA(dzbanek+)
09.05.2024 14:23

Ty "patrioto" podziel to przez trzy gminy, to ile cito wyjdzie ?. takie banialuki to nam wmawiano przez ponad 8 lat w " tvppis plus" i co po nich wyszło ; - setki afer co to teraz Te Komisje wyjaśniają !!!. Przestań tu do Nas mówić tym waszym przekazem " Dnia z Nowogrodzkiej" ?. Znalazł mi się "patriota" od siedmiu boleści ... !.

avatar
~Zen
09.05.2024 11:14

Osoba kompletnie nie znana ?

avatar
~Prawda+
09.05.2024 12:23

Faktycznie - kto to ?. Jak widać kolejni pseudo działacze Wschowy będą mieli gdzie składać soje kolejne wiązanki ............. @/@

avatar
~do Zen-ia i „trzeciej Prawdy+”
09.05.2024 14:34

„Nieznane” są wam zasady polskiej ortografii?, ale u gimbazy to już widać norma. Poczytajcie - wiedzy nigdy dość. >>Antoni Żurawski urodził się 9 lutego 1934 w rodzinie Polaków zamieszkałych w sowieckiej części Wołynia. W 1945 znalazł się na terenie Polski, gdzie ukończył zaocznie Liceum Ogólnokształcące we Wschowie oraz Akademię Rolniczą w Poznaniu. Pracował w gospodarstwie rodzinnym oraz w instytucjach państwowych we Wschowie i w Szlichtyngowej. W latach 1975–1982 zatrudniony jako instruktor rolny w Urzędzie Miasta i Gminy Szlingtyngowa. Jako rolnik zajmował się uprawą roślin nasiennych. W 1981 stanął na czele leszczyńskich struktur rolniczej „Solidarności”. W stanie wojennym został internowany na okres od 13 grudnia 1981 do 26 lutego 1982. W latach 1989–1991 sprawował mandat senatora I kadencji z województwa leszczyńskiego z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Zmarł 23 października 1993 we Wschowie i został pochowany na cmentarzu komunalnym. W 2016 r. pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.<<

avatar
~MAREK
09.05.2024 12:01

JAK ZWYKLE POLITYKA W WYKONANIU KLERU. TYLKO CO TO MA WSPÓLNEGO Z PANEM BOGIEM.

avatar
~Wschowianin
09.05.2024 22:44

Widzę że komuś strasznie zależy w tej Wschowie aby klucic ludzi . Generalnie to spływa po mnie ten ściek wypocin .Zastanawiam się tylko jakim to trzeba być (...) aby się tu tak produkować ?

avatar
~Wschowa
10.05.2024 12:30

Człowiek któremu poświęcono tablicę we Wschowie odszedł już niestety . Był senatorem że Wschowy , jedynym .ludzie ! czy wy macie jeszcze coś w tych głowach związanego z godnością ? Cieszycie się z próżnych rzeczy jak dzień kolorów czy hellowin a robicie tu jazdę ? Nie podoba Ci się jeden z drugim to sobie klikaj na tik toku te wszystkie bzdury .Ja z chęcią bym się dowiedział coś wartościowego. Administrator powinien jednak trochę przykrucić takie wpisy bo zaczyna się tu robić szambo na ZW. Chyba że ZW zależy na tym aby podkręcać czytelność i mowę nienawiści jaka tu widzę

avatar
~twarde, czy miętkie ?
10.05.2024 13:30

Co cię tak wzięło panie "Wschowa" ?.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl