TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kto po kim dziedziczy- czyli kilka słów o polskim prawie dziedziczenia

Czwartek, 10 lutego 2022 o 22:27, aktualizacja Poniedziałek, 19 września 2022 o 22:57, autor: 0
Kto po kim dziedziczy- czyli kilka słów o polskim prawie dziedziczenia

Kwestie podziału spadku są ściśle regulowane przepisami prawa. Spadek czy ściślej jego należność jest potwierdzana na mocy orzeczenia sądu. Sposób dziedziczenia spadku jest dość skomplikowany, choć krok po kroku opisany w prawie. Kiedy spadek przypada spadkobiercy, a kiedy jest przyznany dla dziadków spadkobiercy, dzieci małżonka spadkodawcy lub innych krewnych tzw., zstępnych?

Warto wiedzieć, że prawo spadkowe jest regulowane przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Dla osób bez wyksztalcenia prawniczego mogą czuć się nieco zagubione w gąszczu przepisow, dlatego w tym artykule chcemy w jak najprstszy ssposob  przekazać najważniejsze informacje.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Kiedy następuje nasze prawo do spadku?
  • Jakie prawa ma spadkodawca?
  • Jakie prawa przysługują spadkobiercy?
  • Dlaczego tak ważny jest adres ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy
  • Kto stoi w pierwszej kolejności do dziedziczenia spadku?
  • Dlaczego ważne jest, ile osób dożyło otwarcia spadku?
  • Jaka grupa spadkowa jest przypisana dla zstępnych rodzeństwa spadkodawcy?

Dziedziczenie ustawowe, termin określony prawnie, oznaczający sytuację, w której, spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. W takiej sytuacji, to ustawa w sposób ścisły reguluje kto i w jakiej części dziedziczy spadek. Na przykład, kiedy dzieci małżonka spadkobiercy mają prawa do spadku lub żona spadkobiercy.

Ustawodawca podzielił spadkobierców na grupy według stopnia pokrewieństwa. Dzięki temu latwiej jest  zorientować się czy spadek przypada małżonkowi spadkodawcy czy tylko jego dzieciom z pierwszego małżeństwa. Przepisy Kodeksu Cywilnego wyjaśniają tez wyraźnie kim są dalsi zstępni spadkodawcy.

Dziedziczenie ustawowe – co warto wiedzieć?

Zasady dziedziczenia ustawowego mogą się różnić. Graniczną datą jest dzień 28 czerwca 2009r i przed tą datą.

O otwarciu spadku mówimy w momencie, kiedy ktoś umiera i nie pozostawia testamentu, który rozdzielałby jego majątek.

Ustawodawca podzielił spadkobierców na 5 grup dziedziczenia i ściśle określił prawa i obowiązki w każdej z grup. Do poszczególnych grup zaliczamy osoby z rodzeństwa spadkodawcy, dzieci spadkobiercy, a nawet matkę i ojca lub dziadków, jeśli, któreś dożyło chwili otwarcia spadku.

Największe prawo do dziedziczenia mają osoby z pierwszej grupy spadkowej.  Między inny dzieci i małżonek osoby zmarłej.

Poznaj podział na grupy spadkowe

Ustawodawca dokonał podziału osób uprawnionych do spadku na kilka grup.  W pierwszej grupie znajdują się: małżonek lub małżonka spadkodawcy oraz jego dzieci. Jednak, jeśli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku w jego miejsce wchodzą jego zstępni. W tej grupie znajdują się także rodzice spadkodawcy, którzy dziedziczą w pierwszej kolejności jeśli zmarły nie miał dzieci i nie był w związku małżeńskim.  W grupie tej znajduje się także rodzeństwo spadkodawcy, a jeśli rodzeństwo nie żyje sąd bierze pod uwagę prawa zstępnych tych dzieci.

W tej grupie znajdują się także Dzidkowie spadkodawcy oraz ich zstępni. Dodatkowo ustawodawca wymienia także pasierbów spadkodawcy (dzieci jego małżonka). Jednak pod warunkiem, że oboje rodziców pasierbów już nie żyje.

Co ciekawe w przypadku braku spadkobierców podmiotem dziedziczącym może być gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa,

Ważna informacja jest taka, że grupa spadkobierców jest poszerzana w przypadku braku spadkobierców z wyższej grupy.

Ważne jest także to,  że prawo spadkowe było zmieniane kilkanaście lat temu i w zwiazku z tym, że prawo nie działa wstecz, to sprawy sprzed zmiany prawa spadkowego są rozpatrywane kolokwialnie mówiąc "po staremu", a sprawy, gdzie udział w spadku nastąpił po dacie nowelizacji już w ramach nowych przepisów kodeksu cywilnego.

Kiedy spadek przypada skarbowi państwa?

W przypadku, gdy nie dojdzie do przekazania majątku spadkobiercom, spadek może zostać przekazany na skarb państwa. Naturalnie całe postępowanie spadkowe odbywa się w salach sadowych, gdzie wszystko jest dokładnie analizowane, a osoba, która przyjęła spadek, musi otrzymać sądowe potwierdzenie nabycia spadku. Postępowanie sądowe o nabycie spadku jest niezbędne. Jednał od momentu, kiedy spadkobierca dowiedział się o spadku, dobrze jest zgłosić sprawę do sądu jak najszybciej.Niestety sprawy spadkowe ciągną się w Polsce latami i często musimy mieć wiele cierpliwości, choć są i takie prostsze, gdzie wszystko układa się dobrze. To świadczy tylko o tym, że dobrze jest jednak napisać testament.

Informacje na temat dziedziczenia mogą okazać się pomocne w trudnych życiowych sytuacjach.Początkowo wydają się być nieco skomplikowane, jednak po zagłębieniu się w te informacje, zauważymy, że ustawowe prawo spadkowe jest bardzo klarowne i jasne. Jeśli mamy do przeprowadzenia postępowanie spadkowe, dobrze jest udać się do specjalisty w tej dziedzinie, który wyjaśni nam sądowe czynności krok po kroku. Wyjaśni nam ewentualnie jakie mamy prawa jako spadkodawcy i spadkobiercy, podpowie najlepsze możliwe rozwiązania prawne.

Do powstania artykułu wykorzystano informacje o dziedziczeniu z:  https://zachowek.biz.pl/dziedziczenie-ustawowe/

----------------------------

Jeżeli interesują Cię Umowy deweloperskie - zapraszamy na stronę naszego partnera, by uzyskać więcej informacji.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl