TworzymyGłos Regionu

W Sławie szukają środków na rewitalizację parku

Wtorek, 06 marca 2018 o 11:47, aktualizacja Piątek, 09 marca 2018 o 14:36, autor: 3 1062
W Sławie szukają środków na rewitalizację parku

Prawie trzy lata temu zaprezentowano w Sławie projekty rewitalizacji Parku Miejskiego. Koszt gruntownej zmiany oblicza tego obszaru szacowano na 7 milionów złotych, z czego prawie 5 milionów miała dołożyć Unia Europejska. Pieniędzy z unii nie udało się uzyskać, ale gmina nie porzuciła planów rewitalizacji.

Gmina Sława przygotowała koncepcję rewitalizacji Parku Miejskiego jeszcze w 2015 roku. Zakłada ona przywrócenie dawnego blasku temu obszarowi, wytyczenie ścieżek, budowę infrastruktury parkowej. Koszt inwestycji trzy lata temu oszacowano na niemal 7 milionów złotych, jednak dużym wsparcie miały być środki z funduszy Unii Europejskich. Projekt złożony przez gminę Sława został sklasyfikowany na 6 miejscu, a po odwołania gminy Łagów przesunął się na miejsce 7, ostatnie, które dofinansowania na razie nie otrzymał. Na spotkaniu z zarządem województwa, które odbywało się w grudniu ubiegłego roku w starostwie powiatowym we Wschowie, burmistrz Sławy dopytywał władze o możliwości dofinansowania. Jak przekonywał Marek Kamiński dyrektor Departamentu Programów Regionalnych w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze szansę na pieniądze unijne jeszcze są. Władze gminy Sławy nie chcąc jednak czekać na decyzje Urzędu Marszałkowskiego podjęły kolejną próbę pozyskania środków na cel, tym razem z innego źródła.

- Podczas roboczej wizyty burmistrza zaprzyjaźnionego miasta Luckau, pana Geralda Lehmanna, rozmawialiśmy na tematy współpracy pomiędzy naszymi miastami. Z naszej strony wskazaliśmy kilka nowych obszarów naszego działania, staraliśmy się także zainteresować niemieckich partnerów inicjatywą wspólnego wniosku do Europejskiej Współpracy Terytorialnej, w ramach których pozyskalibyśmy środki na rewitalizację Parku Miejskiego – mówił na ostatniej sesji burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła. – Oczywiście strona niemiecka musi wyrazić na to zgodę, biorąc pod uwagę fakt, że zmuszeni będą również dołożyć się do finansowania tego przedsięwzięcia. Ale w tym układzie mielibyśmy szansę na pozyskanie środków, jakie pomogłyby nam zrealizować to zadanie.

Cezary Sadrakuła podkreślał, że na rewitalizację Parku Miejskiego gmina nadal nie otrzymała środków z Urzędu Marszałkowskiego, dlatego nie władze nie mogą siedzieć z założonymi rękoma, czekając na pozytywne rozstrzygnięcia.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar
~Patriota
06.03.2018 17:48

Co za bzdury mówi Burmistrz Sadrakuła.Jeśluamy szukać winnych tej sytuacji,to na pewno jest im Burmistrz Sadrakula.To przecież on nie złożył stosownego wniosku w drugim terminie i się nie odwołał,zrobiły to władze Łagowa i to Łagów pozyskał środki.Burmistrz Sławy tę sytuację przespał.Teraz opowiada bajki ,,z mchu i paproci,,. Panie Burmistrzu,nadszedł czas,by uderzył się Pan w pierś i wypowiedział słowa,,mea culpa mea culpa...,,

avatar
~zaniepokojony
06.03.2018 22:21

Co to znaczy rewitalizacja w rozumieniu Pana burmistrza ? Obawiam się,że wykarczowanie naszego pięknego parku. I to wspólnie z kim ?

avatar
~mar
07.03.2018 21:29

a może by tak ograniczyć etaty w magistracie i wszystkich instytucjach powiązanych z nim. Nepotyzm i patologia sięgnęły zenitu. Jedyną formą zdobywania pieniędzy jest żebranie z Unii oraz u marszałka. A co z pieniędzmi z podatków? Przecież Gmina Sława do najbiedniejszych nie należy - jest kilka dość sporych przedsiębiorstw płacących podatki i to dość spore. Jeżeli Urząd zjada swój własny ogon to nigdy nie będzie pieniędzy na inwestycje. A czasy rozdawania pieniędzy z UE nieubłaganie się kończą i trzeba wziąć się za gospodarowanie własnymi środkami...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl