TworzymyGłos Regionu

Czerwona strefa w powiecie wschowskim?

Środa, 21 października 2020 o 19:46, aktualizacja Środa, 21 października 2020 o 20:00, autor: 14 7837
Czerwona strefa w powiecie wschowskim?

Każdego dnia informujemy o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Na tę chwilę pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 na terenie powiatu wschowskiego usłyszało 150 osób, 10 osób zmarło. W ciągu ostatnich 2 tygodni przybyło 49 przypadków. Czy grozi nam czerwona strefa?

Rząd wprowadza czerwone strefy w miastach i powiatach, które mają ponad 12 zakażeń na 10 tys. mieszkańców. 

W powiecie wschowskim, według najświeższych danych GUS z dnia 30 VI 2020r., żyje 38 787 osób. Kryterium czerwonej strefy spełnione powinno zostać przy 47 przypadkach.

Ministerstwo Zdrowia ogłosi aktualizację stref już jutro (22 października). Powiat wschowski powinien znaleźć się wśród powiatów objętych czerwoną strefą, zakładając, iż obecny trend się utrzyma i nie dojdzie do ewentualnych korekt.


Czerwona strefa w skrócie:

Edukacja: 

w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Wydarzenia sportowe:

współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.

Wydarzenia kulturalne:

odbywają się:
1. W pomieszczeniach pod warunkiem:
a) udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,
b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.
2. W obiektach sportowych na otwartej przestrzeni pod warunkiem:
a) udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,
b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

Gastronomia:

prowadzenie działalności możliwe w określonych godzinach: od 6:00 do 21:00.
Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos.
W lokalu klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.
Obowiązują limity: co drugi zajęty stolik, chyba że jest oddzielnie przegrodą (min 1 m wysokości od powierzchni stolika) stolika od stolika. 1 osoba na 4 m2.

Działalność hotelarska:

obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. 
Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, gastronomii oraz działalności kulturalnej czy sportowej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp. Baseny, centra fitness oraz siłownie – tylko dla gości hotelowych przebywających z hotelu co najmniej 1 dobę hotelową.

Siłownie, fitness:

zakaz działalności 

Zgromadzenia:

możliwość organizowania zgromadzeń do 10 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.

Kościoły:

jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. w uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2

Wesela, komunie, konsolacje:

zakaz organizacji ww. imprez okolicznościowych.

Transport: 

pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:
a) 50% liczby miejsc siedzących albo
b) 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
Obowiązek zakrywania ust i nosa.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu:

w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Źródło: Gov.pl, GUS, google.com,

REKLAMA

Komentarze (14)

avatar

avatar
~mz
21.10.2020 22:13

co za bzdury statystyczne. Jeśli 1/6 na 59 tys testów. to z rachunku wynika ze 6mln społeczeństwa w Polsce jest zarazonych. Zakłamywanie i kontrolowanie statystyk dalej aktualne w naszym kraju.

avatar
~Nie zamykać ludzi !
22.10.2020 07:25

Dokładnie tak . Po co ta panika . Strach , histeria , szczucie i agresja . Cały świat to przechodzi wszyscy mają problemy . Ostra grypa . Hasło zero tolerancji wywołało odzew zero myślenia . Media , dziennikarze zamiast uspakajać, gnębią i piorą mózgi .

avatar
~co za bzdury w komentarzu
22.10.2020 08:03

Badani są Ci, u których występuje większe prawdopodobieństwo bycia zarażonym, stąd wysoki procent wykrywalności.

avatar
~Tomasz
21.10.2020 23:36

Gdyby przebadali rodziny osób zarażonych (wiadomo, że takie osoby w większości są chore, jednak się ich nie bada, tylko wysyła na kwarantannę) to ta liczba byłaby 3-4 razy wyższa.

avatar
~Maciej
22.10.2020 07:19

Proszę doinformować się co do edukacji. Nauka zdalna w strefie czerwonej jak i żółtej ale szkoły specjalne są z niej wykluczone. Tam wirus nie istnieje (to ironia)

avatar
~Izabela
22.10.2020 11:56

Szkoły specjalne mają pracować, to nieporozumienie, przecież te dzieci są jeszcze bardziej narażone. Tam jak najszybciej powinno działać.

avatar
~Nareszcie
22.10.2020 08:04

Koniec rumakowania w maseczkach na brodach.

avatar
~Wschowianin
22.10.2020 11:16

Dalej się pchajcie w sklepach i nie noście masek ,przez parę nie odpowiedzialnych osób zamkną wszystko i będziemy siedzieć w domu . Przestańcie liczyć i pieprzyć teorie spiskowe ,przez was ludzie nawet do lekarza normalnie nie mogą się dostać . Nie życzę tu nikomu źle ale najbardziej mi szkoda tych starszych osób które nas opuszczą przedwcześnie

avatar
~Pobudka
22.10.2020 11:29

Dalej wierzycie pisowcom, że pandemii już nie ma, szumowskiemu który za to, że miał wory pod oczami był waszym idolem? Czy nie wydaje wam się, że trzymacie rękę w nocniku?

avatar
~Asy
22.10.2020 15:23

Tak Pan Szumowski na operacjach jako lekarz nosił maseczki, ale potem nie przygotował Polski na pandemię i maseczek ani odzieży ochronnej nie było, wiec wymyślał, że one nic nie dają i paru czubków uwierzyło. teraz Pan Szumowski pływa jachtami i liczy kaskę z dotacji, a my zostaliśmy.

avatar
~do PO-Budka
22.10.2020 16:25

A kto ci każe PiS-owi wierzyć? Zamiast strzępić jęzor zacytuj choć jedną wypowiedź ze strony PiS-u, "że pandemii już nie ma"! To eksperci PO i jej szef >( https://www.youtube.com/watch?v=PD5MIw0Z8Zw)< przekonywali wiosną Polaków, że pandemia "skończy się mniej więcej jesienią tego roku".

avatar
~gbur
22.10.2020 18:24

POszoł won!!!!

avatar
~Yossarian
23.10.2020 09:59

Tak z innej beczki - czy dzisiaj u nas jakiś protest robimy? Ktoś będzie pod biurem poselskim pisiorów?

avatar
~Wschowa
23.10.2020 11:03

A gdzie w tym roku epidemia grypy ? nie ma ? Mamy takie wyniki ponieważ testy diagnozują zwykłą grypę jako COVID-19

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl