TworzymyGłos Regionu

reklama

Pierwsze opady śniegu. Czy Wschowa jest przygotowana?

Sobota, 04 grudnia 2021 o 11:18, aktualizacja Sobota, 04 grudnia 2021 o 11:45, autor: 2
Pierwsze opady śniegu. Czy Wschowa jest przygotowana?

Dziś (4 grudnia) w naszym regionie spadł pierwszy śnieg. W związku z tym na drogach może być niebezpiecznie. Czy zima znów zaskoczyła kierowców?

O przygotowanie do akcji zimowej zapytaliśmy prezesa Spółki Komunalnej we Wschowie - pana Krzysztofa Kołodziejczyka:

W ramach przygotowań do akcji zima Spółka Komunalna zakupiła piasek oraz sól do posypywania zaśnieżonych dróg. W stałych punktach Wschowy ustawione zostały pojemniki na piasek przeznaczony na chodniki. Specjalistyczny sprzęt został objęty technicznym przeglądem oraz ustalono harmonogramy popołudniowych i nocnych dyżurów pracowników odpowiedzialnych za dozór i realizacje zimowych usług. Spółka Komunalna corocznie odśnieża tylko drogi należące do Gminy Wschowa.

Spółka Komunalna w ramach podpisanej z Gminą Wschowa umowy utrzymuje 118 km dróg gminnych (33 km dróg w mieście i 85 km dróg zamiejskich). 

Warto także pamiętać, że za utrzymanie części dróg na terenie miasta i gminy opowiadają inne jednostki:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: (droga krajowa nr 12 w Dębowej Łęce i Wschowie: ul. 55 PPP, Moniuszki, Głogowska, Kazimierza Wielkiego).

Zarząd Dróg Wojewódzkich: (droga nr 278: Wygnańczyce, Łysiny, Tylewice, Przyczyna Górna, Wschowa ul. Obrońców Warszawy; droga nr 305: Lgiń, Hetmanice, Nowa Wieś, Wschowa ul. Kolejowa, Olbrachcice, Łęgoń)
Powiat wschowski: Al. PCK, Boczna, Boh. Westerplatte, Czereśniowa, Daszyńskiego, Dworcowa, Garbarska, Plac Grunwaldu, Kamienna, Klasztorna, Konradowska, Kościuszki, Lipowa, Mickiewicza, Ogrodowa, Piłsudskiego, Pocztowa, Podgórna, Polna, Reymonta, Rogalińskiego, Rzemieślnicza, Spokojna, Staroleszczyńska. Dryżyna-Kowalewo-Siedlnica; Siedlnica – Olbrachcice, Łęgoń – granica województwa; Wschowa -Osowa Sień- Zbarzewo; Konradowo – Kandlewo – Zamysłów; Wschowa – Konradowo – Stare Drzewce; Nowa Wieś – Osowa Sień – Dębowa Łęka, Łysiny – Lgiń – Zaborowiec; Osowa Sień - Wincentowo.
Obowiązek odśnieżenia chodnika przyległego bezpośrednio do nieruchomości spoczywa na właścicielu nieruchomości. Tylko w przypadku chodników oddzielonych od nieruchomości pasem zieleni następuje odśnieżanie w ramach umowy Gminy Wschowa ze Spółką Komunalną. O wyjątkach mówi prezes Krzysztof Kołodziejczyk

Spółka Komunalna oprócz dróg, zobowiązana jest do utrzymania czystości i porządku przez uprzątnięcie śniegu i lodu na chodnikach miejskich, którymi zarządza gmina Wschowa, powiat wschowski oraz na chodnikach należących do wspólnot mieszkaniowych objętych zarządem naszego przedsiębiorstwa.

Przypominamy również, że właściciele i zarządcy budynków są zobowiązani do odśnieżania dachów. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19 oraz budynki wielkopowierzchniowe, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe i magazyny. Poważne zagrożenie zimą stanowią zwisające sople. Choć wyglądają niezwykle malowniczo, są bardzo niebezpieczne. Spadający, dodatkowo ostro zakończony kawałek lodu może ranić lub nawet przyczynić się do śmierci przechodnia.

Źródło/foto: Spółka Komunalna we Wschowie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Kondzio
27.11.2021 14:44

Stac gminę na pensje to i na zimę przygotowana. :) pozdrawiam serdecznie

avatar
~Kmicik
27.11.2021 15:05

To nie drogowcy są zaskoczeni tylko kierowcy. Często jeżdżą cała zimę na letnich oponach. Kodeks drogowy mówi ze styl jazdy trzeba dopasować do warunków panujących na drodze i pamiętajmy ze drogowcy nie stoją na każdej ulicy i czekają na śnieg. Liczba ludzi i sprzętu jest ograniczona i nie odśnieżą wszystkie drogi w 5 minut....

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl