Organizatorzy i termin wydarzenia
Stowarzyszenie "Lasy i Jeziora", Powiat Wschowski oraz Koło Gospodyń Wiejskich "Pasja" w Radzyniu podjęli się inicjatywy zorganizowania festiwalu, mającego na celu promowanie twórczości poetyckiej i autorskiej, zwłaszcza polskiej piosenki o wysokich walorach artystycznych. Miejsce festiwalu to malowniczy ośrodek Wratislavia w Radzyniu.
Harmonogram wydarzenia w piątek
Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się od prób mikrofonowych wykonawców zakwalifikowanych do przesłuchań konkursowych. Następnie na scenie zaprezentowali się Zbigniew Stefański & Krzysztof Pietrzak, Zespół "BROWA ŻYWIEC", Zespół "SETA" i inni. To była doskonała okazja, aby usłyszeć wybitnych artystów i poczuć magię poezji w ich wykonaniu.
Sobota - kontynuacja festiwalu
Drugi dzień Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej "Kopora" 2023 także obfituje w artystyczne atrakcje. Już o godzinie 15:00 na scenie pojawi się teatr "Terminus A Quo" z Nowej Soli, który zaprezentuje niezapomniane przedstawienie. Następnie, od godziny 16:00 do 18:00, będzie można posłuchać koncertów wykonawców poezji śpiewanej z terenu Powiatu Wschowskiego, a na scenie wystąpią tacy artyści jak Grzegorz Dolaciński, Zespół "PROJEKT FRAKTALA" oraz Zespół "ATAWIZM". O godzinie 18:00 nastąpi ogłoszenie wyników Przeglądu "Piosenki Poetyckiej KOPORA" 2023, a wieczorem zagrają gwiazdy wieczoru - Jan Błyszczak "MUFKA" o godzinie 19:00 oraz Zespół "Raz, Dwa, Trzy" o godzinie 20:00. To będą niezapomniane koncerty, które poruszą nasze emocje i przeniosą nas w świat piękna i sztuki.
Cele Przeglądu: Podążanie śladami kultury i sztuki
Przegląd Piosenki Poetyckiej "Kopora" ma na celu popularyzację twórczości poetyckiej i autorskiej, promowanie polskiej piosenki poetyckiej o wysokich walorach artystycznych oraz inspirację do poszukiwań artystycznych w dziedzinie polskiej poezji, muzyki i muzycznych form scenicznych. To wyjątkowe wydarzenie aktywizuje społeczność lokalną, angażując ją w rozwój i popularyzację kultury. Przegląd jest również okazją do spotkań artystów i miłośników kultury, którzy dzielą tę samą pasję i miłość do poezji i muzyki.
Nagrody: Uznanie wyjątkowych talentów
Jury Przeglądu "Kopora" przyzna nagrody finansowe o łącznej wartości 10 tysięcy złotych. Najwyższe wyróżnienie, czyli pierwsze miejsce, zostanie nagrodzone kwotą 5 tysięcy złotych. Drugie miejsce otrzyma 3 tysiące złotych, a trzecie miejsce zostanie nagrodzone kwotą 1 tysiąca złotych. Dodatkowo, zostanie przyznane wyróżnienie, które również otrzyma nagrodę w wysokości 1 tysiąca złotych. To ważne uznanie dla artystów i ich twórczości, co stanowi dodatkową motywację dla rozwijania swojego talentu.