TERAZ29°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama ROD

Ponad 140 policjantów dziennie w Sławie. Tak wyglądało zabezpieczenie Rap Stacji

szw
SZW pon., 13 lipca 2026 11:26

Ponad 140 policjantów dziennie pilnowało porządku podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Rap Stacja Festiwal, która zakończyła się w niedzielę (12 lipca) w Sławie. Do zabezpieczenia imprezy zaangażowano funkcjonariuszy z całego garnizonu lubuskiego – podsumowuje Komenda Powiatowa Policji we Wschowie.

reklama
Policja na Rap Stacji / fot. KPP Wschowa

Zabezpieczenie festiwalu. Zaangażowany cały garnizon lubuski

W niedzielę w Sławie zakończyła się trwająca kilka dni, dziesiąta edycja festiwalu Rap Stacja. Nad Jezioro Sławskie zjechały tysiące osób z całej Polski i z zagranicy, a nad ich bezpieczeństwem czuwali nie tylko wschowscy policjanci, ale mundurowi z całego garnizonu lubuskiego.

Do zabezpieczenia imprezy skierowano funkcjonariuszy ruchu drogowego, policjantów pionu kryminalnego, przewodników psów służbowych, stermotorzystów oraz mundurowych z wydziału konwojowego. Najliczniejszą grupę stanowili funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z Gorzowa Wielkopolskiego. Każdego dnia festiwalu bezpieczeństwa pilnowało ponad 140 funkcjonariuszy.

Zadaniem mundurowych było przede wszystkim udzielanie pomocy uczestnikom oraz reagowanie na naruszenia przepisów. Policjanci przeciwdziałali aktom agresji i zakłócaniu porządku publicznego, interweniując wobec osób łamiących prawo.

Drogówka non stop. Wodniacy całą dobę na jeziorze

Najbardziej obciążeni byli funkcjonariusze ruchu drogowego. Od czwartku (9 lipca) do niedzielnego popołudnia (12 lipca) bez przerwy czuwali nad bezpieczeństwem na drogach prowadzących na teren festiwalu – kierowali ruchem, dbali o płynność przejazdu, ułatwiali bezpieczne wysadzanie pasażerów z kursujących często autobusów oraz sprawdzali trzeźwość kierowców. Zwracali też uwagę na prawidłowe parkowanie i bezpieczne poruszanie się pieszych w rejonie imprezy.

Kryminalni zapobiegali przestępstwom i identyfikowali osoby mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa festiwalu. Policyjni wodniacy przez całą dobę patrolowali Jezioro Sławskie, korzystając ze służbowych łodzi – kontrolowali przestrzeganie przepisów przez osoby pływające na sprzęcie wodnym i byli gotowi do natychmiastowej pomocy w razie zagrożenia zdrowia lub życia.

Zagubił się w bagnie. Szukali go z lądu i z wody

Gotowość wodniaków przydała się w nocy z soboty na niedzielę (11/12 lipca). Funkcjonariusze dostali zgłoszenie o młodym mężczyźnie, który zgubił się w leśnym, bagnistym terenie i nie potrafił samodzielnie wydostać się z grzęzawiska.

Do poszukiwań, prowadzonych jednocześnie z lądu i z wody, włączyły się także inne służby. Przemoczonego i zdezorientowanego mężczyznę udało się odnaleźć – policjanci udzielili mu pomocy, zabezpieczyli przed dalszym wyziębieniem i przewieźli do miejsca zamieszkania.

Rap Stacja przebiegł spokojnie

Przez cały czas trwania festiwalu policjanci reagowali na każde zgłoszenie i pomagali potrzebującym. Służby zapowiadały taką współpracę jeszcze przed startem imprezy – jak informowaliśmy, w czerwcu przedstawiciele policji, straży pożarnej, starostwa, gminy i organizatora uzgadniali zasady bezpieczeństwa tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu.

„Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu, właściwej współpracy wszystkich zaangażowanych służb oraz odpowiedzialnej postawie uczestników festiwalu, tegoroczne wydarzenie przebiegło bardzo spokojnie” – czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji we Wschowie.

Wdarł się na scenę, uciekał przed ochroną

Nie obyło się jednak bez incydentów. Szerokiem echem po internecie rozniósł się filmik, na którym młody człowiek uciekając przed ochroną, zeskoczył ze sceny, zahaczył o barierkę i przewrócił się na piasek. Do zdarzenia doszło nad ranem, po zakończeniu imprezy. Interweniowała ochrona. Całość na nagraniu:

Reklama

Podsumowanie

    Widziałeś coś ciekawego?

    Dodaj zdjęcie, film lub informację z miasta.

    Dodaj zw24.pl
    reklama
    Santander

    Komentarze 0

    reklama
    zw24 Zgłoś zdarzenie

    Dla Ciebie

    29°C

    Pogoda

    Kontakt

    Nekrologi