Upamiętnili Karola Muszkietę
W tym wyjątkowym wieczorze, oprócz uczczenia Kurpińskiego, uczestnicy mogli również oddać hołd śp. Karolowi Muszkiecie, założycielowi szkoły muzycznej we Wschowie i propagatorowi dzieł Kurpińskiego. Dzięki fragmentom dziennika z podróży Kurpińskiego do Europy Zachodniej, odczytanym przez Martynę Sachweh, publiczność miała okazję zanurzyć się w bogatą kulturę muzyczną tamtego okresu.
Patriotyzm i tradycja w szkolnych murach
Piotr Wieland, dyrektor I ZS we Wschowie, podkreślił symboliczną datę wydarzenia, nawiązując do 200. rocznicy powołania Kurpińskiego na stanowisko dyrygenta Teatru Narodowego w Warszawie. „Bardzo pięknie się złożyło, że tych dwóch patriotów, zostało w dniu dzisiejszym uczczonych”, mówił Wieland, podkreślając wkład Stanisława Staszica w powołanie Kurpińskiego.
Muzyczne dziedzictwo Kurpińskiego
Szymon Franek, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. we Wschowie, wyraził dumę ze współpracy z Towarzystwem Muzycznym Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach i podkreślił znaczenie Kurpińskiego jako inspiracji dla współczesnych muzyków. Prezentacja utworów Kurpińskiego, w tym słynnej „Warszawianki”, w różnych aranżacjach była nie tylko pokłonem dla jego twórczości, ale także okazją do przypomnienia o jego wpływie na rozwój polskiego repertuaru operowego dzięki doświadczeniom zdobytym podczas podróży po Europie Zachodniej.