TworzymyGłos Regionu

Pakiet Antykryzysowy dla Przedsiębiorców

Wtorek, 24 marca 2020 o 09:20, autor: 14 629
Pakiet Antykryzysowy dla Przedsiębiorców

W związku z pandemią COVID-19 zarząd województwa wprowadza  instrumenty łagodzące skutki pandemii w odniesieniu do przedsiębiorców lubuskich korzystających z instrumentów finansowych – pożyczek i poręczeń kredytowych ze środków RPO-L2020 oraz środków będących w dyspozycji ZWL.

Lubuscy przedsiębiorcy, w ramach umów o pożyczkę lub poręczenie kredytowe zawartych z Lubuskimi Funduszami Pożyczkowymi i Poręczeniowym, mogą wnioskować do Funduszy o:

- wprowadzenie 6 miesięcznej karencji w spłacie rat kapitałowych i odsetkowych (tzw. wakacje kredytowe) oraz adekwatne wydłużenie terminu na rozliczenie jednostkowej pożyczki;

- zmianę terminów kontraktowych w odniesieniu do wykonawców.

Fundusze Pożyczkowe i Fundusz Poręczeniowy mają prawo do:

- zwiększenia z 60% do 80% poręczenia kwoty kredytu w ramach pomocy de minimis ;

- zwiększenia limitu wartości poręczeń;

- uelastycznienia zasad rozliczania jednostkowych transakcji oraz modyfikować harmonogramy spłat;

- modyfikowania terminów sprawozdawczych oraz indywidualnego występowania w zakresie innych operacji w kwestii współpracy Pośredników Finansowych z ZWL, dla których skutki obecnej sytuacji są także odczuwalne.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) we współpracy z Zarządem Województwa Lubuskiego przyjął 20 marca 2020 r. następujące rozwiązania dla jak najszybszego wprowadzenia w życie środków zaradczych wobec firm, które korzystają ze wsparcia zwrotnego w ramach instrumentów finansowych wdrażanych przez BGK ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 (Rozwiązania zostaną wprowadzone przez Bank Gospodarstwa Krajowego z mocą od 20 marca 2020 r., dotyczą środków unijnych RPO-L2020):

- wprowadzenie, z mocą obowiązującą od 20 marca 2020 r., modyfikacji w warunkach instrumentów pożyczkowych, które w największym stopniu mogą wesprzeć przedsiębiorców w pierwszych miesiącach pandemii, tj. zapewnienie dodatkowej karencji w spłacie zobowiązań, wraz z wydłużeniem okresu finansowania oraz wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych;

- wprowadzenie w życie modyfikacji, o których mowa wyżej odbędzie się dwuetapowo:

  • poprzez wystosowanie informacji do Pośredników Finansowych o przyjętym rozwiązaniu i obowiązku wprowadzenia ich w życie od dnia 20 marca 2020 r.;
  • zawarcie aneksu do umów operacyjnych

REKLAMA

Komentarze (14)

avatar

avatar
~Adaś
24.03.2020 12:45

Odroczenie na 6 miesięcy, może to co niektórym pomoże, co niektórym ale dla wielu przedsiębiorstw to już jest koniec o marzeniach o "złotych górach" ……. wielka szkoda, że dobre kariery, pracowitość i zaangażowanie zostanie zniweczona w tak szybki i niesprawiedliwy sposób. Odrobić tego się nie da, można jedynie strać się kompensować straty co jak na razie jest tylko wizją ze szczerymi słowami p. Dworczyka - " NIE DOCENILIŚMY SKALI ZAGROŻENIA...!!!!." Nie wiem kiedy to nastąpi, kiedy slogan "Wina Tuska..." zostanie zastąpiona na frazes - "Wina Morawieckiego..." ale wiem, że czeka nas "nowy świat" po "tym świecie". Adaś

avatar
~NIE-DOCENIONO...
24.03.2020 13:20

ICH!, tak jest ICH Spec Ustawa KORONAWIRUSOWA sprawia, że będzie brak kar za opieszałość URZĘDNIKÓW przy niezałatwianiu spraw OBYWATELI w terminie !!!!- PYTANIE: - czy będzie brak kar dla Obywatela, przysłowiowego "Kowalskiego i Nowaka" za nie wywiązywanie się w terminie z opłat, składaniu wniosków, odpowiedzi, itp. ????. Jak myślicie ????. Wszystko co ta Ustawa wnosi - a konkretniej co pis w niej wnosi - TO jest li i tylko korzystne dla tego rządu, prezydenta i pisu !!!!, a nie jest korzystne dla OBYWATELI III RP !!!!!. To fakt , a nie fikcja !. Reasumując : to wreszcie URZĘDNICY mogą legalnie bumelować w swoich pisowskich urzędach........... do woli !. Świetnie się im urzęduje przy zamkniętych urzędach i działaniu ONLINE !!!!. Mówi się, że obecnie rządzący w warunkach prowadzonej kampanii wyborczej - ich kandydata Dudy - chroni pracowników przed ich zwolnieniami z pracy,,,, bowiem ma za sobą Związki Solidarność Dudy,,,,. A co z firmami, którym ubywa rąk do pracy ???. Wielka tzw. Tarcza Antykryzysowa ( Tarcza Pis przed utrata Koryta ich władzy) - jak zauważył forumowicz "ADAŚ" ma pomagać pracodawcą ...a tak de facto to tylko przenosi ich płatności PIT. CIT, VAT, itd. w czasie !!!!!. ZERO rzeczywistych ulg, pomocy od zaraz i teraz !!!!. Należy, zauważyć, że jest to bardzo sprytna propagandowa zagrywka na czas do wyborów prezydenckich !!!. A po ewentualnych wyborach pis + POWIE ;;;; > MAMY WAS >>>>>>>>. Wina nie będzie Morawieckiego i Dudy tylko ""niezaradnych przedsiębiorców", którzy jak powiedział minister Dworczyk, ..." NIE DOCENILI SKALI ZAGROŻENIA.... ", Dodam od siebie ; nie docenili sprytu i przebiegłości PIS PLUS !!!!, który funkcjonuje w naszym Kraju od prawie 6 LAT !!!!. Jak żyć z takim sprytnym i przebiegłym przeciwnikiem???. Jak żyć?

avatar
~Urszula Chudak
24.03.2020 13:38

Zobaczyłam tytuł artykułu i myślę kurcze, wreszcie i moja gmina wzorem innych okolicznych samorządów, wprowadza pakiet pomocowy dla przedsiębiorców. Może mały Śmigiel - może i większa Wschowa. Niestety... chodzi o zarząd województwa. Może trwają prace nad w/w? Bo to, że Pan Burmistrz ich docenia, to oczywiste. Dowodem na to jest swego czasu spotkanie z nimi, wsłuchiwanie się w ich głosy przy ustalaniu lokalnych podatków. I to trzeba docenić, ale dzisiaj jest potrzeba czegoś więcej. Dużo więcej.

avatar
~Adaś
24.03.2020 15:01

Ad. U.Ch. forumowiczu...… co, co , co …… co ja czytam cyt. - " Dowodem na to jest swego czasu spotkanie z nimi, wsłuchiwanie się w ich głosy przy ustalaniu lokalnych podatków. " O jakich spotkaniach Pani pisze ? Pani Urszulo, nie znam żadnego spotkania burmistrza z przedsiębiorcami w znaczeniu poważnej dyskusji przy blacie który miał cztery nogi aby nic się nie skulało i kartka papieru miała swe oparcie. Proszę nie mylić lub nie wybiegać w krainę oczekiwanej dobroci skoro nic takiego nie miało miejsca. Jest faktem, że rajcowie co nieco na komisji podatku i danin ugrali na plus w zmniejszeniu podatku za m2 ale proszę bez owacji. Starosta powiatu, burmistrz GiM Wschowa to nie są osoby bezpretensjonalnego kontaktu ale miło by było, gdyby tym razem jeden z drugim Panem wystąpili z rzeczowym planem pomocy miejscowym firmom. Nasz region to symbioza mieszkańców a podatek od prywaciarzy i innych mieszkańców od zawsze był traktowany jako "woda życia" dla instytucji jaką zarządzają więc choć raz odwrócenie ról byłoby mile przyjęte. Ale warunek, …… realistyczne i dorzeczne propozycję bez formy w typie propagandy ze "Stodoły" . Adaś

avatar
~Xd
24.03.2020 17:26

(...)Sesji nie będzie, a zatem gmina tak naprawdę nie funkcjonuje. Może część podatków by umorzył bo ludzie tracą pracę a firmy upadają. Tylko nie chodzi o odroczenie bo to jest pułapką i jak skończy się pandemia długo długo będziemy wracać do normalności więc ludzie i firmy długo będą odrabiać straty. Problem i tak będzie z bieżącymi a co dopiero ze skumulowanymi z okresu pandemii.

avatar
~Urszula Chudak
25.03.2020 13:23

Panie Adasiu, "swego czasu" oznacza ni mniej ni więcej, tylko bardzo krótką notatkę na www.gminawschowa.pl o tym, że 21 marca 2019, odbyło się pierwsze [czyli rozumiem, że były kolejne] spotkanie Pana Burmistrza z przedsiębiorcami. Ani słowa o tym, co było tematem rozmów, jakie zapadły ustalenia itd; tylko ostatnie zdanie zapowiadało utworzenie specjalnego referatu wspomagającego w/w. Mam więc prawo sądzić, że wszystko zgodnie z zapowiedziami, działa. Stąd moje zdziwienie, że nic nie słychać o pomocy, o której pisałam.

avatar
~do p. Chudak
25.03.2020 22:16

Co do daty, 19 marca 2019 czy 2020 ?

avatar
~Urszula Chudak
26.03.2020 11:55

Podałam adres strony internetowej urzędu miasta, gdzie można znaleźć tę informację - odpowiadam jednak raz jeszcze - chodzi o marzec 2019 roku.

avatar
~Adaś
26.03.2020 12:38

Ad. "U.Ch." - forumowiczu...…, ostanie Pani zdanie wszystko wyjaśnia ( moje również) i umacnia mnie w przekonaniu, że "ONI" są w nieskończonym przekonaniu, że podatnika ma się na wieczność dowiązanego do nogi . Może nieco szerzej: decydenci tak się zachowują i tłumaczą ludowi (na każdym szczeblu) co by tylko samemu zachować w pełni swoje przywileje. Polska jak się okazało, została bardzo słabo przygotowana do sygnalizowanego od dawna kryzysu zdrowotnego i gospodarczego...... nie mamy poważnych środków obrotowych, wartość pieniądza jest chwiejna co potęguje inflację a do tego rzecznik z kamienną twarzą opowiada, że to PO w 2011 roku wylogowało nas ze wspólnych zamówień EU na środki/materiały do zwalczania koronawirusa ? Kto tu komu ma postawić tezę - głupiemu tłumaczenie ? Tego typu przekazy czy działania są, jak dla mnie, nie do przyjęcia, choć wiem i Wy chyba też wiecie, że o własny byt nikt lepiej nie zadba jak my sami. Nie podobają mi się wczorajsze kłótnie dochodzące z Sejmu, indolencja Sanepidu opisywana przez dziewczynę która powróciła z zachodu, czy planowane wybory na prezydenta . Nie może być tak , że ostatnia prognoza 31%(frekwencja)/61% (poparcie) na p. Dudę ma być wartością nadrzędną dla polityków na kolejne cztery lata. Należy być też i fair, chodzi mi o lekarza p. Szumowskiego, szefa resortu, po nim widać i słychać przemęczenie …… choć chyba mówi tylko tyle na ile "ktoś" mu pozwala ? Wnioski: "dowiązanie do nogi" będzie na tyle dobrze i długo działać, dopóty tysiące małych, rodzimych firm nie zostaną wykończone przez chorobę lub system danin dla państwa. Oczekiwania wobec podstawowych organów administracji państwowej (powiat, gmina) muszą też być konkretne, jasne w przekazie i wystarczające nie tylko jako dla obsługi ich wynagrodzeń + premii . Byłaby teraz świetna okazja ( już po zakończonej infekcji) do likwidacji kosztownych powiatów i rozpasanych ministerstw. Pani już raz o tym napisała …….., ale co z nimi zrobić, jak ich "spłacić" za lojalność ? Pozdrawiam Adaś

avatar
~Ten co stracił pracę....
28.03.2020 17:41

Tak jestem tym co to stracił pracę na skutek rządowych restrykcji i Super Ustawy i czytam w tej w tej chwili ich przepisy dot. TARCZY - dodam od siebie Pisowskiej Tarczy na przetrwanie pisu do 10 Maja 2020 - i co ja tam widzę, przepis który zwalnia z opłaty ZUS-u polskich księży i to od 1 marca do 31 maja 2020 roku !!!!. Czyli jeśli chodzi o księży to pisowski rząd wprowadził przepis z natychmiastowym skutkiem dla tej grupy Polskiego społeczeństwa , a jeśli chodzi o naszych Przedsiębiorców i takich jak ja , którzy stracili pracę w setkach tysięcy, a może od 1 kwietnia i milionów pracowników TO MY BĘDZIEMY MUSIELI czekać miesiącami na pseudo rządowe z Bożej Łaski zapomogi i to zarówno przedsiębiorcy jak i pracownicy musimy to poprzedzić W N I O S K A M I ---- i Bóg jedne wie kiedy nam to wypłacą, naliczą .....!. To jest ta pisowska wrażliwość i równość w traktowaniu Polaków !!!!!!.

avatar
~do - "ten co stracił pracę"
29.03.2020 18:10

10 maja przy urnie wyborczej wyrównaj rachunki

avatar
~do bajkopisarza
30.03.2020 00:29

No i po co ta ściema pisofobie. Szef cię zwolnił nie czekając na uchwalenie ustawy, by się pozbyć z firmy zbędnego balastu, bo ciężkie czasy nadchodzą. Nic nowego. Przypomnij sobie lata dziewięćdziesiąte minionego wieku i wyczyny Balcerowicza i Lewandowskiego. To była jazda bez trzymanki. Miliony pracowników wysłano na zieloną trawkę, a tysiące firm za psi grosz przeszły w ręce "biznesu" zachodniego (z drobną pomocą polskich przyjaciół). Po kilku latach "dojenia" pracownicy na bruk, firmy do likwidacji, działki na sprzedaż a produkcja przeniesiona do Chin. To tylko ubiegły wiek. Popatrz co się działo w latach dwutysięcznych aż do 2015 roku i przestań pluć na tych co chcą ci tyłek uratować. Cały światowa gospodarka stąpa po kruchym lodzie i z całą pewnością umoczy się po szyję. Cała nadzieja w "cieciej" osobie w państwie, która dziś w senacie wypracuje lepszą ustawę i znów będziemy "zieloną" wyspą, ale tym razem na mapie świata całego.

avatar
~Do-do.....-
30.03.2020 08:17

Dobra rada, ale co na to ten "ciemny lud", którego kupiono za 500 +, tzw. "Judaszowe srebrniki" ????. Oto jest Koronawirusa do nich gadanie !!!!. Dudabus ciągle w drodze .........#.pl

avatar
~DO-"do bajkopisarza"-
30.03.2020 10:01

Jak ten tekst KLASYCZNIE pasuje do Twojej skromnej osobowości człowieka, który w takich czasach żyje w dalszym ciągu przeszłością, a nie teraźniejszością - kiedy koronawirus zagląda ludziom prosto w oczy !!!!!. Świetnie tym tekstem dokonałeś bezwzględnej samokrytyki człowieka, który ma może mózg, ale bez funkcji logicznego rozumowania .......!, bo jak wytłumaczysz tzw. Tarczę Antykryzysową obecnie rządzących, w której najwięcej znalazło się przepisów bezkarnie odbierających - ograniczających nam Praw Obywatelskich nie mających nic wspólnego z ANTYKRYZYSOWĄ USTAWĄ i POMOCĄ SZEROKO ROZUMIANA dla Naszych przedsiębiorców (wszystkich, a nie tych co zatrudniają tylko mniej niż 9 pracowników ...) i pracowników lawinowo zwalnianych już w liczbie ponad 100 tysięcy na dzień dzisiejszy .......????. A ty żyjesz wyimaginowaną przeszłością i się karmisz jak ci postkomuniści na wysokich stołkach obecnie w systemie rządów pisowskich !!!!!!!. Przestań pisać o sobie - zajdź na ziemię mamy PANDEMIĘ, a nie mieniony czas pisowskiego rozdawnictwa ........... !!!!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl