Czy osady denne są odpowiedzialne za wtorkowe zjawiska na Jeziorze Sławskim

Środa, 09 sierpnia 2017 o 12:18, aktualizacja Środa, 09 sierpnia 2017 o 16:56, autor: 4 2178
Czy osady denne są odpowiedzialne za wtorkowe zjawiska na Jeziorze Sławskim

Pomimo tego, że nadal nie ma oficjalnego komunikatu na temat zjawisk, jakie wczoraj pojawiły się na Jeziorze Sławskim, a dokładnie w części jeziora zwanej zatoką sławską, w obiegu medialnym i publicznym pojawia się wiele spekulacji na ten temat. Już dzisiaj, tj. 9 sierpnia wiadomo, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki wody w nocy, ale wyniki będą znane za dwa dni. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z procesem uruchomienia osadów dennych. Nie wiadomo jednak w jakim stopniu zostały one uruchomione i co dokładnie uwolniły. Nadal obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli.

O komentarz do zaistniałej sytuacji poprosiliśmy Alfreda Roslera, znanego w gminie regionalistę i przyrodnika. Zdaniem pana Alfreda nie można dzisiaj wyrokować, co jest przyczyną wtorkowego zjawiska na Jeziorze Sławskim. Od tego, aby mówić, co się stało, powołane są profesjonalne służby, jak choćby Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Docierają do mnie różne informacje, począwszy od zdechłych ryb, po przypuszczenia, że ktoś wylał szambo do jeziora. Myślę, że trzeba być tutaj ostrożnym. Wykluczałbym informację o wylaniu szamba do jeziora, bo musiałyby to być ogromne ilości, żeby zaznaczyć swoją obecność w jeziorze. Dzisiaj rano (w środę - przyp. red.) przeszedłem się po zatoce miejskiej i rzeczywiście w jednym miejscu widziałem kilkanaście nieżywych ryb przy brzegu jeziora. Nie widziałem natomiast raków, o których też słyszałem, że wypływały na brzeg. Tego więc potwierdzić nie mogę. Muszę też dodać, że do tej pory mieliśmy raki w jeziorze, a trzeba wiedzieć, że obecność raków, to dowód na to, że jezioro jest czyste. Sam natomiast zwróciłbym uwagę na osady denne. Prawdopodobnie to one mogły być przyczyną wtorkowego zdarzenia. Nie wiemy, jaki skład mają osady denne w zatoce miejskiej. Nie były badane do tej pory, a mogły być źródłem tego zjawiska. Warto wytłumaczyć czym są osady denne. Jest to materia, która osiada na dnie zbiornika. Podejrzewam, że w naszym jeziorze może ona mieć głębokość do kilku metrów. Nie wiemy, co wchodzi w skład tych osadów, ale pod wpływem silnych wiatrów, mogły one zostać naruszone i to co się w nich znajduje mogło zostać uwolnione. Trudno natomiast powiedzieć, co zostało uwolnione i czy na pewno tak się stało. To - powtarzam - jest tylko moją hipotezą.

Redakcja Zw znajduje się obecnie w Sławie i jeszcze dzisiaj zamieścimy obszerną relację ze Sławy wraz z wypowiedziami burmistrza Sławy na temat kroków, jakie władze miasta podjęły w sprawie Jeziora Sławskiego.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (4)

avatar
~zaniepokojony
09.08.2017 13:28

Z tego co słyszałem, były prowadzone prace melioracyjne na terenie Sławy. Może doszło do udrożnienia jakiegoś , które spowodowały wpływ badziewia do jeziora i pod wpływem natury, plus temperatury zadziała się jakaś fermentacja .

avatar
~Przeczytane
09.08.2017 13:33

Lubuski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Mirosław Ganecki dla Zw.pl: To nie jest katastrofa ekologiczna. Na 95% mamy do czynienia z naturalnym zjawiskiem

avatar
~paraliż
09.08.2017 14:15

następna teoria... ktoś słyszał, widział. na pewno burmistrz kierował brygadą....

avatar
~brawo
09.08.2017 18:37

Brawo Panie Alfredzie za trafną ocenę sytuacji. Wiedza i doświadczenie robi swoje. Swoją drogą to powinien Pan zmobilizować władze samorządowe to przeprowadzenia badań w tym zakresie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaDzieci zmierzyły się w Aquathlonie
21.07.20180 265
Już po raz 21. na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku rozgrywane są zawody w Triathlonie. 21 czerwca, w sobotę, ci najmłodsi i trochę starsi zmierzyli się w aquathlonie. Zmagania po...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl