TworzymyGłos Regionu

reklama

Trwa strajk nauczycieli

Poniedziałek, 08 kwietnia 2019 o 13:34, aktualizacja Czwartek, 11 kwietnia 2019 o 14:05, autor: 45
Trwa strajk nauczycieli

Przeważająca większość nauczycieli, uczących we wschowskich placówkach szkolnych przystąpiła do strajku. Rodzice w tym czasie, przynajmniej w pierwszy dzień strajku, rozwiązali problem z opieką młodszych uczniów. Do wschowskich instytucji kultury tylko jedno dziecko zostało zgłoszone. Pozostałe, łącznie około 10 dzieci znalazło opiekę w świetlicach w SP1 i SP2. Warto dodać, że wszystkie świetlice w szkołach podstawowych na terenie Wschowy są gotowe do opieki nad dziećmi.

O tym kto przystąpi do strajku wiadomo dopiero wraz z przyjściem nauczyciela do szkoły. Wtedy nauczyciel informuje, że przystępuje lub nie przystępuje do strajku. Tak będzie też każdego, kolejnego dnia.

Pomimo tego, że szef ZNP zapowiedział, że strajk jest bezterminowy – nauczyciele, którzy zdecydowali się na strajk na terenie gminy (mowa tutaj o placówkach oświatowych, które podlegają gminie i powiatowi) nie będą mieli zapłacone za dni, w które będą strajkować. Wszyscy zdają sobie sprawę, że gdyby strajkowali cały miesiąc – pozostaną bez wynagrodzenia za miesiąc kwiecień. Stąd – przynajmniej na terenie gminy – nie ma pewności jak długo potrwa strajk.

Dane z godziny 12:00 – w SP1 i SP2 nie strajkuje po 3 nauczycieli, w SP3 wszyscy strajkują (ale te dane mogą się jeszcze zmienić, bo nie wszyscy nauczyciele zaczynają pracę w tych samych godzinach). W Zanie – 2 nauczycieli nie przystąpiło do strajku, a w Staszicu, około 20 osób nie przystąpiło do strajku (włączając w tę liczbę nauczycieli i pracowników oświatowych). W Staszicu dzisiaj odbywały się zajęcia z uczniami. Jutro, czyli we wtorek, zajęcia lekcyjne mają być zawieszone.

Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce chyba w SOSW, gdzie placówka zajmuje się np. osobami, które są w trakcie cyklu terapeutycznego. Jak mówił nam dyrektor Andrzej Waldman do godziny 12:00 do strajku przystąpiło 38 nauczycieli. Szkoła zadbała o to, aby w trakcie strajku działało Przedszkole i Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy.

Jak będzie wyglądał strajk w następnych dniach – trudno przewidzieć, ponieważ, jak wspomniałem, nauczyciele będą każdego dnia podejmować na nowo decyzję o przystąpieniu bądź odmowie udziału w strajku.

(rak/foto: SOSW)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (45)

avatar

avatar
~Rodzic
08.04.2019 14:11

Jeżeli jest im tak źle to nikt im nie broni się przebranżowić i zmienić pracę na lepiej płatną. Żyjemy w demokratycznym państwie i nikt nie wymusza na nich że do końca kariery zawodowej muszą pracować w jednym miejscu.

avatar
~Anonim
08.04.2019 14:30

Gdyby każdy nauczyciel miał się przebranżowić, to nie wiem kto by uczył pana/pani dzieci ;)

avatar
~FSW
08.04.2019 14:50

A Twoje dzieci będzie uczyć bezrobotny kucharz w ramach przebranżowienia...

avatar
~.
08.04.2019 15:52

radzę to wypluć bo jeszcze się rodzicu zdziwisz.

avatar
~ex_mieszkaniec
08.04.2019 16:33

Jako osoba pracujaca w duzym miescie i to pracujaca ciezko, z reguly nie zgadzam sie z wszelkimi postulatami o dotowanie jakiejkolwiek grupy. Rolnicy, taksowkarze, gornicy powinni sie przebranzowic jesli chca miec wysokie zarobki. Nie trawie tez karierowiczow i sytuacji kiedy osoba bez potwierdzonych kwalifikacji dostaje wysokie stanowisko (najlepszy przyklad: pan Antkowiak). Trzeba jednak rozgraniczyc te sprawy od tego jak traktujemy nauczycieli. Jesli chcemy uniknac aby uczyli ludzie kompletnie sie do tego nienadajacy, sfrustrowani, ktorym nie wyszlo w zadnym innym fachu to trzeba przyciagnac pasjonatow z duza wiedza. Przyciagnac moze ich tylko gwarancja ze idac sciezka pedagoga nie beda musieli dorabiac rozdawaniem ulotek. Przy okazji dobre wynagrodzenie dodatkowo zwiekszy konkurencje wsrod nauczycieli. A jesli ktos nie widzi koniecznosci aby dzieci ksztalcone byly przez zadowolonych z zycia doroslych to ma bardzo krotkie horyzonty i pozostaje tylko wspolczuc. Nauczyciel powinien spac spokojnie ze utrzyma rodzine i miec motywacje do bycia wzorcem dla mlodych.

avatar
~do rodzica
08.04.2019 20:22

Tobie też nikt nie każe pracować w jednym miejscu!!!

avatar
~DO "rodzic"
08.04.2019 14:46

Podejrzewam, że ty i tibie podobni członkowie waszej partii pis na pewno się przebranżowiliście bo z taką wiedzą jak np. z budowlańca na hodowcę bydła mlecznego, z gospodyni domowej na dyrektora pierwszo lepszych firm państwowych czy spółek jesteście mianowani z dnia na dzień !!!!!. Jak już tak innym radzisz to HZZ poszukuje "dojarek" do krów może się sama tak przebranżowisz !!!!. Wy już macie to we krwi, że wam się wszystko od nas należy nawet posady bez wymaganego wykształcenia - tylko, że na nauczycieli nie ma kto iść od was bo brak wam dostatecznego wykształcenia ...!!!!. Taki z ciebie rodzic od radzenia jak ci eksperci z negocjacji z nauczycielami ze strony pisowskiej - potrafią tylko liczyć w jedną stronę !!!. Mamy jak zauważyłaś demokrację ale w stylu postkomunistycznym w wydaniu waszej partii - żyć na cudzy kosz zwany po waszemu "PLUS".

avatar
~Bazczelnosc
09.04.2019 15:15

Zagadka ? Pracuje 9 miesięcy w roku ma zapłacone za 13 miesięcy !

avatar
~Nadwyzka nauczycili
09.04.2019 15:26

Na nauczycieli poszło za dużo . Płacą za 13 miesięcy a pracują 9 miesięcy . To są fakty . Mają roczny urlop zdrowotny dodatki do pensji , możliwość korepetycji . Czy nauczyciele wykazują dochód z tytułu korepetycji ?

avatar
~Adaś
08.04.2019 15:54

Ja na dzisiaj swój limit już wyczerpałem z komentowaniem dnia bieżącego ale jak przeczytałem "rodzica" to choć słówko należy mu powiedzieć. " Rodzicu" ktoś przed Tobą posunął się nieco dalej i powiedział kiedyś do młodzieży "spieprzajcie " …….. i go posłuchali, wyjechało 3mln najmądrzejszych, wykształconych, pracowitych, obytych w życiu i twardo stąpających po ziemi Polaków. Sami fachowcy w branży, każdej, od hydraulika po prawnika i lekarza. Pozostali, przepraszam bo nie dotyczy to każdego, tacy gamonie jak ty "rodzicu" . Nie mów im (nauczycielom) o zmianie zawodu bo szybko usiądą w samochód i opuszczą ten kraj bez łaski. Zastanawiam się kto będzie ten naród uczył gdyby to się ziściło, mnie to lata, moi już dawno pracują za "parzącą" walutę ludzi PiSu ale rodzicom dzieci które aktualnie się uczą powinno na tym bardzo zależeć by nauczyciel był najlepszy z najlepszych. Ty "rodzicu" w swojej komunikacji oznajmiasz nam jedynie swoją wzgardę do nauczycieli ale mnie ( i wielu innych) kosztowało to wiele pieniędzy (podatków) na ich kształcenie więc zamilcz w temacie dla Ciebie nie do ogarnięcia . Adaś

avatar
~Masz rację ale
08.04.2019 17:27

Utrzymanie nauczycieli kosztuje bardzo dużo . Chętnie nawet dopłacę . Ale tym co się faktycznie nadają do nauczania a większa połowa nie potrafi wykonywać tego zawodu

avatar
~:)
08.04.2019 18:37

Połowy zawsze są równe ?

avatar
~do Adaś
09.04.2019 08:49

Swoim powiedziałeś "spieprzajcie" do vaterlandu i się mądrujesz. Ty mi powiedz dlaczego w szkołach prowadzonych przez ZNP nie strajkują. Jak chcesz wynagradzać najlepszych nauczycieli skoro Karta Nauczyciela wprowadzona w stanie wojennym nie przewiduje takiej opcji. Liczy się mierny, ale wierny.

avatar
~Jutro
09.04.2019 17:04

Jutro zaczynają się egzaminy . Co są warci nauczyciele którzy nie będą że swoimi uczniami ! Wstyd jakie macie powołanie ? Do polityki czy do wychowywania ? Żal i żenada

avatar
~Pan
08.04.2019 16:10

Jak strajk to wszyscy nauczyciele. A widzę że w Staszicu nie każdy chce podwyżkę

avatar
~zyx
08.04.2019 17:53

pewnie wszyscy chcą, ale siedzą i czekają aż inni im wywalczą....

avatar
~Wystrzegajcie się falszywych
09.04.2019 10:39

A co z nauczycielami którzy wczoraj nie strajkowali, a wypuścili prędzej uczniów do domu i sami wyszli ze szkoły? To jest wasz etos pracy?

avatar
~No i co
09.04.2019 15:46

Świetna uwaga @Wystrzegajcie się fałszywych. Drodzy rodzice! Nie przeszkadza wam, że wasze dzieci były w poniedziałek prędzej w domu? Lekcje nie były skrócone! Zostawicie to czy będziecie interweniować w szkole czy tylko na forum. Przecież wasze dzieci nie uczestniczyły w lekcji. Będą miały braki. Drodzy nauczyciele! Dziennik wypełniony pomimo niezrealizowanej lekcji? To chyba przestępstwo?

avatar
~ewa
08.04.2019 16:43

Wstyd Staszic !!!

avatar
~Hh
08.04.2019 20:58

Staszic to śmiech na sali. Atmosfera w tej szkole jest straszna a już nie mówię o zgraniu nauczycieli. Nie popieram strajku ale jak wypowiedzieli się za strajkiem to powinni strajkować... no ale cóż tam takie osobistości pracują że szkoda gadać

avatar
~Kropka nad i ...
09.04.2019 11:18

To jest strajk polityczny i są nauczyciele którzy nie modlą się do TVN haha

avatar
~popierający.
08.04.2019 16:57

W pełni popieram strajk nauczycieli. Edukacja jest skarbem i dobrem każdego Narodu. Co do oponentów, to radzę spróbować pracy nauczyciela, oraz nabrać wiedzy elementarnej odnośnie w/w zawodu ; a następnie wypowiadać swoje "konstruktywne uwagi" . Więcej dystansu i pokory...

avatar
~Brawo Bohaterzy z kredą
09.04.2019 11:03

Odrobią to w wakacje tylko dzieci tych wakacji nie będą miały ....

avatar
~Ela
08.04.2019 19:47

Ciekawe czy jak wywalcza podwyżkę to będą lepiej uczyć bo na razie to dużo dzieci chodzi na korepetycje tak tłumacza nauczyciele w szkole parodia

avatar
~Judyta
09.04.2019 08:32

Jestem mamą i babcią, za moich czasów rodzice odpytywali dzieci, pomagali, wspierali. Taka twoja świadomość na temat edukacji i zmian. Otóż to urzędnicy rządowi narzucają podstawę programową, mamy 5 godzin matematyki w tygodniu (przykład) a materiał na 15 godzin. Przypomnij sobie swoją edukację kiedy to nauczyciel decydował kiedy iść z programem a kiedy zatrzymać się aby ostatni głąb nauczył się dodawania pisemnego. Nauczyciel w dzisiejszych czasach takiej możliwości nie ma. To tak jakbyś miał pretensje do pracownika urzędu skarbowego o podatki. Po drugie szkoła to dom-dziecko-szkoła. Nie ma opcji że w wielu przypadkach oddaje się dziecko a szkoła nauczy, wychowa itp. Korepetycje to indywidualna sprawa rodzica, albo bierze dzieciaka zabiera komputer i sprawdza pomaga, albo wysyła na korepetycje w końcu 500+ jest na dziecko a nie na nową sukienkę czy buty. W złośliwych komentarzach nie spotkam rodzica który angażuje się w edukacje swojego dziecka, stawia granice, wymaga. Hejt zauważyć można u osób które mają to w d...., dziecko robi co chce, ma w nosie co mówi rodzic, co mówi nauczyciel. Niestety ale postawy wynosi dziecko z domu. Popieram nauczycieli bo niejednokrotnie idąc na wywiadówkę gdzie klasa liczy 27 uczniów spotykam nieliczne grono stałych rodziców, a gdzie reszta? Kiepsko uczą??? a ile czasu wasze dzieci poświęcają na naukę. To rząd zafundował nam taki program nauczania, to rząd podnosi wymogi, nauczyciele często się z tym programem nie zgadzają, ale muszą go zrealizować. Dlaczego rodzice nie zastrajkują że za wysoki poziom, że wprowadzono bzdurne karty pracy, pytam dlaczego? Rośnie wśród społeczeństwa postawa roszczeniowa, rozliczcie najpierw siebie.

avatar
~:)
09.04.2019 15:12

Jestem mamą i jakoś nie posyłam swojego dziecka na korepetycje tylko pomagam mu sama. To już chyba indywidualna sprawa rodziców że posyłaja dzieci na korki.

avatar
~Do rodziców
08.04.2019 20:12

Proszę posyłać dzieci do szkół.W Staszicu i Zanie są nauczyciele, którzy nie strajkują i otrzymują wynagrodzenie za siedzenie w pustej klasie.Niech zapracują na swoje pensje skoro nie było ich stać na strajk bo muszą ciągnąć dwa etaty. Obowiązkiem uczniów jest uczestniczenie w zajęciach.Ich nieobecność w szkołach będzie skutkować obniżeniem oceny ze sprawowania ze względu na nieuzasadnioną nieobecność

avatar
~Prawy Polak
08.04.2019 22:49

W związku z tym , że będę podawał fakty a one przemawiają tylko do ludzi rozumnych niech tego wpisu nie czytają ,, ex mieszkaniec ",,, DO rodzic ", ,,Adaś " i im podobni.Na edukację w Polsce przeznaczamy 6 % PKB czyli podobnie jak w innych krajach europejskich.W polskiej szkole podstawowej jeden nauczyciel przypada na 10 uczniów , na świecie 1 na 16. W ostatnim czasie liczba uczniów zmniejszyła się o 25 % a nauczycieli o 3 %. Jeżeli dodamy do tego jeszcze to , że polscy nauczyciele przepracowują 513 godzin rocznie a średnia europejska wynosi 786 godzin to mamy już pełen obraz polskiej oświaty. Z tego jasno wynika , że nauczycieli jest za dużo o ok. 100 tys.Te pieniądze po wyeliminowaniu tych najsłabszych nauczycieli w zupełności wystarczyłyby na podwyżki dla pozostałych 600 tys.

avatar
~do prawego Polaka
09.04.2019 08:28

Zgoda i teraz proszę porównać pensje i za co mają płacone nauczyciele , z innych krajów europejskich. Wtedy dowie się Pan, że tam płacą za większe pensum, ale osobno płacą ( tego tvp już nie podawała, oglądamy te same wiadomości) za każdą dodatkową godzinę w szkole. W polskiej szkole nauczyciel pracuje 18 przy tablicy, ale ogólnie obowiązuje go 40 godzinny tydzień pracy, w tym są przygotowanie do lekcji, spotkania z rodzicami, wycieczki, zadania dodatkowe kluby, samorząd itd. Przypominam , że pensum nauczyciela bibliotekarza to 30 godzin (pełnych), świetlicy 24, pedagoga i innych specjalistów ponad 20. W polskiej szkole mamy za darmo np. świetlice po szkole, tak nie jest we wszystkich krajach europejskich. Natomiast w krajach europejskich i również biedniejszych od Polski nauczyciel ma stanowisko pracy z dostępem do Internetu i drukarki, jeśli ja będę takie miała chętnie będę pracować w systemie 7:00-15:00, również wtedy, w tych godzinach będę miała wywiadówki, wycieczki, rady pedagogiczne, również w tych godzinach będę odbierała telefony i będę w kontakcie z rodzicami, a i jeszcze w tych godzinach będę jeździć na szkolenia , robię ich dużo, zawsze w weekend lub w przerwach w szkole. Przypominam, że niestety korzystam nie tylko z prywatnego komputera i drukarki, ale wiele pomocy dydaktycznych jest moją własnością, niestety piękne dekoracje i ozdoby w klasach są też moją prywatną własności. Ja mogę tak długo tylko po co? dla mnie pensum może być zwiększone, mogę mieć miesiąc dyżuru wakacyjnego, ale to niestety będzie kosztować. Wtedy urlop, jak rozumiem, będę mogła wziąć kiedy będę chciała ? Ogólnie to już nie chodzi o podwyżki, ale o lekceważący stosunek do zawodu nauczyciela polskiego społeczeństwa, to jest straszne. Niestety żeby zostać politykiem , kierowcą, informatykiem, wasze dzieci musza umieć pisać, czytać liczyć itd. Niedługo uczyć w polskiej szkole będzie mógł tzw "każdy", skutki odczujemy wszyscy.

avatar
~Rodzic
09.04.2019 08:41

Ot śmieszne wyliczenia, w większości krajów nauczyciele nie stoją przy tablicy w okresie wakacji czy ferii, co nie oznacza że mają tak wolne, zarobki w UE też się różnią. Teoretyków zapraszam do szkoły na lekcje, wycieczki i wszelkie prace wykonywane w ich zawodzie.

avatar
~Ula
09.04.2019 08:55

Prawy Polaku, ty tak serio ?? Nauczyciele przepracowują 513 godzin rocznie ? Chyba wliczyłeś do tej średniej nauczycieli na macierzyńskich, chorobowych i chyba jeszcze tych na rentach, bo nawet licząc 9 miesięcy pracy, to wychodzi 13 godzin /tydzień, a tylko tablicowych godzin jest 18.... Poza tym- jeśli praca nauczyciela, to tylka ta przy tablicy, to strażak pracuje TYLKO wtedy, gdy gasi pożar, a żołnierz TYLKO wtedy, gdy walczy na wojnie. Resztą twoich wypocin, to już nawet mi się nie chce analizować, szkoda czasu...

avatar
~asd
09.04.2019 08:06

Podwyżki powinni dostać tylko ci nauczyciele, których podopieczni wygrywają olimpiady naukowe oraz osiągają najlepsze wyniki na egzaminach państwowych.

avatar
~do Uli
09.04.2019 11:12

Pani Ulu, forumowicz "Polak prawy" to ten co uważa, że obojętnie kto, byle jak aby tanio . Zaoszczędzone pieniążki na siebie , w spółkach skarbu państwa.

avatar
~do kom. do prawego Polaka
09.04.2019 23:02

Oczywiście ma Pani dużo racji w tym o czym Pani pisze w komentarzu ale gdzie jest przyczyna takiego stanu rzeczy . Moim zdaniem i nie tylko leży ona po stronie przerostu zatrudnienia w szkolnictwie . I tu dobrym posunięciem byłoby zwiększenie pensum co w konsekwencji doprowadziłoby do zmniejszenia zatrudnienia. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można by przeznaczyć na pomoce szkolne komputery itp. Zaręczam Panią , że moje informacje na ten temat nie pochodzą ani z tvp ani z tefałenu. Chciałem jeszcze słówko do Uli ale to jest pewnie Ula z II b i o tej porze już dawno chrapie.

avatar
~To ja
10.04.2019 07:57

Proszę dać nauczycielom ile tylko możliwe i jeszcze trochę więcej wszystkim innym też proszę dać żeby nie musieli strajkować.

avatar
~Uczennica
10.04.2019 10:43

Do pani Dorotki wychowawcy klasy V b prosimy strajkować tak długo aż spełnią wszystkie oczekiwania Do rządu prosimy nie iść na ustępstwa bardzo prosimy

avatar
~ext7
10.04.2019 14:01

Nie jest normalne ,że w moim kraju nauczyciel zarabia mniej niż więzienny strażnik-z tym zapewne zgodzą się wszyscy, ale organizowanie strajku w tak newralgicznym okresie jest pod względem etycznym ,moralnym naganne . Przecież w tym przypadku ofiarami sporu dorosłych są dzieciaki. Ot :” kowal zawinił a cygana powiesili”. Przecież nikt rozumny nie uwierzy ,że Broniarz to związkowiec, któremu leży na sercu los nauczycieli,szkoły . To jest cyniczny ,polityczny hipokryta, który w imię partykularnych interesów użył dzieci jako „żywych tarcz”. Zauważyłem ,ze facet ma bardzo krótką pamięć, zresztą nie tylko on-to domena tej lewackiej politycznej strony. Zapomniał chudzina jak to w roku 2010 dzięki deklaracji premiera Donka ,że do 2012 nauczycielskie pensje wzrosną o 50%.wybrano go na kolejną kadencję..No i co? Ano nic. Nastał rok 2012 ,wypierzchł Donek przed kamery i rzekł: „wicie, rozumicie Ramzes z Kryzysem szaleje w jewropie, jeno my zieloną wyspą ,ale pieniendzy dla was ni ma”. Gdzie był wtedy Broniarz ze swą armią ? Przyszedł na odsiecz nauczycielom?? Sytuacja AD2019 jest odmienna ,teraz już można napier..ć w rządzących, stawiać warunki zaporowe uniemożliwiające jakiekolwiek porozumienie, bo przecież nie o nauczycieli chodzi, a o to, co nie udało się przy pomocy ulicy i zagranicy: „jak przegrałem to stolik wywrócę”. Hm...tylko kto w przyszłości będzie chciał z takim ,co reguł nie przestrzega do stolika usiąść ? Chyba tylko idiota. Ten nieszczęśnik pewnie liczy na to ,że tymi działaniami zaskarbi sobie dozgonną przyjaźń i wdzięczność total opposition i jakby w listopadzie coś poszło nie tak ,to czerwono różowo zieleni bracia przygarną go pod swoje tęczowe skrzydła .I tu przestrzelił, bo naiwnością jest liczyć na wdzięczność w/w. No bo po co im Broniarz, przecież jak wybory przerżnie ,to nie będzie stanowił żadnej wartości dodanej (byłby raczej zbędnym balastem). A teraz kilka słów do adwersarzy. Napisał ktoś :”to my utrzymujemy nauczycieli”. Otóż nie, jesteś w „mylnym będzie” -jak mawiał klasyk Bolesław Donosiciel. Nauczyciele utrzymują się wykonując pracę za którą pobierają wynagrodzenie. Nie zgadzam się też ze stwierdzeniem ,że ci ,którzy nie strajkują nie chcą podwyżki- ależ chcą ( bo tylko głupi by nie chciał),ale nie godzą się na tek wredne, instrumentalne wykorzystanie .Nie chcą być pionkami na politycznej szachownicy Broniarzowej sitwy. Obym się mylił, ale myślę ,że z tej Broniarzowej rozpierduchy całe odium spadnie na nauczycieli, co zresztą widać po treści komentarzy. Podejrzewam ,że gdyby ten strajk był w innym terminie(ot np. 1 Wrzesień) ,to krytycznych komentarzy byłoby niewiele. Użycie dziecka w sporze dorosłych ,to perwersyjne nadużycie.

avatar
~do ext7
10.04.2019 17:15

Dla tych nauczycieli, który się wydaje, że wiedzą o co chodzi sitwie z ZNP! ... "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd! Bartosz Kramek·Piątek, 21 lipca 2017 Czyli jak powstrzymać zamach PiS na rządy prawa w Polsce. Protesty są podstawą oporu społecznego, ale nie wyczerpują katalogu instrumentów, których zastosowanie zwiększa skuteczność obywatelskiego nieposłuszeństwa. Radykalne metody oporu z krajów wschodnich usprawiedliwiają wyjątkowe w historii III RP okoliczności. Władza, która przeprowadza destrukcję życia publicznego i ustroju państwa w stylu wschodnim, musi się liczyć z adekwatną i analogicznie inspirowaną reakcją społeczeństwa. Niniejsze opracowanie prezentuje 16 punktów opartych m. in. na doświadczeniach wyniesionych z misji obserwacji i wsparcia ukraińskiego Euromajdanu. ... 2. Skuteczność wymaga zmobilizowania szerokich mas społecznych, a zanim to nastąpi wielu środowisk, których opór może sparaliżować funkcjonowanie państwa; wymaga to rozmów prowadzonych przez opozycję i czołowych działaczy społecznych z centralami związków zawodowych (w szczególności ZNP) i przedstawicielami biznesu (Polska Rada Biznesu, Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan). Konsekwencje braku niezależnego sądownictwa uderzają we wszystkich. Nauczyciele mają swój dodatkowy, partykularny i pilny interes - walkę z antyreformą systemu edukacji (i w konsekwencji - utratą wielu miejsc pracy). Zgoda może nie być łatwa, a środowiska podzielone, ale braku próby porozumienia historia nam nie wybaczy. ... 3. Strajk generalny nauczycieli, czy też - w przypadku formalnie nie mogących strajkować sędziów sądów powszechnych i administracyjnych - szeroko zakrojony protest w formie przerw w pracy i powstrzymania się od wykonywania czynności służbowych. Powinno to wywołać poważne i szerokie zaniepokojenie społeczne, którego władze nie będą mogły ignorować; to już nie będzie walka o sądy, to będzie walka o Polskę. Oczywiście postulowany protest sędziów wymaga głębszej analizy tak by nie narażać na niebezpieczeństwo ogółu społeczeństwa. Zasadny wydaje się jego szeroki, lecz jednak selektywny charakter; nadal konieczne będzie choćby podejmowanie decyzji o stosowaniu aresztu tymczasowego w celu izolowania jednostek niebezpiecznych). Co ze strajkiem studentów i nauczycieli akademickich?" ...

avatar
~nauczycielka
10.04.2019 17:25

Nie zarzucajcie nam wykorzystywanie dzieci! To podłe! Czy obecny rząd myślał o dzieciach przeprowadzając tę chorą reformę? Realizował wyłącznie polityczne cele - nie edukacyjne, nie wychowawcze. Dzieci są zakładnikami obecnej władzy, nie nauczycieli.

avatar
~ext7
10.04.2019 20:27

ad "nauczycielka" Szanowna Pani! To nie są zarzuty pod adresem nauczycieli (tych ,co to codziennie przy tablicy stoją), adresatem tych są inspiratorzy tej całej edukacyjnej(właściwie politycznej) rozpierduchy Dziwi mnie ,że Pani (nauczycielka) przeciwniczką jest przywrócenia tego starego ,sprawdzonego przez ponad pół wieku systemu edukacji. Przecież ten chory „patent” Handkego i Radiwiłowej demolował Polską Szkołę. Tak, tak ,to sprawka AWS, tyle tylko ,że wówczas w skład tej koalicji wchodziła zgraja durniów i oszołomów (typu Giertych,Niesiołowski,Misio Kamiński itp.) Wprowadzenie gimnazjów było pomysłem chorym, a Pani mnie tu wypisuje ,że powrót do normalności ,nienormalnością jest.

avatar
~nauczycielka
10.04.2019 21:33

No tak, ja jako laik, bo tylko nauczycielka przy tablicy (od 30 lat) pojęcia nie mam o systemie edukacji. Jestem bezrozumnym pionkiem wykorzystywanym przez polityków. Oczywiście ci, którzy na co dzień z podstawami programowymi i wymaganiami egzaminacyjnymi do cznienia nie mają, wiedzą lepiej, co dla ucznia i nauczyciela jest lepsze... Dobranoc, jutro nadal strajkuję...

avatar
~do "nauczycielka"
10.04.2019 23:11

Jeżeli szanowna Pani używa tak merytorycznych argumentów na lekcjach, jak w powyższych wpisach, to strach się bać czego te dzieci się od Pani nauczą.

avatar
~dsb
11.04.2019 16:56

Dziś mija 4 dzień strajku. Zapał do walki spada z każdą minutą (brawo Staszic). W tak trudnej sytuacji możemy się przekonać, kto jest kim. Dowiadujemy się na czyje wsparcie możemy liczyć, a kto nam chętnie dołoży (brawo wschowskie jednostki samorządu terytorialnego). Jest to jedyna szansa kiedy pracownicy oświaty mogą wspólnie zawalczyć o lepszą przyszłość edukacji w tym kraju i oczywiście swoją. Nie poddawajcie się tak łatwo! Nie dajcie sie zaszczuć i zmanipulować! Życzę Wam wszystkim nauczyciele odwagi, konsekwencji i wytrwałości w obronie własnej godności, którą tak usilnie PIS chce wam odebrać.

avatar
~mada
11.04.2019 21:35

Dziękuję Wam Nauczyciele, że walczycie o lepszą szkołę dla naszych dzieci i wnuków. Wstyd mi za nas rodziców, że nie wspieraliśmy Was w protestach przed wprowadzeniem tej reformy. Niestety to nasze dzieci od września będą ponosić konsekwencje tej chorej zmiany. Zastanawiam się czy dyrektorzy będą uwzględniać prośby rodziców, którzy nie chcą by ich dzieci były uczone przez tchórzy, którzy nie przystąpili do strajku (bo właśnie dla nich liczy się tylko kasa) tylko schowali się za plecami innych.

avatar
~do "dsb" i "mada"
12.04.2019 00:11

Okupacja "Szarotki" przez strajkujący personel oświatowy z rudą UBywatelką z rady miasta na czele. Tak się bawi "wschowska elita" Czyżby ustalały jak nie dopuścić do przeprowadzenia egzaminów maturalnych? A może omawiały jak z kasy miasta zapłacić pod "stołem" za czas strajkowania. Bez matury "dsb"i "mada" nie będzie indeksów.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl