TworzymyGłos Regionu

Starosta Wschowski w Warszawie

- obchody 76 rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej

Wtorek, 03 marca 2020 o 12:08, aktualizacja Wtorek, 03 marca 2020 o 19:42, autor: 4 1522
Starosta Wschowski w Warszawie

28 lutego 2020 roku Mszą Świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęły się obchody upamiętniające 76 rocznicę zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej.

Powiat Wschowski reprezentował Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Członek Zarządu Powiatu Wschowskiego Tomasz Urbański, uczniowie szkół powiatowych z pocztami sztandarowymi i harcerze Hufca ZHP we Wschowie.

Podczas uroczystej Mszy Świętej Andrzej Kwiatkowski – sekretarz stanu i szef Biura ds. kontaktów z Polakami za granicą wręczył wysokie odznaczenia państwowe order Polonia Restituta od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ocalałemu z zagłady panu Franciszkowi Bąkowskiemu oraz Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka pani Małgorzacie Gośniowskiej–Koli.

Dalsza część uroczystości odbywała się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie kilka słów do zebranych gości i uczestników skierowała Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka Małgorzata Gośniowska-Kola. Następnie odczytano listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka.

Jan Kasprzyk Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Marii Połockiej, Franciszkowi Bąkowskiemu, Józefowi Bernackiemu, Ryszardowi Kobylańskiemu odznaczenia Pro Patria.

Następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Uroczystość została zorganizowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz ze Stowarzyszeniem Huta Pieniacka.

Warto przypomnieć, że tragedia w Hucie Pieniackiej, miała miejsce 28 lutego 1944 r., kiedy żołnierze ukraińscy 4.Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS pod dowództwem niemieckim przy wsparciu oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii nacjonalistów ukraińskich, spacyfikowali polską ludność. Zginęło wówczas ok. 850 osób. Wśród ofiar były kobiety i dzieci.

http://hutapieniacka.blogspot.com/

Zdjęcia: I Zespół Szkół we Wschowie

REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~wschowa_dla_wolności
03.03.2020 15:56

Szkoda że uroczystości odbywają się w Warszawie, a nie we Wschowie. Swoje obchody ma gmina Szlichtyngowa w Drzewcach, gmina Sława w Starym Strączu i w Sławie. A wschowianie muszą świętować w Warszawie. No cóż jak mawiała klasyczka PO " sorry taki mamy klimat" dla inicjatyw obywatelskich we Wschowie. (...)

avatar
~obserwator
04.03.2020 18:14

To już są jaja garstka ludzi ful kasy tak trzymać nie mogłem się przecisnąć

avatar
~Adaś
05.03.2020 14:14

Nie będę tu oceniał rangi tego wydarzenia i wyznaczał skalę ważności, czy to już miejsce na Warszawę czy skromnie by wystarczyło w pow. wschowskim ( bez tak dużych kosztów ?) ogarnąć tą sprawę. Chcę wraz Tobą "Obserwatorze" jedną rzecz ustalić, a chyba jednego jesteśmy spostrzeżenia. Jestem za pamiętaniem o ważnych wydarzeniach, zwłaszcza dotyczących życia i śmierci za ważny cel ale bez dodawania temu splendoru politycznego i nieszczerej wystawności . Patrząc na te foto to rzeczywiście zainteresowanie jest skromne ale pozostaje intencja i to fakt którego nie należy podważać. Co do wystawności, tzw. pompy, stawiania pomników , obelisk to z pewnością w ostatnich czasach mamy dużą nadprodukcję. Martwi mnie to, że w infrastrukturze miasta (osiedla) może nie być żłobka czy szpitala ale "pomnik" musi być …… no i medal. Zadam też pytanie: o szczerość tych ludzi w swoim działaniu, o prawdziwe oddanie sprawie ? Dwie osoby na dziesięć to bezsprzecznie nieuprzedzeni działacze, pozostali to "zaradni" pomocnicy w sprawie - tak uważam . Adaś

avatar
~тебе выше
06.03.2020 22:59

"...Warto przypomnieć, że tragedia w Hucie Pieniackiej, miała miejsce 28 lutego 1944 r., kiedy żołnierze ukraińscy 4.Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS pod dowództwem niemieckim przy wsparciu oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii nacjonalistów ukraińskich, spacyfikowali polską ludność. Zginęło wówczas ok. 850 osób. Wśród ofiar były kobiety i dzieci...". Naucz się Pan czytać ze zrozumieniem i pisać po polsku, a nie dyrdymały wypisywać w narracji sowieckiej.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl