Gmina Sława przygotowała koncepcję rewitalizacji Parku Miejskiego jeszcze w 2015 roku. Zakłada ona przywrócenie dawnego blasku temu obszarowi, wytyczenie ścieżek, budowę infrastruktury parkowej. Koszt inwestycji trzy lata temu oszacowano na niemal 7 milionów złotych, jednak dużym wsparcie miały być środki z funduszy Unii Europejskich. Projekt złożony przez gminę Sława został sklasyfikowany na 6 miejscu, a po odwołania gminy Łagów przesunął się na miejsce 7, ostatnie, które dofinansowania na razie nie otrzymał. Na spotkaniu z zarządem województwa, które odbywało się w grudniu ubiegłego roku w starostwie powiatowym we Wschowie, burmistrz Sławy dopytywał władze o możliwości dofinansowania. Jak przekonywał Marek Kamiński dyrektor Departamentu Programów Regionalnych w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze szansę na pieniądze unijne jeszcze są. Władze gminy Sławy nie chcąc jednak czekać na decyzje Urzędu Marszałkowskiego podjęły kolejną próbę pozyskania środków na cel, tym razem z innego źródła.
- Podczas roboczej wizyty burmistrza zaprzyjaźnionego miasta Luckau, pana Geralda Lehmanna, rozmawialiśmy na tematy współpracy pomiędzy naszymi miastami. Z naszej strony wskazaliśmy kilka nowych obszarów naszego działania, staraliśmy się także zainteresować niemieckich partnerów inicjatywą wspólnego wniosku do Europejskiej Współpracy Terytorialnej, w ramach których pozyskalibyśmy środki na rewitalizację Parku Miejskiego – mówił na ostatniej sesji burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła. – Oczywiście strona niemiecka musi wyrazić na to zgodę, biorąc pod uwagę fakt, że zmuszeni będą również dołożyć się do finansowania tego przedsięwzięcia. Ale w tym układzie mielibyśmy szansę na pozyskanie środków, jakie pomogłyby nam zrealizować to zadanie.
Cezary Sadrakuła podkreślał, że na rewitalizację Parku Miejskiego gmina nadal nie otrzymała środków z Urzędu Marszałkowskiego, dlatego nie władze nie mogą siedzieć z założonymi rękoma, czekając na pozytywne rozstrzygnięcia.
(olek)