TworzymyGłos Regionu

reklama

Mural w Staszicu oficjalnie odsłonięty (VIDEO)

Piątek, 05 listopada 2021 o 17:22, aktualizacja Czwartek, 09 czerwca 2022 o 10:29, autor: 11
Mural w Staszicu oficjalnie odsłonięty (VIDEO)

W piątek 5 listopada w I Zespole Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu patriotycznego upamiętniającego wypad na Wschowę z 1939 roku oraz jego dowódcę – generała brygady Romana Abrahama.

Zaproszeni goście, społeczność szkolna i mieszkańcy miasta przeszli ulicami Wschowy z asystą honorową wojska polskiego wystawioną przez 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy do I Zespołu Szkół, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i  kompanii honorowej wojska polskiego nastąpiło podniesienie flagi na maszt  i odśpiewanie hymnu państwowego.

Uczestników uroczystości przywitał dyrektor I Zespołu Szkół Piotr Wieland. Następnie głos zabrali poseł na Sejm RP Marek Ast i posłanka do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Rafalska. W swoich wystąpieniach goście podkreślili, jak ważna jest pamięć o bohaterach, którzy poświęcili swoje życie dla niepodległej Polski. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wystosował okolicznościowy list, który odczytał ppor. Kamil Reinholz z 4. Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie.  Ponadto list do uczestników wystosował szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk oraz Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Podczas uroczystości miało miejsce wręczenie medalu  „Pro Patria” radnej Powiatu Wschowskiego pani Halinie Szuman. Medal został przyznany na wniosek Starosty Wschowskiego przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych -  Jana Kasprzyka. Wręczenia dokonał Starosta Wschowski Andrzej Bielawski. Jako ostatnia głos zabrała  przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół I Zespołu Szkół Magdalena Jankowska-Filipek. W swoim przemówieniu złożyła podziękowania za wsparcie i zaangażowanie wszystkim instytucjom i osobom  
z okazji 10-lecia istnienia Stowarzyszenia.

Po przemówieniach nastąpiło uroczyste odsłonięcie muralu, a następnie uczestniczący wysłuchali informacji na temat tła historycznego związanego z wypadem na Wschowę oraz jego dowódcy generała Romana Abrahama.

Uroczystym wyprowadzeniem sztandaru szkoły oraz kompanii honorowej wojska polskiego zakończyła się część oficjalna uroczystości. Na koniec wystąpiły mażoretki z zespołu Finezja, po czym uczestnicy udali się na poczęstunek oraz degustację grochówki z kuchni polowej.

Na uroczystość przybyli:

Poseł na Sejm RP pan Marek Ast  
Posłanka do Parlamentu Europejskiego pani Elżbieta Rafalska 
Zastępca dowódcy 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego ppłk Piotr Jaraczewski 
Dowódca 3. Kresowego Dywizjonu Przeciwlotniczego ppłk Maciej Binkiewicz
Dowódca 1. Leszczyńskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego ppłk Daniel Katarzyński
ppor. Kamil Reinholz z 4. Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie
Doradca Wojewody ds. samorządu terytorialnego pan Grzegorz Maćkowiak
Specjalista w Wydziale Organizacji Uroczystości w Departamencie Uroczystości Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pani Sandra Soni
Starszy wizytator Lubuskiego Kuratorium Oświaty pani Marzena Pulik-Sowińska
Starosta Wschowski Andrzej Bielawski
Wicestarosta Wschowski Waldemar Starosta
Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak
Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa Jolanta Wielgus

oraz członkowie Samorządu Powiatowego, Kierownicy jednostek samorządowych, Przedstawiciele inspekcji i służb mundurowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy. Ponadto w uroczystości wziął udział autor projektu i wykonawca muralu pan Jarosław Fabiś.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w konkursie „Mur,ale historia wojska polskiego”, który ma na celu upamiętnienie wydarzeń i bohaterów, którzy mieli wpływ na kształtowanie państwa polskiego.

Organizatorzy dziękują:

4. Zielonogórskiemu Pułkowi Przeciwlotniczemu
Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie
Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej
Piekarni Gierczak
Studio Reklamy Color4You
Pani Barbarze Ratajewskiej.
Członkom Towarzystwa Przyjaciół I Zespołu Szkół we Wschowie
Uczniom, nauczycielom i pracownikom I Zespołu Szkół we Wschowie

 

(I Zespół Szkół Wschowa)

Zobacz również: Z Placu Kosynierów do Staszica. Marsz ulicami Wschowy (VIDEO)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~Wschowa
05.11.2021 18:37

A nie można było zrobić czegoś bardziej optymistycznego, kolorowego ?

avatar
~Pytający
05.11.2021 20:44

Po co to wszystko?

avatar
~obserwator
05.11.2021 20:58

Dziwne rzeczy dzieją się we Wschowie : koronacja obrazu złotem, teraz malowanie ścian. Wielkie tłumy ludzi , wywalanie pieniędzy w błoto, zaproszona śmietanka najlepszych z naj . Szkoda ,że nikt z tej elity ( a przecież każdy stoi w kościele w pierwszym rzędzie) nie pomyślał o chorych dzieciach.

avatar
~do powyżej
05.11.2021 21:55

Najważniejszy suweren, wynik = kasa

avatar
~Po....prostu@
06.11.2021 07:52

KOMU i CZEMU MA SŁUŻYC TA SZOPKA ?. DO CZEGO TO DOSZŁ, ŻE tzw. "bazgroły" na murach są teraz pseudo sztuką w wydaniu tych co ją teraz promują i to w stylu BIS !!!-?.

avatar
~Polityka historyczna
05.11.2021 22:37

Trwa fałszowanie historii w wydaniu PiS ! Nic nie znaczący epizod z września 1939 r. honorowany jest we Wschowie już drugim muralem i uroczyściami niemal państwowymi. To niestety jeden z kolejnych przykładów polityki historycznej w wydaniu PiS a tak naprawdę zakłamywania historii.

avatar
~Gekon
05.11.2021 23:21

Generał Brygady Roman Abracham ma generalski mundur II RP z pagonami pułkownika. GRATULUJĘ!

avatar
~mistrzostwo...
06.11.2021 13:45

W fałszowaniu historii - bo kto ma to za nich weryfikować jak obecna młodzież tylko tyka prawdziwej nauki historii w obecnym szkolnictwie , a la Czarka !.

avatar
~Poparzony władzą
06.11.2021 19:30

Piękny. I jakże potrzebny :)

avatar
~Wschowianka
07.11.2021 15:23

Młodież idąc na sale gimnastyczną ma się bać III wojny PiSu???? Nie ma radośniejszych tematów dla młodzieży, które także mogą być przykładami patriotyzmu ????? Już się boję, gdzie, na jakim murze zaczną "walczyć" kolejni "bohaterowie". Wsp olczuję młodzieży patrzeć co dzien na "wojenne scenki".

avatar
~Wschowianin
08.11.2021 18:03

Wolę patrzeć na taki mural niż patrzeć na każdy wymalowany kont z napisami Unia leszno czy falubaz !!!!!!. Żygac się chce na te popisane mury !!!!. Wschowa wygląda jak slumsy . Nikt z was gęby nie otworzy gdy widzi taki wandalizm bo to nie moje !!!!!!. Wymalujcie wszystko w tęczowe kolory lgbt jak w Warszawce !!!!!!. Będzie zajebiście

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl