TworzymyGłos Regionu

Kurier Wschowski.

Jednodniówka MZW

Piątek, 18 września 2020 o 15:06, aktualizacja Piątek, 18 września 2020 o 16:49, autor: 11 1073
Kurier Wschowski.

Muzeum Ziemi Wschowskiej z okazji rozpoczynających się "Europejskich Dni Dziedzictwa" i "Nocy Muzeów" wydało jednodniówkę - "Kurier Wschowski". W gazecie znajdują się m.in. dwa najlepsze referaty przesłane na konkurs "Moja droga do Wschowy". 

REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~Urszula Chudak
18.09.2020 18:43

Świetny pomysł z jednodniówką. Zamieszczone w niej prace, cechuje przepiękny, literacki język. Oczyma wyobraźni można zobaczyć to, o czym się czyta. Rosjanin by powiedział "duszoszczypatielnoje". Jest jednak jedno "ale" Panowie. Dlaczego zarówno w słowie wstępnym jak i w dyrektorskim wywiadzie, tylko Wschowa jest odmieniana przez różne przypadki? Przecież przybysze zza Buga, to w dużej mierze mieszkańcy moich rodzinnych Łysin, Strącza czy Siedlnicy. To w tej ostatniej, nie bez powodu, funkcjonuje kresowy chór Lutnia. A śpiewają tak profesjonalnie, że ciary lecą po plecach. Myślę, że Panowie będą mieli okazję go posłuchać, jak kiedyś ja miałam okazję w Głogowie lwowski zespół i znanego śpiewaka kresowego z Wrocławia, [nie pamiętam jego nazwiska] na gali zorganizowanej przez Pana Dyrektora Lenarczyka. Bo muzyka kresowa to jest to, co potrafi wycisnąć łzy wzruszenia. Bo kto nie potrafi zanucić "tyś mene obmanuła, tyś mene pidweła"? itd. itd. Myślę, że powodem pominięcia okolic Wschowy jest to, że Panowie stosunkowo niedawno rozpoczęli tu pracę i jeszcze się nas uczą.

avatar
~do powyżej
19.09.2020 09:09

Jak mnie pamięć nie myli to w latach 60 tych ubiegłego wieku też wydano gazetę jednodniową w naszym mieście . Powinna pani przynajmniej jednym słowem napomknąć o niej bo ona była jednak pierwszą gazetą po wojnie i też opisywała losy ludzi tutaj zamieszkałych oraz ich osiągnięcia na ziemiach odzyskanych . Pani powinna to pamiętać bo to działo się za pani młodzieńczych lat .

avatar
~OBMANUŁA....
19.09.2020 06:33

Chudakowy śmiech na sali, a la karaoke wschodnie !!!!!

avatar
~zadowolona
19.09.2020 13:44

Normalnie jak w okresie międzywojnia, szkoda, że muzealnicy nie wynajęli jeszcze chłopców w krótkich spodenkach roznoszących gazetki. Wzruszenie, czekam powoli na powrót do średniowiecza, a najlepiej od razu do Piastów. Daj Boże ta ciężka praca , pozwala uzupełniać te brakujące fiszki.

avatar
~Mieszkaniec
21.09.2020 14:00

Szanowna Pani, przechadzając się przez Wschowę, a w szczególności przez ulice Kostki i Niepodległości można poczuć się jak w zaraz po wojnie - niewiele się zmieniło od tego czasu.

avatar
~Urszula Chudak
22.09.2020 10:30

Pozwolę sobie nie zgodzić się z Mieszkańcem. Ulice są czyściutkie, prywatne kamienice odrestaurowywane, miejsca zielone bardzo zadbane. Dzięki Stowarzyszeniu, bez udziału gminnych pieniędzy, powstaje mała infrastruktura. Żeby jednak ocena życia w naszym mieście nie była na szóstkę, zauważam też i mankamenty. Jednym z nich, jest bardzo mała aktywność miejskich radnych. Proszę np. zobaczyć dzisiaj na innym lokalnym portalu - leszczyńscy radni sprzątają miejskie tereny, inicjują różne akcje i tak jest w wielu samorządach. Radny Zielonej Góry, Robert Górski [często opisuje go duże wydawnictwo Lubuskie] raz po raz inicjuje różne konkretne pomysły. Jak odtwarzam nasze sesje, widzę milczenie jak grób, ze strony niektórych. I to od początku. Uważam, że też nasi wybrańcy winni częściej [i to nie tylko przy okazji kampanii] w miejskich wydarzeniach, takich jak np. Noc Muzeów. Proszę również, by na najbliższej sesji, któryś z radnych zapytał o losy sprzedanej w tamtej kadencji działki, leżącej koło Tesco. Tyle było szumnych zapowiedzi... Reasumując - to nie miasto źle wygląda - to nasza aktywność jest bardzo mizerna.

avatar
~do U Dudziak
22.09.2020 11:02

Pani Urszulo to że rynek i jego najbliższe okolice są w miarę czyste to nie dowodzi że całe miasto jest czyste . Proszę wybrać się pieszo w okolice skrzyżowania na Górę i oraz dojazdu do miasta przy naszych stawach . Dalej nie wymieniam bo to szkoda słów . Wszystkie ulice na obrzeżach są zarośnięte trawami które dawno już pousychały i nie ma ich kto usunąć . Niestety stan czystości sukcesywnie spada i niestety nic na to nie wskazuje aby miało coś się zmienić . Tak za tamtej zmiany w ratuszu jak i tej nic w tym kierunku się nie zmienia . A miało być tak pięknie i tak czysto tak nam obiecywano za poprzedniczki a jak widać ani ona ani obecny włodarz nie bardzo sobie radzi . No i na koniec czysto to jest w Nowej Soli a nie we Wschowie .Widać że tam można a u nas niestety dużo się gada .

avatar
~Urszula Chudak
22.09.2020 12:02

Oj chciałabym być Urszulą Dudziak - ale jestem Chudak i nie narzekam. Na kontakty włodarza z mieszkańcami, a właściwie ich całkowity brak, narzucam kurtynę milczenia. Nigdy nie wyobrażałam sobie, że tak mogą wyglądać - okazuje się jednak, że mogą. Co do innych zaniedbań. Należy dzwonić do odpowiednich urzędników, interweniować u radnych. Każdy okręg ma swojego. Ja tak robię; pomaga. Między innymi zajęto się łąką kwietną [nie ma jeszcze obiecanych tablic], ma być przeprowadzona ocena sytuacji na bardzo niebezpiecznym odcinku drogi w Łysinach. To są tylko przykłady, że należy brać sprawy w swoje telefoniczne ręce i nie odpuszczać. Skorzysta miasto i my mieszkańcy. Ps. Był czas, że zalecano nie wykaszanie trawy - z uwagi na istniejącą suszę. Dzisiaj ten stan mamy za sobą i kosiarki można puścić w ruch.

avatar
~do U Chudak
22.09.2020 19:53

Czyli my obywatele mamy zmuszać urzędników do pracy ? . A wie pani po co ma kowal szczypce ? , żeby sobie rąk nie poparzyć . To w takim razie po co nam jeszcze utrzymywać urzędników za nasze pieniądze . Czyż nie prościej aby to prywatni przedsiębiorcy zajmowali się czystością w mieście . Po co komplikować sytuację urzędnik , obywatel i firmę która ma za zadanie utrzymać czystość . Przecież robienie co pół roku akcję ze sprzątaniem nie ma zupełnie sensu a takie sceny widuję jak brygada z Głogowa jedzie drogą nr 12 przez Szlichtyngową do Wschowy i zamiata tą drogę . Przecież każdy sprząta przynajmniej raz w tygodniu a nie co pół roku swoje obejście .To miasto jest już zapuszczone w brudzie i sukcesywnie stacza się . Niech radni przejdą się po obrzeżach miasta i zrobią sobie plan generalnych porządków może to coś da .

avatar
~U. Ch. ad vocem
22.09.2020 19:50

Parafrazując nazwę nadawanej kiedyś audycji "dziś pytanie, dziś odpowiedź", chciałam podziękować urzędnikowi, który był dzisiaj w Łysinach, bo tu z kolei "dziś telefon, dziś reakcja". Brawo Wy!

avatar
~do U.Ch
23.09.2020 23:48

To już wiem dlaczego dziś nie odbierał ten urzędnik telefonów. Jakaś miła pani bąknęła coś o terenie a ona nie wie kiedy wróci do biura.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl