TworzymyGłos Regionu

reklama

Jak wyglądać będą wybory do Rady Miejskiej we Wschowie?

Czwartek, 25 stycznia 2018 o 11:13, autor: 7
Jak wyglądać będą wybory do Rady Miejskiej we Wschowie?

Dokładnie za 6 dni wejdzie w życie ustawa, na mocy której w gminie Wschowa kolejne wybory samorządowe odbędą się w systemie proporcjonalnym, czyli powrócą tak zwane listy kandydatów, a znikną jednomandatowe okręgi wyborcze. Jak będziemy w takim razie głosować na radnych?

Który system wyborczy jest lepszy?

Jednomandatowe okręgi wyborcze

System proporcjonalny

Nie wiem

O podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy zmieniającej między innymi ordynację wyborczą pisaliśmy już wcześniej, teraz spróbujemy zastanowić się jak będą wyglądać najbliższe wybory. Najważniejszą kwestią pozostaje podział na okręgi wyborcze. Ponieważ gmina Wschowa według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2016 (ostatni pełen rok obliczeniowy- przyp. red.) liczy 21 496 mieszkańców, znikną w naszej gminie wybory jednomandatowe do Rady Miejskiej. Tym samym nastąpi konieczność podziału obszaru gminy na nowe okręgi. Według zapisów ustawy w okręgu takim wybierać będziemy od 5 do 8 radnych, w zależności od liczby mieszkańców. Rada Miejska we Wschowie liczy 21 radnych, co związane jest z liczbą mieszkańców gminy, więc dużego manewru co do podziału na okręgi nie ma. Oto możliwe kombinacje:

Wariant 1: Cztery okręgi wyborcze, liczba wybieranych radnych w okręgu: 5, 5, 5, 6

Wariant 2: Trzy okręgi wyborcze, liczba wybieranych radnych w okręgu: 5, 8, 8

Wariant 3: Trzy okręgi wyborcze, liczba wybieranych radnych w okręgu: 6, 7, 8

Wariant 4: Trzy okręgi wyborcze, liczba wybieranych radnych w okręgu: 7, 7, 7

W każdej z kombinacji należałoby zastanowić się ilu radnych wybieranych byłoby w okręgach wiejskich, ilu natomiast w mieście. Wybory samorządowe w 2010 roku również odbywały się w systemie proporcjonalnym i wówczas gmina podzielona była na trzy okręgi, w każdym wybierano 7 radnych. Argumentem przemawiającym za takim podziałem może być liczba mieszkańców miasta i wsi. We Wschowie mieszka 14 123 osoby, a na terenach wiejskich 7 373 osoby, według danych GUS za 2016 rok. Rada miejska ma 60 dni na podjęcie stosownych decyzji, w praktyce rozwiązanie poznamy w marcu, gdyż w lutym nie planuje się posiedzenia Rady Miejskiej.

Pozostaje również postawić sobie pytanie jak podział na okręgi i metoda przeprowadzenia wyborów wpływa na ich końcowe wyniki? Aby spróbować odpowiedzieć na to pytanie przeanalizowaliśmy wyniki wyborów w 2014 roku i dostosowaliśmy je do systemu proporcjonalnego. Dokonaliśmy podziału na trzy okręgi, tak jak była podzielona gmina w 2010 roku, zebraliśmy wyniki wszystkich kandydatów i dokonaliśmy podziału mandatów metodą d’Hondta, która obowiązywać będzie w najbliższych wyborach. Trzeba zaznaczyć, że tylko Komitet Wyborczy Wyborców Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość wystawił kandydatów we wszystkich 21 okręgach, KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd wystawiło 20 kandydatów, KWW Zwyczajni Razem 19, KWW Prawo i Sprawiedliwość 18, KWW Porozumienie dla Rozwoju 16, KWW Razem w Przyszłość 12, KWW Polskie Stronnictwo Ludowe 3, KWW Przyczyna Górna 1. Łącznie w gminie Wschowa ważnych głosów na kandydatów na radnych oddano 8 481, a więc próg wyborczy, jaki pojawi się w 2018 roku wyniósłby 424 głosy. Próg przekroczyłyby

KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd – 2302 głosy

KWW Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość – 2110 głosów

KWW Zwyczajni Razem – 1432 głosy

KWW Porozumienie dla Rozwoju – 1065 głosów

KWW Prawo i Sprawiedliwość – 1008 głosów

Mandatu nie zdobyłyby komitety Razem w Przyszłość, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Przyczyna Górna. Tak prezentowałby się podział mandatów w poszczególnych okręgach, a także nazwiska wybranych radnych.

Okręg 1 – 7 mandatów:

KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd – 2 mandaty: Maria Stachowska, Emanuela Stanek – Juśkiewicz.

KWW Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość – 2 mandaty: Hanna Knaflewska – Walkowiak, Franciszek Bryjak.

KWW Zwyczajni Razem – 1 mandat: Jacek Kowalczyk.

KWW Porozumienie dla Rozwoju – 1 mandat: Natalia Nowak.

Mandat w tym okręgu przypisaliśmy również Wiesławowi Widerze z KWW Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ okręg jednomandatowy, z którego mandat uzyskał w 2014 roku obejmował część ul. Obrońców Warszawy oraz Przyczynę Górną.

Okręg nr 2 – 7 mandatów:

KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd – 2 mandaty: Paweł Giezek, Elwira Świątek.

KWW Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość – 2 mandaty: Michał Drobnik, Jolanta Pawłowska.

KWW Porozumienie dla Rozwoju – 2 mandaty: Piotr Buczek, Krzysztof Owoc.

KWW Prawo i Sprawiedliwość – 1 mandat: Jan Milkowski.

Okręg nr 3 – 7 mandatów:

KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd – 3 mandaty: Elżbieta Bernacka, Helena Nikolin, Helena Najdzion.

KWW Inicjatywa, Rozwój Przyszłość – 2 mandaty: Tadeusz Sobczak, Agnieszka Nachaj.

KWW Zwyczajni Razem – 2 mandaty: Władysław Brzechwa, Łukasz Tkacz.

Suma – 21 mandatów:

KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd – 7 mandatów.

KWW Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość – 6 mandatów.

KWW Zwyczajni Razem – 3 mandaty.

KWW Porozumienie dla Rozwoju – 3 mandaty.

KWW Prawo i Sprawiedliwość – 2 mandaty.

Jak widać Rada Miejska miałaby zupełnie inny kształt niż ten jaki znany jest nam aktualnie. Największym wygranym jednomandatowych okręgów wyborczych był KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd, który uzyskał 2 mandaty więcej. O jeden więcej mandat udało zdobyć się KWW Zwyczajni Razem, a do Rady Miejskiej dostał się reprezentant KWW Razem w Przyszłość, które nie przekroczyło progu wyborczego. Przegranymi JOW-ów byli KWW Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość – 2 mandaty mniej, KWW Porozumienie dla Rozwoju – 1 mandat mniej oraz KWW Prawo i Sprawiedliwość – 1 mandat mniej.

Oczywiście powyższa symulacja nie oddaje w pełni możliwych wyników wyborów, chociażby przez fakt niepełnych list wyborczych, jednak pokazuje, że wynik wyborów w 2018 roku, przeprowadzanych w systemie proporcjonalnym może być zupełnie inny, niż gdyby wybory odbywały się w jednomandatowych okręgach wyborczych.

(olek)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~do R8
25.01.2018 13:59

No mądralo R8 , dlaczego teraz nic mądrego nie piszesz ? Czekasz cierpliwie na innych aby znowu hejtować ?

avatar
~R8
26.01.2018 18:22

Jeżeli nie rozumiesz, że ktoś może mieć inną opinię niż twoja to nazywaj to sobie, jak chcesz.

avatar
~Cała Wschowa
25.01.2018 21:25

Na pewno w nadchodzących wyborach nie wygrają nasza wschowa nasze kłamstwa nasze przegrane sprawy sądowe nasza najgorsza władza

avatar
~Baśka
25.01.2018 21:39

Należy zauważyć, że dzisiejszy system działania rad gmin i miast opiera się w większości na schematycznym podniesieniu RĘKI podczas głosowania - bez zastanowienia się właściciela tej RĘKI nad czym dokładnie głosuje. Schemat ten jest w większości powielany przez radnego, który zanim został tym radnym wcześniej sam głosował nie biorąc do końca odpowiedzialności na kogo głosuje / chyba, że sam na siebie/ . Stwierdzić należy, jak tak się patrzy na naszych radnych, iż samorząd mieszkańców jest jedną WIELKĄ ILUZJĄ. W przyszłych wyborach nie SUWEREN będzie decydował kto / a powinien / będzie przyszłym WŁODARZEM tylko odchodzący od tego stołka NAMASZCZAJĄ swoich następców, a SUWEREN bezwiednie / w szale zbiorowego uniesienia/ na nich głosuje...... . Po 30 latach tzw. "dyktatorskiej demokracji" suweren powinien już zrozumieć , że to on jest PANEM każdych wyborów, który rządzi i wybiera w swojej dzielnicy, mieście, gminie, a nie ogólnopolska partia polityczna. ....... Jeśli do samorządu lokalnego dostanie się człowiek reprezentujący partię polityczną to stanie się on" NIEWOLNIKIEM " sługą swojego wodza w centrali i będzie czynem i mentalnie pracował nie dla swojej małej ojczyzny: dzielnicy, miasta, gminy lecz dla NIEGO. ...... Każdy normalny wie, że obecna ordynacja wyborcza jest wielu swoich przepisach sprzeczna z Konstytucją RP, co nie przeszkadza rządzącym wprowadzania jej w życie, a nam uczestniczyć w nadchodzących wyborach. Nie mówiąc jakie poniesiemy z tego tytułu podwyższone koszty, np.: - z powodu wprowadzenia dwóch Komisji Obwodowych, jednej do prowadzenia wyborów w obwodzie, a drugiej - do ustalenia wyników głosowania. Pytanie?: - kto poniesie za to dodatkowe koszty? - nie mówiąc o rozmyciu w ten sposób odpowiedzialności w przypadku zaistnienia /świadomych/ lub nie błędów, a nawet fałszerstw przy liczeniu głosów. Ile to będzie kosztować lokalny samorząd ? - w imię czego?, TYLKO dla tego, że ktoś w Centrali miał taki kaprys i tak postanowił. .... Miejsce na liście? - jakie to ma teraz ZNACZENIE?. SUWERENIE kto się z Tobą w tym systemie liczy?. To partia i jej wódz za Ciebie decyduje..................... I L U Z J A - to tylko tyle !!!!

avatar
~Ws
25.01.2018 22:31

Niech ktoś lepiej zajmie się tematem serii włamań na osiedlach we Wschowie.. ostatnimi czasy jest to notoryczne a policja do tej pory nie znalazła sprawców

avatar
~Adaś
26.01.2018 11:31

Ad. "Baśka" - forumowiczu, ..... ludzie którzy uwierzyli , że już trzymają Pana Boga za nogi są przekonani , że już stoją u bram "prawdy" , a ten co to twierdzi , że nabył wyłączność na nią . Demokracja jest procesem długotrwałym , skomplikowanym i wyczerpującym w uzyskaniu zamierzonych marzeń i celów , to wiekowy "program" . Skupiając się na terażniejszości, na poziomie podstawowym (gminy) , zwrócę tylko uwagę na fakt społecznego zainteresowania sprawami państwa i gminy , a w zasadzie jego kompletnego braku (50% udziału w wyborach) . W Polsce jest już normą bardzo niska frekwencja wyborcza i tu są wielkie pokłady i możliwości w stworzeniu nowego modelu państwa z prawdziwym systemem przedstawicielskim. Pani opisała tak jak jest, ....... hierarchizacja podporządkowana (np. p. Rahnefel do Asta) , absolutna zależność , bezgraniczna lojalność (partii) to element idealizacji i pewnej gloryfikacji. Tak jest ta teraz. Myślę , a wczoraj podsłuchałem p. Biedronia ( nie jestem jego "adwokatem "), że już kluje się w głowach Polaków potrzeba obalenia okresu rządzenia PO-PiS , wyłączenia "iluzji" o której piszesz, ....... to temat długi i nie na teraz. Te i kolejne wybory , myślę , że pójdą jeszcze według obecnego rozkładu ,...... samodzierżawa Konstytucji nie może trwać wiecznie, wszyscy nie wyjadą w końcu "chochoły" przemówią. Adaś

avatar
~Gekon
28.01.2018 23:49

Demokracja jest najgorszym ustrojem. Proponuję powrócić do monarchii absolutnej! A gminy zlikwidować pozostawiajęc starostę mianowanego przez premiera!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl