TworzymyGłos Regionu

Cały majstersztyk polega właśnie na tym, aby umiejętnie łączyć wspólne interesy

Poniedziałek, 11 lutego 2019 o 09:12, autor: 16 504
Cały majstersztyk polega właśnie na tym, aby umiejętnie łączyć wspólne interesy

Od pewnego czasu zamieszczamy wybrany przez redakcję komentarz, który naszym zdaniem jest wart uwagi. Uznaliśmy, że być może tym sposobem uda nam się wspólnie, wraz z czytelnikami, wciąż podnosić poziom dyskusji pod artykułami. Tym razem wybraliśmy wypowiedź, która jest reakcją na jedną z wypowiedzi burmistrza na spotkaniu z lokalnymi mediami. Jednocześnie informujemy, że treści zawartych w komentarzach nie należy utożsamiać z opinią i poglądami redakcji.

Autor: mm / artykuł: Antkowiak: Szereg działań poprzednich burmistrzów było podyktowane chęcią utrzymania władzy

Rzeczywiście zaczynacie od krytyki poprzedników to przede wszystkim już było i dlatego nie chce się już tego słuchać, bo chciałoby się owszem znać ocenę bieżącej sytuacji ale przede wszystkim chce się usłyszeć jak burmistrz planuje temu zaradzić. Jakiś plan i kolejność działań. To, że nie da się wszystkiego zrobić od razu jest tak jasne, że nie na tym należy się skupić. W mojej ocenie potrzebne jest działanie dwutorowe (powtarzam zdaję się słowa burmistrza). Trzeba ustalić co można zacząć robić bez użycia jakichś wielkich środków czyli wykorzystanie istniejących zasobów ale jednak właściwe ukierunkowanie działań. Jeśli nazwie się problemy i wskaże się wyraźnie jaka komórka za dany stan rzeczy odpowiada to wbrew obiegowym opiniom ja bym się spodziewała stopniowej poprawy krok po kroku. Trzeba jednak głośno i wyraźnie mówić o oczekiwaniach i nadać właściwy kierunek wszystkim działaniom. Jednocześnie powinien działać zespół pracowników urzędu, który agresywnie penetruje wszelakie możliwości wsparcia i dofinansowań. Powinien przygotowywać projekty, które powinny leżeć i czekać w szufladzie i kiedy tylko pojawi się możliwość dofinansowania właśnie tych działań - wówczas powinno je się z tej szuflady wyciągać i startować w konkursach. Trzeba się też rozejrzeć kto dane zadanie mógłby dodatkowo wesprzeć, bo cały majstersztyk polega właśnie na tym, aby umiejętnie łączyć wspólne interesy. Aby to się udało trzeba teraz ostro przesiąść do roboty! Na pewno pierwsze pół roku to powinna być praca bardzo intensywna. 8h dziennie i 40h tygodniowo tu nie wystarczą! Bez solidnej pracy nie będzie za 5 lat kołaczy.

REKLAMA

Komentarze (16)

avatar
~DO-Wielkie Ha,ha
11.02.2019 09:49

Wielkie Ha,ha Ci to wyjaśnił .....

avatar
~Zainteresowany
11.02.2019 10:01

Myślałem że ktoś ma już plan na Wschowę starając się o Urząd Burmistrza ? No dobra każdemu trzeba dać szansę niech tak będzie

avatar
~Adaś
11.02.2019 11:51

Ad. "zainteresowany" - forumowiczu....... pokładanie wiary jest też i moim stanem, ale nie deklaruję wierności jak u psa. Adaś

avatar
~Zbyszek
11.02.2019 10:36

No tak mądre zdanie " Powinien przygotowywać projekty, które powinny leżeć i czekać w szufladzie i kiedy tylko pojawi się możliwość dofinansowania właśnie tych działań - wówczas powinno je się z tej szuflady wyciągać i startować w konkursach" . Ale jak wiadomo wszystkie dziedziny w naszej gminie leżą na łopatkach i kwiczą . Więc od czego zacząć ? . Mądrych ludzi poprzednik zwolnił zatrudnił swoich miernych , przedsiębiorców wykończył brakiem zamówień publicznych .Pozatrudniał bez jakichkolwiek umiejętności po urzędach zależnych od ratusza i w samym ratuszu . W sumie żeby to naprawić potrzeba wiele czasu a miasto i gmina potrzebuje już inwestycji i rozwoju . Ja nie wierze że urzędnicy stworzą " zespół który agresywnie penetruje wszelakie możliwości wsparcia i dofinansowań " . Przecież ci urzędnicy nie przywykli do tego aby sami czymś zarządzali . Tu musi nastąpić zmiana pokoleniowa i myślowa do czego jest urzędnik w urzędzie państwowym .

avatar
~Adaś
11.02.2019 12:08

Ad. "Zbyszek" - forumowiczu...... , zwolnił - tak, miernych - tak, przedsiębiorców wykończył - nie . Urzędnicy nie przywykli do zarządzania - tak, zmiana pokoleń - nie, czekać w szufladzie - nie. Co do czekania ...... kto ma to zrobić, nie ma fachowców, po co produkować plany skoro nigdy nie zostaną wykorzystane - koszty. Grupa ekspercka wykona biznes plan i wniosek pod inwestycję bardzo szybko ale teraz "żądamy" już na dzisiaj . Tak się nie da .... to się nawet p. Czopkowi nie udało, a szkoda. Adaś

avatar
~do Zbyszka
11.02.2019 19:22

O czym Ty piszesz wielki ekspercie za dychę, nawet nie wiesz, że to nie są urzędnicy państwowi. "Mądrych zwolnił"- no to ciekawe kogo masz na myśli...

avatar
~Adaś
11.02.2019 11:40

Trochę w tym komentarzu sprzeczności ..... chce Pani wiedzieć ( ja również) jaki jest aktualny stan naszej gminy ( w znaczeniu finansowym , gospodarczy, administracyjnym) a lustrację jaką przeprowadza p. burmistrz zwie "krytyką poprzedników" . To jaki ma być ten start, proszę zaproponować od czego miałby p. Antkowiak zacząć ? Bo to tak wygląda, że niektórzy już po 100 dniach zarządzania nowego burmistrza oczekują co najmniej wylanych fundamentów pod dwie "wieże" bądź natychmiastowego referendum odwoławczego. Absurd. Proszę osadzić się w realiach, gmina ma duże kredyty do spłacenia, bardzo niski budżet i roztrojoną administrację ( to jego słowa i faktyczny stan). Pamiętam co w kampanii wyborczej mówił p. burmistrz o możliwościach pozyskiwania już kończących się środków z UE ale nie wymagajmy, że człowiek któremu zostawiono urząd pod hegemonistyczny styl zarządzania ( o tym sam mówi, ale ciągle uważam, że wolno to było zrobić poprzednikom ), bez przygotowanych koncepcji rozwojowych i projektów ofert do propozycji marszałkowskich, z extra wpadką termomodernizacyjną ...... to już na wstępie zamyka na co najmniej rok czasu jakiekolwiek fajerwerki gospodarcze naszej gminy. Zaczynam sądzić, że burmistrz jest już pod sporą presją, oby nie prowokacją, docierają do niego tego typu niezadowolenia ( z Zw i nie tylko ), a to tylko może zrodzić nieracjonalne działania. W poprzedniej kadencji było podobnie ( w każdej innej również) np. ukarany wywóz śmieci za który podatnicy zapłacili - dlaczego, nie było to konieczne ? Już docierają informacje, że ta władza szuka "koniecznego" sukcesu a to może się okazać kosztownym i ryzykownym krokiem zaspokojenia oczekiwań ludu. Za to my będziemy musieli zapłacić, bezwarunkowo z frazesem w gębie ....... Polak mądry po szkodzie. Proszę, niech Pani "mm" nie naciska już na gwałt , prezes wykazał się mądrością i z "wież" się wycofał ...... ja oczekuję podobnego rozsądku od p. Antkowiaka. Jestem realistą - "wież" nie zbuduje , bo jej nam nie trzeba, ale liczę na umożliwienie i rozwój sektora turystyczno-gastronomiczno-hotelarskiego. Gratuluję p. "mm" wyboru "komentarza tygodnia" ..... nie ze wszytkim się zgadzam ale lubię zawsze poczytać Pani opinie. Pozdrawiam Adaś.

avatar
~mm do Adaś
11.02.2019 12:27

Zarządzanie zmianą to sztuka. Nowy burmistrz w ratuszu to jest Zmiana przez duże "Z". Można ocenić sytuację bez zbędnego krytykanctwa, które spowoduje tylko i wyłącznie złe podniecenie i złe nastroje wśród pracowników i społeczeństwa związanego z obozem poprzedniej zmiany, a wielu z nich lub ich krewni / znajomi w Ratuszu i spółce nadal pracuje (Wschowa to mała społeczność). Trzeba tak pokierować zmianą, aby ludzie wiedzieli co mają robić co by Szef był zadowolony. Szef musi wyraźnie mówić o swoich oczekiwaniach. Początek jest trudny ale bardzo ważny. Ludzie to potencjał, cała umiejętność w tym, aby umieć tym potencjałem zarządzać, umieć ich zmotywować do osiągania wspólnych ważnych dla Wschowy celów. Nie jestem zwolennikiem zwalniania pod wpływem impulsu, bez zastanowienia się czy mam kogoś na miejsce zwalnianego. Zresztą to nie te czasy, kiedy na jedno miejsce czekało w kolejce kilka osób. Dzisiaj trzeba umieć wykrzesać ogień z tego "materiału", który jest dostępny tu i teraz.

avatar
~do - mm do Adaś
11.02.2019 16:52

Panie konia z rzędu temu kto wykrzesa ogień z tego materiału a mianowicie z " dyrektorów i prezesów " S.K . Niestety rzecz niemożliwa i nieosiągalna , nawet powrót do szkół by nic nie dał . Tam głupota ,zawiść i tępota jedynie króluje a nie menadżerskie podejście do wykonywania pracy .

avatar
~D.c Wielkie Ha,ha !
11.02.2019 15:32

D.c - Po 100 dniach rządów obecnego Burmistrza i jego "wielkiej koalicji" wraca on do tematu, który powinien być podjęty na samym początku transformacji po roku 1990, z chwilą zaistnienia nowej sytuacji politycznej dla samorządów lokalnych w naszym kraju... . Jak można po 30 latach wychodzić z tematem nie przedstawiając żadnych ROZWAŻAŃ KONCEPCYJNYCH, WYLICZEŃ i OPRACOWAŃ ???. W tym momencie nasuwa się pytanie: - z czym ten obecny Burmistrz startował do wyborów?, - z czym startowała jego "wielka" przedwyborcza koalicja? / ponoć tak bardzo przygotowana do szybkiego objęcia władzy w naszym Urzędzie MiG ?/. Wychodząc tak nieprzygotowanym do tematu Burmistrz i jego ekipa najwyraźniej szuka kozła ofiarnego na swoje usprawiedliwienie niemocy i niewiedzy w temacie jak również z zamiarem bezpośredniego wskazania odpowiedzialnych za ten stan sytuacji - braku inwestycji i rynku pracy za poprzedników... , takie działania obecnego Burmistrza można wprost nazwać jako czysto propagandowe i pod publiczkę... . A!, co można by w zamian zrobić jeśli nie posiada się ani "hektara" z przeznaczeniem na Strefę Ekonomiczno - Przemysłową ?. Czy aby Burmistrz i Rada MiG w pierwszym rzędzie nie powinni z tym tematem WYJŚĆ do Starostwa i Rady Powiatu i zawrzeć stosowne porozumienie ?. Czy nie należałoby w pierwszym rzędzie stworzyć Specjalną Strefę Ekonomiczną, a następnie ruszyć wspólnie z dwojoną siłą do wspólnego szukania inwestorów - czy nie należałoby tu zainteresować naszych zagranicznych przyjaciół z zaprzyjaźnionych miast...?. Czy nie należałoby dokonać NAJPIERW działań LOGISTYCZNYCH: - zebranie opracowań materiałów o gruntach, na których miałaby powstać strefa, kontakty z przedstawicielem strefy, jak i przygotowanie, ew. wizyty przyszłych potencjalnych inwestorów, itd.. Czy nie należałoby ZGŁOSIĆ MiG Wschowa, za zgodą Starostwa do PROGRAMU Urzędu Marszałkowskiego w celu powstania Specjalnej Strefy Gospodarczej - można by tu wykorzystać potencjał Spółki Skarbu Państwa jaką jest HZZ Osowa Sień, zarządzanej tak jak i Powiat przez przedstawicieli PiS, co może ułatwić pewne techniczne i organizacyjne działania w tym zakresie. Wiadomym jest, że inwestycje w zakresie powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej może z powodzeniem realizować Powiat, który obecnie jak już powyżej zaznaczyłam w całości zarządzany jest przez lokalnych działaczy pis i pośrednio ich posłów....... . Wiadomym jest również, że Spółka Skarbu Państwa HZZ Osowa Sień od dłuższego czasu - co widać na ogłoszeniach zw.pl - masowo wysprzedaje państwowe grunty i nieruchomości, które można by wykorzystać do rozwoju inwestycyjno - gospodarczego naszego rejonu. Uzbrojenie w ramach kooperacji i współpracy pozyskanych terenów pod inwestycje spoczywałoby na Urzędzie MiG !. UWAŻAM, że na naszym Powiecie spoczywają takie same obowiązki wobec naszego rejonu jak i Urzędu MiG Wschowa !. Nadszedł czas aby lokalny pis pod kierownictwem Posłów z naszego powiatu w końcu pokazał na co go stać i że jest solidarny z naszymi mieszkańcami i naszym rejonem, a nie tylko od święta, od wyborów do wyborów....!. Mówimy sprawdzamy Was !

avatar
~do ~D.c Wielkie Ha,ha !
11.02.2019 17:09

No toś pan pojechał ale niestety na dziurawych kapciach . Dajesz pan przykład HZZ Osowa Śień . Przecież za chwilę oni będą bankrutami takimi jak te przysłowiowe konie z Janowa Podlaskiego . Firma podparta kijami a pan bierzesz ją za przykład . Panie ta firma była dobra za Apolinarskiego a to już minęło z 50 lat temu . Piszesz pan o posłach z naszego terenu , oni są dobrzy w obiecywaniu kiedy przyjeżdżają po głosy poparcia od nas mieszkańców a potem mają nas w głębokim poważaniu . Niestety to wynika z mojej obserwacji jak jest . A co do strefy już ona jest dawno i jest obok drogi na Siedlnicę . Panie pisać należy mądrze i z wielką rozwagą a pan piszesz tak jak pisze się bajki i referaty na zaliczenie semestru w szkole .

avatar
~do kom.powyżej
11.02.2019 19:28

A sądzisz, że HZZ odda "wspaniałomyślnie' grunty za przysłowiową złotówkę? Litości!

avatar
~mm
11.02.2019 21:01

Oprócz dyrektorów i prezesów są urzędnicy i inni pracownicy, którzy stoją na co dzień na swoich stanowiskach i wykonują zadania, o nich myślę. To oni muszą znać kierunek. Ci ludzie chcą wiedzieć co się od nich oczekuje a bez nich sam Burmistrz, Prezes czy Dyrektor niewiele zrobi.

avatar
~do mm
12.02.2019 07:45

Mam wrażenie że ty nigdy w życiu nie pracowałeś zawodowo .

avatar
~"JA CIĘ"
12.02.2019 09:38

Ja cię nie mogę - Szanowny "do-D.c Wielkie Ha,ha!", o jakiej Ty strefie na trasie w kierunku Siedlnicy Ty mówisz ???. Ten teren od dawna jest ponownie gruntem rolnym na który rolnik uprawia kukurydzę !!!!. Zgoda co do Posłów pis z naszego terenu, iż "pełno" ich jest przed każdymi wyborami, wystarczy tylko przypomnieć ostatnie wybory do samorządu lokalnego - to otwarcie ścieżki rowerowej, to udział w lokalnych dożynkach, to spotkania po stodołach z wybranymi rolnikami na terenie HZZ itd., itp. - wręcz "pełno" ich było....... A TERAZ ponownie cisza !!!!!. Tak więc w całości popieram pomysł forumowiczki " Wielkie Ha,ha". Co do twoich uwag odnośnie kondycji HZZ pod kierownictwem działacza lokalnego pisu to czekamy od Ciebie na więcej - ciekawa informacja. Do 'kom. powyżej" nikt nikomu nie każe oddawać coś co należy do skarbu państwa dla samorządu lokalnego za przysłowiową złotówkę, są do tego odpowiednie sprzyjające procedury..... Trzeba tylko dobrej woli i działań gospodarczych w tej sprawie. Tak więc czekamy na dalszy ruch, który zależy od działaczy pisowskich i ich posłów. Niech pokażą jak im zależy na naszym terenie i naszych wyborcach - gdzie są jak ich suweren Wschowski potrzebuje ????????. "JA CIĘ NIE MOGĘ !"

avatar
~mm do `do mm
12.02.2019 19:13

Ależ oczywiście że pracuję i to całkiem długo. Nigdy nie byłam bezrobotna. Możemy mieć bardzo różne podejście do pracy. Podejrzewam, że moje ideały nie są Twoimi. Bywa. Ty masz inne, które zapewne też są ważne ;-) przynajmniej dla Ciebie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl