TworzymyGłos Regionu

reklama

Ruszyły prace przy kościele w Lginiu. Wieża i fasada przejdą konserwację

Poniedziałek, 25 listopada 2024 o 19:32, aktualizacja Poniedziałek, 25 listopada 2024 o 19:54, autor: 0
Ruszyły prace przy kościele w Lginiu. Wieża i fasada przejdą konserwację

W Lginiu rozpoczęto prace konserwatorskie przy 150-letnim kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła. Wokół zabytkowej świątyni rozstawiono już rusztowania, co oznacza początek renowacji wieży oraz elementów dekoracyjnych strzelistej fasady.

Prace są możliwe dzięki dofinansowaniu w wysokości 490 tys. zł, które Gmina Wschowa otrzymała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wykonawcą inwestycji jest firma MIKOLUK – Budownictwo i Zabytki Maria Teresa Mikoluk z Góry. "Odwiedzających kościół prosimy o ostrożność i trzymamy kciuki za dobrą pogodę dla wykonawców tej inwestycji. [...] Dziękujemy za cierpliwość i zrozumienie – wspólnie dbamy o nasze dziedzictwo!" - podsumowuje burmistrz Konrad Antkowiak.

Rusztowania już stoją. Ruszyła renowacja okien w klasztorze /

Historia kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła

Pierwsza wzmianka o kościele w Lginiu pochodzi z 1311 roku. Przypuszcza się, że parafia mogła powstać po 1267 roku, prawdopodobnie pod koniec XIII lub na początku XIV wieku. Według miejscowej tradycji, pierwszy kościół zbudowano na palach nad jeziorem Lgińsko Duże.

W XV wieku wzniesiono drewniany kościół na wzgórzu, gdzie obecnie stoi świątynia. Fundatorką była Małgorzata Lgińska, ówczesna dziedziczka wsi. W 1598 roku obiekt został odrestaurowany za sprawą Anny i Piotra Opalińskich.

Gdy drewniany kościół uległ zniszczeniu, w latach 1857–1860 wzniesiono nową, murowaną świątynię dzięki fundacji hrabiny Nimfy z Modlibowskich Kęszyckiej, właścicielki Hetmanic, Lginia i Łysin. Budowla została wykonana w stylu neogotyckim i pierwotnie pokryta płytkami łupkowymi.

Na początku lat 90. XX wieku dach uległ zniszczeniu. W 1995 roku, dzięki staraniom proboszcza ks. Andrzeja Skoczylasa, pokryto go blachą miedzianą. Kościół w Lginiu jest podobny w bryle do świątyni w Łysinach, również ufundowanej przez hrabinę Kęszycką, choć różni się w detalach zdobiących wieże.

Źródło: Burmistrz MiG Wschowa Konrad Antkowiak, Parafia Lgiń, Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl