Brzozowski, znany z kreowania urzekających przestrzeni miejskich w swoich pracach, wyraził radość z powodu zaangażowania w projekt wschowskiego muralu. "Pracuję nad projektem muralu, który ma się znaleźć w malowniczym miasteczku Wschowa! Ta położna w województwie lubuskim miejscowość to prawdziwa perełka, bardzo się cieszę z wyznaczonego mi zadania" – podkreślił artysta.
Mural Brzozowskiego będzie kolejnym dziełem zdobiącym wschowską przestrzeń publiczną. W ostatnim czasie we Wschowie powstały dwa murale patriotyczne, na sali gimnastycznej I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie oraz kamienicy przy ul. Bema, a także "Autoportret z kukurydzą" przedstawiający Eugeniusza Geta Stankiewicza, który namalowany został na budynku CKiR.
Choć na razie mamy dostęp jedynie do wstępnego szkicu, burmistrz Antkowiak zapewnia, że finalna wersja muralu będzie jeszcze bardziej dopracowana. Warto dodać, że Tytus Brzozowski miał już wcześniej pośredni kontakt ze Wschową. Jednym z jego wcześniejszych projektów był mural na ul. Wschowskiej w Warszawie. „Mój program malarski polega na tym, że wykorzystuje różne budynki, z różnych części miasta. Łączę to wszystko ze sobą, tworząc nowy świat, który mimo, że jest bajkowy to ciągle jest lokalny i tutejszy” - mówił w trakcie realizacji muralu na Woli.
Mural, namalowany antysmogową, wpływającą na jakość powietrza farbą, powstał na przełomie 2021 i 2022 roku. „Tym razem zamalowaliśmy trzy ściany budynku! Zadanie było trudne, bo dwie z nich mają okna, które podziurawiłyby każdy obrazek. Powstała seria rozsypanych kubików, w których wykorzystano otwory okienne. Stworzyła się gra z perspektywą, a budynek zaczął znikać”, opisuje artysta.
Tytus Brzozowski – twórca muralu
Tytus Brzozowski to artysta o wielowymiarowej pasji, łączący w swojej twórczości akwarelę, architekturę i niezwykłą zdolność do snucia opowieści. Zafascynowany duszą miast, często przedstawia w swoich pracach barwne i pogodne sceny, w których sylwetki gmachów i ludzi splatają się, tworząc wyjątkowe kompozycje na pograniczu rzeczywistości i fantastyki. Warszawa, jego ulubiona bohaterka, często pojawia się w pracach, tętniąc życiem i wielkomiejskim blaskiem.
Artysta w swoich dziełach poszukuje klucza do oddania prawdziwego charakteru miejsca czy lokalnej społeczności, niekiedy sięgając po obrazy budynków już nieistniejących lub umieszczonych w nietypowych kontekstach. "Często maluję budynki już nieistniejące lub położone w nietypowym otoczeniu" – wyjaśnia Brzozowski, podkreślając swoje podejście do tworzenia.
Jego talenty zostały docenione również poza granicami kraju, czego dowodem są wystawy, takie jak Sezon Kultury Polskiej w Ningbo w Chinach czy prestiżowy festiwal ARTLIFE w Moskwie. Dzieła Brzozowskiego wykorzystywane są także przez Polską Organizację Turystyczną do promocji Polski na arenie międzynarodowej. Szczególnym wyróżnikiem jego twórczości są prelekcje o architekturze i historii Warszawy, które prowadzi, wzbogacając swoje ekspozycje.
Niekiedy Brzozowski wychodzi poza tradycyjne ramy akwareli, angażując się w projekty murali czy tworząc wielkoformatowe książki obrazkowe, jak "Miastonauci", czy pejzaże zrujnowanej stolicy do filmu "Po apokalipsie". Jego zdolność do wizualizacji metafor i oddawania odczuć o danym miejscu, jak w akwareli przedstawiającej Łódź z pięknymi kamienicami unoszącymi się wśród chmur, ujmuje i intryguje, przyciągając uwagę zarówno miłośników sztuki, jak i architektury.
Źródło/foto: tytusbrzozowski.pl, tytus brzozowski akwarela|watercolor (Facebook)
---------
Przy współpracy z MMP Farby