TworzymyGłos Regionu

Stena Recycling zabiera głos

w sprawie art. Cichy protest ludzi przeciwko głośnej pracy maszyn

Wtorek, 17 listopada 2020 o 18:35, aktualizacja Wtorek, 17 listopada 2020 o 20:47, autor: 42 2283
Stena Recycling zabiera głos

W związku z publikacją na naszym portalu zdjęć z protekstu pt: "Cichy protest ludzi, przeciwko głośnej pracy maszyn" przedstawiciel firmy Stena Recycling Aleksandra Surdykowska, przesłała nam wyjaśnienia, które wg firmy rzucą trochę światła na całą sprawę i odpowiedzą na wiele pytań i wątpliwości, które zostały przedstawione przez zainteresowane strony w komentarzach. 

Kilka słów o Stena Recycling

 1. Od wielu lat w zakładach Stena Recycling w Polsce i w innych krajach Europy przetwarzamy odpady poprodukcyjne i odzyskujemy z nich surowce, takie jak metale żelazne i nieżelazne, metale szlachetne, makulaturę i tworzywa sztuczne. Poddając odpady recyklingowi, umożliwiamy im nowe życie w kolejnych produktach. Wierzymy, że w ten właśnie sposób możemy ograniczyć ilość odpadów i pomóc w walce z ogromnym problemem ich zbyt dużej ilości na świecie.

 2. Stena Recycling we Wschowie to nasz flagowy ośrodek - jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania elektroniki, wyspecjalizowany w odzysku metali szlachetnych.

 3. Zakład przechodził przez różne fazy rozwoju. Były takie czasy, w których rynek zmusił nas do dużych zwolnień i wydawało się, że nasz oddział będzie zamknięty. Zakład przetrwał jednak najcięższe czasy. Dziś jest jednym z najlepiej rozwijających się obszarów biznesowych Stena Recycling i stanowi wzór dla innych zakładów.

 4. Zakład stale się rozwija, pracownicy zakładu są bardzo zaangażowani i współtworzą dobrą atmosferę pracy, a relacje z władzami miasta i powiatu układają się bardzo dobrze. Właśnie dlatego Zarząd firmy zdecydował się zainwestować 50 milionów złotych w jego rozbudowę. Dzięki temu będziemy mogli zatrudnić dodatkowo ok. 30% więcej pracowników, zwiększyć skalę działania i jeszcze mocniej włączyć się w rozwój społeczności lokalnej. To jest dla nas bardzo ważne.

 5. Zakład jeszcze bardziej zyska na znaczeniu i wzmocni swoją pozycję w sieci oddziałów Stena Recycling na arenie międzynarodowej, stając się drugim największym - po Stena Nordic Recycling Center w Szwecji - zakładem tego typu w Europie. Jednocześnie będzie jeszcze stabilniejszym pracodawcą i jeszcze bardziej aktywnym członkiem społeczności lokalnej.

Na jakim etapie jesteśmy obecnie?

 1. Zakończyliśmy już pierwszy etap rozbudowy zakładu. W ramach tego etapu modernizujemy linie produkcyjną, która służy nam do odzyskiwania materiałów ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (np. telewizory, sprzęt IT).

 2. Mimo zakończenia tego etapu i rozbudowy nowej linii produkcyjnej nie rozpoczęliśmy jeszcze pełnej produkcji. Pełną produkcję uruchomimy dopiero po zakończeniu realizacji wszystkich działań, które mają na celu zmniejszenie ewentualnych skutków uruchomienia nowej linii.

Jakie to działania?

 1. Już na etapie planowania inwestycji zaplanowaliśmy wdrożenie ponadstandardowych działań ograniczających hałas, z wykorzystaniem najlepszych skandynawskich doświadczeń w tym zakresie.

 2. Wybudowaliśmy specjalną obudowę strzępiarki (maszyny do strzępienia i rozdrabniania materiału) w miejscu wsadu materiału po to, żeby znacznie ograniczyć hałas u jego źródła.

 3. W celu redukcji hałasu wypełniliśmy wełną mineralną zarówno ściany hali produkcyjnej od strony wschodniej jak i zachodnie.

 4. W ramach modernizacji zakładu zamontowaliśmy specjalne urządzenia do odseparowania i wyciągania skrawków folii z materiału, co przeciwdziała jakimkolwiek dalszym rozproszeniom pojawiającym się przy silnym wietrze.

 5. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji najważniejszego działania - budujemy specjalną ścianę wygłuszającą od strony północnej. Jej usytuowanie w pobliżu strzępiarki ograniczy hałas wynikający z działania tej maszyny. Ta ściana od strony północnej również będzie wypełniona wełną mineralną,

 6. Budowa ściany jest w trakcie realizacji i wkrótce ściana powinna być gotowa.

Jakie testy przeszedł już zakład i czy będą jeszcze jakieś testy?

 1. Uruchomienie nowej, rozbudowanej hali wiąże się ze szczegółowymi testami i badaniami wszystkich niezbędnych organów państwowych, które w sposób obiektywny i zgodny z prawem oceniają, czy spełniamy wszelkie standardy dotyczące norm hałasu.

 2. Aby mieć absolutną pewność, że spełniamy wszystkie wymagane prawem warunki produkcji zleciliśmy niezależne testy hałasu. Prawo bardzo szczegółowo określa wymagania dotyczące warunków przeprowadzenia takich badań (np. miejsce, czas badania). Dlatego badanie zostało przeprowadzone przez akredytowaną firmę zgodnie z metodologią określoną przepisami prawa.

 3. Wyniki tych testów wykazały, że już dziś (bez wybudowanej ściany wygłuszającej od strony północnej), przy uruchomieniu całej linii produkcyjnej i rozdrabnianiu najtrudniejszego materiału, spełniamy wszystkie normy.

4. Na wniosek jednego z właścicieli działek sąsiadujących przeszliśmy również testy Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Mimo, iż nie zakończyliśmy jeszcze realizacji wszystkich działań, których celem jest wyciszenie nowej instalacji wszystkie testy wyszły pozytywnie i wykazały, że spełniamy wszystkie ustalone prawem normy. Wszelkie badania odbywały się w normalnych warunkach, przy włączonych urządzeniach.

5. Niezależnie od dotychczasowych badań przed ostatecznym uruchomieniem nowej linii produkcyjnej zostanie przeprowadzone kolejne badanie poziomu hałasu. Jesteśmy przekonani, że po wybudowaniu ściany poziom hałasu będzie jeszcze niższy i potwierdzą się wyniki już przeprowadzonych badań.

Skąd w takim razie protest?

 1. Warto zauważyć, że określone prawem normy dotyczące hałasu, które zobowiązani jesteśmy spełniać, dotyczą granicy terenu przemysłowego i terenów mieszkalnych, a więc tych przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną i budynki zamieszkania zbiorowego (zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego).

 2. Oznacza to, że wszystkie pomiary hałasu wykonywane są na granicy terenu przemysłowego i obszaru przeznaczonego pod zabudowę mieszkalną, tak żeby mieć pewność, że już na granicy spełniamy normy dla terenów mieszkalnych.

 3. Nasz zakład oraz okoliczne działki z budynkami usługowo-produkcyjnymi znajdują się na obszarze przemysłowym. Akcję protestacyjną w dniu 11 listopada zainicjował nasz były pracownik, który jest właścicielem działki oraz budynku usługowo-produkcyjnego znajdującego się na terenach przemysłowych w pobliżu zakładu.

 4. Mimo iż jego budynek zlokalizowany jest na terenach przemysłowych i nie jest budynkiem mieszkalnym, oczekuje od nas spełnienia wobec niego warunków takich samych jakie spełniamy dla budynków mieszkalnych.

 5. Jest On także właścicielem kilku budynków zlokalizowanych w okolicy (m.in. była sala bankietowa), które wynajmuje.

 6. Ponieważ zdajemy sobie sprawę, że takie akcje protestacyjne mogą podsycać obawy mieszkańców okolicznych budynków, od początku realizacji inwestycji kontaktujemy się z tymi mieszkańcami oraz innymi sąsiadami listownie (wysłaliśmy już trzy listy z wyjaśnieniami).

 7. Wyjaśniamy w nich jakie mamy plany, na jakim etapie inwestycji jesteśmy, jakie działania - które mają ograniczyć ewentualne negatywne efekty działania zakładu - realizujemy i jakie są wyniki testów.

 8. Wyraźnie podkreślamy także, że jesteśmy stale do ich dyspozycji i chętnie odpowiemy na wszystkie pytania lub wątpliwości, zwłaszcza jeśli dowiedzieli się o czymś co wzbudziło ich niepokój. Bardzo zależy nam bowiem na tym, żeby mieli sprawdzone informacje z pierwszej ręki.

Jakie są dalsze plany rozbudowy zakładu?

 1. W przyszłym roku planujemy dalszy rozwój zakładu – uruchomienie nowej linii produkcyjnej do regranulacji folii.

 2. Zdecydowaliśmy, że linia ta będzie całkowicie zamknięta w hali. To ograniczy lub wyeliminuje jakiegokolwiek oddziaływanie zewnętrzne z tej linii.

 3. Poza tym hala, w której uruchomiona zostanie ta linia usytuowana będzie daleko za obecnymi halami produkcyjnymi, z tyłu działki, a więc jak najdalej od budynków mieszkalnych.

 4. Na razie jesteśmy na etapie uzyskiwania wszelkich możliwych zgód i pozwoleń.

W jaki sposób dbamy o relacje ze społecznością lokalną?

 1. Rozbudowa zakładu to tylko część naszych planów. Bardzo zależy nam na tym, żeby bardziej zakorzenić się w lokalnym środowisku i zmienić sposób postrzegania naszego zakładu i całej firmy.
 2. Właśnie dlatego od pewnego czasu stopniowo zagospodarowujemy najbliższe otoczenie, żeby przestrzeń wokół zakładu była ładniejsza i lepiej wpisywała się w lokalny krajobraz.
 3. Zaczęliśmy od zagospodarowania bezpośredniego wejścia do głównego budynku - stąd nowe tereny zielone i parking.
 4. Współfinansowaliśmy także remont drogi dojazdowej do naszego zakładu, stacji benzynowej i okolicznych budynków.
 5. Chcemy być nie tylko dobrym pracodawcą, ale także dobrym sąsiadem. Zależy nam także na dobrych relacjach ze społecznością lokalna. Właśnie dlatego w ramach wsparcia mieszkańców Wschowy zaangażowaliśmy się w finansowanie jednostek straży pożarnej.
 6. Ostatnio - w trudnym czasie pandemii – wspieraliśmy także Nowy Szpital we Wschowie, refundując kombinezony i maseczki ochronne oraz koszty za paliwo samochodów medycznych i ratunkowych.
 7. Obecnie finalizujemy projekt dla uczniów wschowskich szkół.

REKLAMA

Komentarze (42)

avatar

avatar
~Pracownik
17.11.2020 19:20

W końcu ukazał się trafny artykuł na temat steny ;) ;)

avatar
~X
17.11.2020 19:21

To co Andrzej i Beti , chyba wszystko wyjaśnione , zrozumieliście czy dalej na udry ? Na miejscy Steny sprawdziłbym faktury, sposób zarządzania , zatrudnianie obcych firm itp. Warto Stena przemyśleć .

avatar
~Mir
17.11.2020 19:24

Tu nic nie trzeba tłumaczyć. Dobrze wszyscy wiedzą, że protest prowadzi jedna osoba. Pozostali mieszkańcy się cieszą, że jest tu taki zakład i miejsca pracy. Nikomu ten zakład nie przeszkadza - mieszkam niedaleko.

avatar
~Anna
17.11.2020 19:40

Pięknie, twórczo i na temat! Super, gratuluję i cieszę się, że mamy taką firmę, we Wschowie. Życzę samych sukcesów i oby Panu Andrzejowi szczęka opadła :-D

avatar
~Mieszkanka obok
17.11.2020 20:45

Oby Stena zrobiła wszystko tak jak opisuje,może zniknie tęsknota za zapachem wyslodkow i kilkominutowym hałasem ładowania pieca wapiennego.Marazie to Pan Andrzej ma rację. Hałasy i smród pojawiają się zwykle po północy. (NARAZIE KEST CICHO)

avatar
~Obok
17.11.2020 22:51

Ha ha hałasy po północy .......

avatar
~Ja
17.11.2020 20:27

I co japa czytaj zatkało kakao władze starostwa proszę przyjrzeć się jego niby przczelarni

avatar
~Marek W
17.11.2020 20:39

Japa koniu gdzie są kozy czas pozbierać palety

avatar
~Wschowianin
17.11.2020 21:01

A co z wodą deszczową która spłukuje cały brud z hałd odpadów na placu .Teren zewnętrzny pozostał po cukrowni ale wtedy tam leżały buraki a teraz odparty po kineskopach i innym dziadostwie wsiąkają w ziemię . A tak dla zainteresowanych to bardzo blisko jest ujęcie wody dla Wschowy.

avatar
~Do wsch.
17.11.2020 22:56

Ujęcie wody czy oczyszczalnia ścieków?....... Dalej sieją zamęt i próbują zmieniać rzeczywistość ale na nic te zabiegi bo prawda sama się obroni.

avatar
~Wschowianin
18.11.2020 18:41

Oczyszczalnia jest po lewej stronie za wiaduktem a ujęcie wody po prawej za Steną Wystarczy zajrzeć w mapy np google.

avatar
~Ręce opadaja
21.11.2020 17:49

Dla mądrych z zewnątrz - teren jest utwardzony. Byliście kiedykolwiek w środku, że japy otwieracie?

avatar
~Pszczelarz
17.11.2020 21:43

Japa gdzie jest pomnik oddaj buraka cukrowego i tom pile co były cięte lodówki

avatar
~Pracownik
19.11.2020 10:35

Tych pomników to jest kilka na terenie steny ..... Przesiewacz .... Suszarka do drobnego materiału.... Kruszarka zwana monster.... A ile pieniędzy wpadło przez to co kieszeni państwo K.

avatar
~Zadymiarze.
17.11.2020 23:20

Takich zadymiarzy jak Pan Andrzej we Wschowie jest więcej. Nie pozwólmy na zamknięcie kolejnego zakładu pracy w naszym mieście jak to miało miejsce kilka lat temu , gdy CzasArt pokrzyżował plany inwestorowi i wpisem w rejestr zabytków budynku kina Hel spowodował, że inwestor odstąpił od inwestycji we wspomnianym budynku , a być może i mleczarni , którą również chciał odnowić i zagospodarować .Szkoda , że wówczas mieszkańcy nie spowodowali powstrzymania CzasArt przed tą szkodą dla miasta .Tak jak Pan Andrzej myśli bardzo krótkowzrocznie i motywem jego działania są prawdopodobnie osobiste przesłanki , tak CzasArt kieruje się prywatnymi względami mającymi uderzać we władze miasta , a tak naprawdę godzą w każdego mieszkańca naszego miasta. Zadymiarski charakter radnej znowu dał o sobie znać przy okazji budowy drogi przy dawnym cmentarzu żydowskim.W 2015 roku , gdy budowano drogę łączącą ulicę 17 Pułku Ułanów z ulicą Działkową , która to weszła w granicę cmentarza radna nie wstrzymała prac i nie zablokowała inwestycji.Może dlatego , że przy budowanej w 2015 roku drogi mieszka jedna z Pań działających w CzasArt właśnie. Dlaczego wówczas radna nie zbuntowała mieszkańców i nie napisała do konserwator zabytkow , że bezczeszczony jest cmentarz żydowski.Dlaczego wówczas nie stawiała krzyży i nie paliła zniczyObecnie prace są wstrzymane , droga rozryta na sporym odcinku.Znowu chciała radna dokuczyć burmistrzowi, a zrobiła na złość kilku mieszkańcom tej ulicy , którzy nie wiadomo jak długo będą taplać się w błocie i patrzeć dalej na chaszcze, o które nikt nie dba .Chociaż radna pisze bzdury , że interesuje się tym terenem po byłym cmentarzu ,tak jak kinem Hel.Fanatyzm , który szkodzi nam wszystkim.W innych miastach takie sytuacje są załatwiane w sposób ugodowy ,ale nie we Wschowie .

avatar
~do zadymiarze
18.11.2020 11:59

Coś tobie się lekko pomieszały pojęcia . Przedsiębiorczość i ochrona dóbr narodowych czyli zabytków . Co do kina to był dobry pomysł aby został zabytkiem . Myślisz że kino jeszcze by istniało albo było rozbudowywano w tym kryzysie ? . Kto w dzisiejszych czasach chce w cokolwiek inwestować od podstaw ? . A tam wyraźnie jest napisane na umowie co miało by powstać . Jak chcesz krytykować to krytykuj to co jest złe a nie to na czym się nie znasz . Machlojki niech ten " przedsiębiorca robi sobie gdzie indziej a nie u nas . Snujesz domysły a nie fakty na temat Czas Artu i ich pracowników nie mając zielonego pojęcia o ochronie dóbr historycznych miasta . Najlepiej zburzyć , drogi zalać asfaltem a resztę zaorać to jest to co opisujesz i dać zarobić cwaniakom którzy mają lub mieli kolegów w ratuszu .

avatar
~Beatka
19.11.2020 11:46

Suszarki niema została pocięta na złom i jednego pomnika mniej

avatar
~Pracownik
17.11.2020 23:26

Super informacja od Steny tak trzymać my mieszkańcy Wschowy jesteśmy z wami tam pracują nasze rodziny jest ok do dyrekcji Steny proszę o sprawdzenie jego przebiegu pracy i rozliczenie go z tych nietrafionych inwestycjach

avatar
~Mieszkanka Wsch
18.11.2020 05:30

Stena jeden z nielcznych zakladow dzialajacych preznie zgodnie z zasadami dbajaca o srodowisko pracownikow przestrzegajaca zasad BHP Ppz etctPrzeprowadzajaca wielokrotnie szkolenia

avatar
~Mieszkanka Wschowy
18.11.2020 05:41

Stena .bardzo dobry zaklad spelniajacy wszelkie normy dbajacy o praciwnikow oraz srodowisko Jeden z nielicznych zakladow rozwijajacych sie preznie we Wschowie Zalezy nam na dobrych relacjach z mieszkancami

avatar
~Mieszkaniec
18.11.2020 09:03

Jak się zrobił szum wokół całej sprawy z hałasem to nagle w zakładzie zrobiło się cicho i tak jest za każdym razem. Jak jest kontrola z WIOŚ to jest cicho a potem i tak robią swoje. Jeśli na chwilę obecną nie uruchomili pełnej produkcji (tak twierdzą przynajmniej w swoich wyjaśnieniach) to strach pomyśleć co będzie jak w końcu ją uruchomią. Poza tym ci wszyscy pracownicy i sympatycy zakładu niech wiedzą że nikomu nie zależy na zamykaniu czy likwidacji zakładu. Chodzi tylko o to żeby nie trzeba było wysłuchiwać łoskotu strzępiarki i innych urządzeń od samego rana do grubo po 22:00 a bywało że i w niedziele. I żaden pracownik firmy nie powie mi, że jest cicho, ludzie którzy mieszkają w okolicy doskonale to wiedzą, tylko znudziło im się już wydzwaniać i prosić o spokój. I nie mówię tu o patologi z "hotelu" tylko o mieszkańcach z okolicznych ulic którzy mieszkają tu od lat i Stena doskonale o tym wie. Pytanie - co z tym zrobi.

avatar
~Do mieszkaniec
18.11.2020 11:09

Skoro tak ci źle to dlaczego nie stałeś przy japie jak protestował???

avatar
~Pracownik
18.11.2020 15:17

OMG o co wam ludzie chodzi? Chcecie mieć wybudowana ekran dźwiękochłonny czy chcecie zamknąć zakład? Czy o cichą pracę maszyn nie chodzi w całym tym zamieszaniu?.... Codziennie do pracy przychodzą pracownicy, i jak co dzień uruchamiają wszystkie urządzenia, to że jest cicho to tylko oznacza że w stenie nic tak naprawdę nie wytwarza aż takiego hałasu.... Opamiętaj się A a może bardziej B ....

avatar
~Do mieszkaniec
19.11.2020 16:09

Wynajmują mieszkania namawiają do protestu , a później w komentarzu nazywają lokatorów ,,patologia" ..... To żenada....

avatar
~Sąsiedzi
18.11.2020 09:13

A tą nową hale produkcyjną bez ściany od naszej strony to z sympatii do nas sąsiadów pewnie postawiliście, żebyśmy mogli popatrzeć i posłuchać jak mielicie telewizory i lodówki z całej polski i połowy europy.

avatar
~Do sąsiedzi
18.11.2020 15:20

Tak, to jest zrobione aby Andrzej nie musiał przez szczeliny w płocie zaglądać.....ha ha Bo skąd ma takie informacje? ....

avatar
~Wsh
18.11.2020 21:32

Człowieku po co głupoty wypisujesz o jakich lodówkach ty mówisz . Ostatnią lodówke jaka była postrzępiona w tym zakładzie to Pan Japa osobiście własnym brzuchem do mielenia popychał . Rok 2012 albo wcześniej . Nie wiem co tam robią ale coś napiszę na tej zasadzie te niektóre komentarze

avatar
~Eksperci
21.11.2020 18:03

Haha lodowki i telewizory mielone haha. Tak samo jak w poprzednim artykule pisali ze kable wypalamy. Chyba wycieczkę po Stenie byśmy musieli zorganizować dla tych mądrych, bo nie wiedzą na czym polega nasza praca. Sami eksperci wszystkowiedzący w komentarzach :) Pisać aby coś napisać :D

avatar
~Wschowianin
18.11.2020 17:08

Dobrze mieszkac w takim miasteczku w ktorym jest dobry dynamiczny rzetelny dobrze zarzadzany dbajacy o pracownikow i srodowisko ale tez o dobre relacje z mieszkancami zaklad STENA GRATULACJE

avatar
~Tutejszy
18.11.2020 17:21

Bardzo solidnie napisane opisane czym zajmuje sie firma STENA Bo tak naprawde sporo ludzi nie ma pojecia a teraz mysle ze zrozumieja jakie byly poczatki jak dba sie sumiennie o srodowisko i pracownikow Super ze mamy taki zaklad Mozna oddac zuzyty sprzet ..zamiast wyrzucac np do lasu A niestety czesto mozemy spotkac w lesie cos czego ta

avatar
~Tutejszy
18.11.2020 17:23

Bardzo solidnie napisane opisane czym zajmuje sie firma STENA Bo tak naprawde sporo ludzi nie ma pojecia a teraz mysle ze zrozumieja jakie byly poczatki jak dba sie sumiennie o srodowisko i pracownikow Super ze mamy taki zaklad Mozna oddac zuzyty sprzet ..zamiast wyrzucac np do lasu A niestety czesto mozemy spotkac w lesie cos co kategorycznie nie powinno sie tam znslezc

avatar
~Janusz Tracz
18.11.2020 17:24

Wszystko rzeczowo wyjaśnione. Brawo Stena!

avatar
~Do do zadymiarze.
18.11.2020 18:12

O jakim dobru narodowym piszesz? Ta rudera z czasów drugiej wojny światowej , w której wyświetlano nazistowskie filmy propagandowe nazywasz dobrem narodowym ?Jeśli jest dobrem narodowym to czyim.Skończyłaś szkołę powszechną? Jeśli nie to proponuję nadgonić zaległości w edukacji.By to straszydło zostało zabytkiem nazywasz dobrym pomysłem.To , że dopiero po kupnie przez inwestora CzasArt zrobił z tego budynku zabytek też nazywasz dobrym pomysłem. To ,że w momencie drugiego remontu drogi radna zainteresowała się cmentarzem żydowskim i wstrzymała prace tez nazwie sz dobrym pomysłem. Dlaczego nie zaopiekowała się cmentarzem w 2015 roku , gdy budowano drogę przy domu jej koleżanki i wtedy prace także ingerowały w teren cmentarza .Dlaczego troska radnej nie przejawia się wcześniej tylko wtedy , gdy ma nadzieję na pomieszanie szyków włodarzom miasta.Budynek kina nie został sprzedany w tym kryzysie jak piszesz , ale w czasach dużo lepszych dla biznesu.Na jakiej podstawie piszesz , że inwestor chciał robić machlojki. Nie zapędziłaś się za bardzo z tym prymitywnym stwierdzeniem , które nadaje się na salę sądową? Jakie dobra historyczne i w jaki sposób CzasArt chroni.Jaki budynek za przyczyną CzasArt został w mieście odnowiony.Nie przypominam sobie.Czcze gadanie o zabytkach nie jest ochroną tych zabytków. Kolorowanie malowanek może jest ochroną zabytków. ? Nie rozśmieszaj.O jakim burzeniu dróg piszesz i zalewaniu asfaltem , przez kogo .Firmę która buduje drogi nazywasz cwaniakami? Weź zastanów się co piszesz ?

avatar
~do powyżej
18.11.2020 21:45

Chłopie a czy Głogów ,Wrocław i inne miasta które leżą w " ziemiach " odzyskanych to nie dobro narodowe ? . Idź i zaoraj tam kina teatry i inne miejsca kultury bo to były miejsca odwiedzane przez nazistów , hitlerowców . Czy ty zdajesz sobie z tego sprawę jak wyglądała Wschowa jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku ? . Nie pisz głupot to kino można było odnowić nawet zrobiono plany dojazdu i wytoczono drogę ale władza zmieniła się . Nowa pani " burmistrz " i jej doktorek mieli podane wszystko na tacy co do tego kina . Ale sprzedano je w niejasnych okolicznościach (...) przedsiębiorcy .

avatar
~Do Pana Łukasza:
19.11.2020 09:07

Po pierwsze: nieprawdą jest , iż droga w tym miejscu była robiona w 2015 roku, po drugie w miejscu o którym mówimy stały budynki - sztuk dwa (co widać na fotografiach) a cegły z nich "teoretycznie" wyjechały na odbudowę stolicy, po trzecie w wielu miejscach zarówno we Wschowie, jak i w ościennych miastach (np. Lesznie), ulice poprowadzone są na terenach istniejących tam kiedyś cmentarzy, po czwarte proszę zapoznać się z efektem Duninga-Krugera.

avatar
~Do do powyżej
19.11.2020 00:05

To ty sobie podziwiaj to dobro narodowe .Codziennie możesz tym widokiem się napawać.Każdemu podoba się coś innego.Jednemu córka ,innemu teściowa.Pokaż mi gdzie stoi takie kino dziwotwór jak w naszej kochanej Wschowie .Taki witacz od strony Głogowa.Pokaż w Głogowie i Wrocławiu kino widmo.Kogo jeszcze będziesz winić za to co stało się z tym budynkiem ,za to ,że niszczeje.Przejżyj na youtube nagranie z sesji ,w którym to doktor Czopek prosi przyszłą radną ,by wycofała wniosek ,a ona z dziką satysfakcją stoi uparcie przy swoim .Inwestor nie kupował zabytku .Ja go rozumiem ,a ty próbujesz w obronie radnej podważać jego i nie tylko jego uczciwość.Zapędzasz się za bardzo.Śledzisz sprawę ulicy 17 Pułku Ułanów .?Wiesz kto wstrzymał inwestycję.Ty powiesz jako adwokat radnej ,że wredni sąsiedzi.A ja wiem kto był inicjatorem wszystkich działań.Ślepo nie broń złych postępków .Mogą kiedyś obrócić się przeciwko tobie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl