TworzymyGłos Regionu

Antkowiak: Szereg działań poprzednich burmistrzów było podyktowane chęcią utrzymania władzy

Czwartek, 07 lutego 2019 o 15:53, autor: 26 2047
Antkowiak: Szereg działań poprzednich burmistrzów było podyktowane chęcią utrzymania władzy

- Szereg działań poprzednich burmistrzów było podyktowane chęcią utrzymania władzy - twierdzi Konrad Antkowiak - nie podejmowano rozwiązań systemowych, które w konsekwencji, za kilka lat, rodziłyby efekty. 

Burmistrz Antkowiak daje sobie rok na zbudowanie zespołu ludzi, którzy zajmą się rozwiązywaniem problemów gminy. 

- Zespół będzie miał na celu zdiagnozowanie tych najpilniejszych problemów gminy. Można mówić o zaniedbaniu miasta, a ja już mam nakazy konserwatorskie, aby zająć się zabytkami. To są wieloletnie zaniedbania. Mamy na terenie gminy zabytki, wpisane do rejestru zabytków, z którymi przez lata nic nie robiono. 

Antkowiak jest zdania, że gmina mogłaby podejmować rozmowy np. z organem prowadzącym Państwową Szkołę Muzyczną, aby wspólnie wyremontować elewację budynku.

- Mamy krajową dwunastkę, wszyscy jadą tamtędy i widzą obiekt szkoły - mówił Antkowiak - dookoła mamy wspólnoty, które poradziły sobie z remontami kamienic, a tutaj, budynek szkoły muzycznej stoi niewyremontowany. 

Burmistrz wyraził również opinię, że gmina nie posiada np. programu polityki lokalowej. 

- A są nakazy różnych instytucji, żeby taki program powstał - twierdził burmistrz - mam wrażenie, że w gminie działało się doraźnie. Od problemu do problemu. Nie poświęcało się czasu na rozwiązania systemowe i na końcu mamy efekt taki, że Wschowa wygląda, jak wygląda. Każdy mówi, że Wschowa ma potencjał historyczny, że posiada wiele zabytków, ale do niewielu zabytków możemy wprowadzić turystów. Nie mamy infrastruktury turystycznej. We Wschowie jest mało miejsc, gdzie można zjeść. We Wschowie jest jedna toaleta publiczna, a to są przecież sprawy podstawowe dla turysty i ruchu turystycznego.

Burmistrz powtórzył, że tych podstawowych jego zdaniem problemów nie jest w stanie rozwiązać w ciągu pół roku, roku, czy całej kadencji. Są to, zdaniem Antkowiaka, 30-letnie zaległości.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (26)

avatar
~Lubię Wschowę.
07.02.2019 16:31

Wschowa bardzo mi się podoba.Uwielbiam spacerować uliczkami tego miasteczka.Owszem odnowa zabytków jest niezbędna , ale na to potrzeba trochę czasu.Rzuca się jednak w oczy wszechobecny bałagan , z którym można walczyć już od jutra.Ulice są zaśmiecone .Tereny w okolicy Tesco i przystanku autobusowego wołają o pomstę do nieba.W całym mieście porozrzucane kawałki szkła po rozbitych butelkach.Całe miasto zabrudzone psimi odchodami.Wiele miast borykało się z tym problemem.Chociażby Leszno.Pod względem czystości ulic jest tam zdecydowanie lepiej.Proszę Panie Burmistrzu wysłać Panów ze Straży Miejskiej na spacer ulicami miasta i osiedli .Może niektórych mieszkańców trzeba uczyć czystości mandatami.Może w mieście rozstawionych jest za mało koszy na śmieci?

avatar
~Adaś
07.02.2019 17:42

Ad. "Lubię Wschowę" - forumowiczu ..... Pana/ni komentarz byłby pełen po dodaniu - proszę p. burmistrzu w miasto wysłać także prezesa SK Wschowa ..... na piechotę ! Dla mnie to "komentarz tygodnia " , brawo. Adaś

avatar
~Adaś
07.02.2019 16:51

Kolejny punkt z "teczki bieżących spraw" burmistrza....... to spotkanie " przy śniadaniu" było bardzo wydajne ! Zaniedbania, beztroska, dbałość o populizm - taka konkluzja jest w ustach obecnego burmistrza o poprzednikach w temacie "stan miasta " . Czy można temu protestować, .... pewnie tak, ale zadający pytanie podaje taki przykład (ul. Dworcowa), że nie ma argumentów na obronę. Każdy z poprzednich burmistrzów nawet nie czynił wyraźnych prób naprawczy (starego miasta), można by się domyślać, że z powodu braku pieniędzy, niewiedzy jak je tak najogólniej mówiąc pozyskać i lenistwa. Tak mówi p. Antkowiak i za wnioski plusik. Ale co dalej ...... mówi Pan o potrzebnym jednym roku na "rehabilitację" czy też reorganizację i profesjonalizację urzędu, ujawnia Pan fakt posiadania nakazów konserwatorskich ( które leżą w teczce spraw bieżących od dawna), mówi Pan o nakazach remontowych wielkiej substancji mieszkaniowej od lat, mówi Pan o braku infrastruktury turystycznej a nawet " świątyni dumania" ...... chyba po raz pierwszy słyszę taką szczerość ? Oj, ma Pan kłopot . Pada też pytanie - jaką ma Pan wizję na to miasto za 10 lat jak będziecie kończyć kadencję ? - ......... za 10 lat ! czyli prorok , jasnowidz po zjedzeniu rurki z kremem i ze "słodkim" optymizmem ? Adaś

avatar
~wsch
07.02.2019 16:55

ja bym wolał jakąś nowe fabrykę / inwestora

avatar
~Aaa
07.02.2019 17:28

Ja czekam na obiecany deptak na Westerplatte i turyści będą mieli gdzie usiąść i coś zjeść kawę wypić tylko zróbcie obiecany deptak.

avatar
~do Aaa
07.02.2019 18:31

Ja też...ale ciekawe skąd na te mrzonki kasę wziąć, bo bez niej, to można tylko sobie pogadać.

avatar
~sam_na_sali
07.02.2019 18:24

A ja mam takie wrażenie, że jednak rządzenie miastem pana Antkowiaka przerasta. Rozumiem, że każda władza zaczyna od podkreślenia jakie to wielkie zaniedbania zostawili poprzednicy, ale tu, mam takie wrażenie, że chodzi o coś więcej. Mam wrażenie, że pan burmistrz już daje do zrozumienia, że w czasie jego kadencji niewiele się zmieni, bo są taaaaaaakie zaniedbania, brak rozwiązań systemowych, a kasa pusta i długi trzeba spłacać. A miało być tak pięknie! Deptak w centrum, piarowe zagrywki typu śniadanie z dziennikarzami. A czy boiska na wsiach już zaczęto budować czy senior-taxi już jeździ? Czy zaczął pan już pozyskiwać inwestorów zewnętrznych? O inwestorach mówiła już poprzednia władza i nic z tego nie wyszło. Tak jak wspomniałem na początku, mam wrażenie, że to rządzenie to trochę jednak inna bajka niż pan zakładał.

avatar
~Maniek
07.02.2019 18:31

Słowa Pana Burmistrza można odczytać tak: jest wiele wielololetnich zaległości i problemów. W tej chwili nie jestem wstanie nic zrobić, ponieważ brak kompetentnych ludzi do pracy. W tej kadencji jestem wstanie zbudować zespół ludzi, z którymi będę mógł pracować w kolejnej kadencji. Jednym słowem: poprzednicy bee, a ja "coś" zrobię jak mnie wybierzecie na kolejną kadencję. Ale chyba za wcześnie na zarzucanie wędki do kolejnych wyborów. Oczekiwania mieszkańców są trochę inne.

avatar
~ja
07.02.2019 18:53

Tak są zaniedbania, wieloletnie ale jakoś burmistrz G. aż przez 12 lat i burmistrz P. przez 4 lata nie dali rady ich nadrobić i zmniejszyć... jak żyć, jak żyć...Może Panu burmistrzowi obecnemu starczy te 5 lat kadencji (już niecałe), Powodzenia!

avatar
~sam_na_sali
07.02.2019 19:12

A tak poza tym... panie burmistrzu, pana działania nie są podyktowane chęcią utrzymania władz? Hipokryzja! Każdy przy korycie, chce się przy nim utrzymać! Na oficjalnej stronie na facebooku ma pan zdjęcie z napisem "I love Wschowa", a na prywatnej nadal miejscem zamieszkania jest Wrocław.

avatar
~Hh
08.02.2019 10:18

Rozumiem że jesteś tak mało inteligentnym człowiekiem , że kierujesz się tylko tym co w interneci pisze .powodzenia

avatar
~Sławek
08.02.2019 17:07

Jeśli faktycznie burmistrz kocha Wschowę jak to deklaruje, to miejsce zamieszkania nie przeszkodzi mu w działaniu. Kasa miasta, to głównie podatki lokalne, ale dopóki można pozyskać fundusze z zewnątrz, to trzeba tworzyć projekt za projektem i składać wnioski o dofinansowanie.

avatar
~gżyp
07.02.2019 20:02

A burmistrz dalej sobie strzela po stopach .Panie Antkowiak kampania się już skończyła teraz pora realizować swój program z baloników. Czy już Panu ktoś wytłumaczył że Westerplatte to droga powiatowa? To może ktoś Panu wytłumaczy że Szkoła Muzyczna podlega MKiDN . I niech Pan nie otwiera sobie nowych frontów,wystarczą te które otworzył Pan w kampanii. Oby nie skończyły się dla Wschowy "Stalingradem"

avatar
~hehe
07.02.2019 20:19

A może tak: "Szereg działań obecnego burmistrza w kampanii było podyktowane chęcią uzyskania władzy, nie wskazano rozwiązań systemowych, co w konsekwencji, za kilka lat pozostawi Wschowę w stanie w jakim pozostawili poprzedni burmistrzowie". A tak poważnie do dzieła panie burmistrzu. To już przechodziliśmy za kolejnych pana poprzedników, każdy narzekał na tych co rządzili wcześniej.

avatar
~do kom.wyżej
07.02.2019 20:31

...a ci, co rządzą teraz krajem też jak mantrę powtarzają: "..a przez 8 lat.."

avatar
~Ewa
08.02.2019 09:16

Błędem jest zaczynać pracę od krytykowania poprzedników. Na razie widać że priorytetem są t dla niego Dni wschowy.

avatar
~mm
08.02.2019 10:46

Rzeczywiście zaczynacie od krytyki poprzedników to przede wszystkim już było i dlatego nie chce się już tego słuchać, bo chciałoby się owszem znać ocenę bieżącej sytuacji ale przede wszystkim chce się usłyszeć jak burmistrz planuje temu zaradzić. Jakiś plan i kolejność działań. To, że nie da się wszystkiego zrobić od razu jest tak jasne, że nie na tym należy się skupić. W mojej ocenie potrzebne jest działanie dwutorowe (powtarzam zdaję się słowa burmistrza). Trzeba ustalić co można zacząć robić bez użycia jakichś wielkich środków czyli wykorzystanie istniejących zasobów ale jednak właściwe ukierunkowanie działań. Jeśli nazwie się problemy i wskaże się wyraźnie jaka komórka za dany stan rzeczy odpowiada to wbrew obiegowym opiniom ja bym się spodziewała stopniowej poprawy krok po kroku. Trzeba jednak glośno i wyraźnie mówić o oczekiwaniach i nadać właściwy kierunek wszystkim działaniom. Jednocześnie powinien działać zespół pracowników urzędu, który agresywnie penetruje wszelakie możliwości wsparcia i dofinansowań. Powinien przygotowywać projekty, które powinny leżeć i czekać w szufladzie i kiedy tylko pojawi się możliwość dofinansowania właśnie tych działań - wówczas powinno je się z tej szuflady wyciągać i startować w konkursach. Trzeba się też rozejrzeć kto dane zadanie mógłby dodatkowo wesprzeć, bo cały majstersztyk polega właśnie na tym, aby umiejętnie łączyć wspólne interesy. Aby to się udało trzeba teraz ostro przesiąść do roboty! Na pewno pierwsze pół roku to powinna być praca bardzo intensywna. 8h dziennie i 40h tygodniowo tu nie wystarczą! Bez solidnej pracy nie brdzie za 5 lat kołaczy.

avatar
~Xxx
08.02.2019 10:42

Jak widać po wpisach, to po ewentualnych próbach działania rządzących okres kampanii przedwyborczej dla nich i dla tak zwanych "troli zw.pl" nadal trwa i ma si,e dobrze...., tylko wam wszystkim pogratulować wytrwałości w tym co wyprawiacie !!!!.

avatar
~do-mm
08.02.2019 11:28

Typowa wypowiedź nauczyciela na lekcji z obywatelskiego wychowania....., inaczej mówiąc "mowa trawa' dla zabicia czasu i wypełniacza treści.............

avatar
~mm
08.02.2019 15:02

Tak, bo taka lekcja jest we Wschowie bardzo potrzebna!

avatar
~Xxx
08.02.2019 11:34

Wschowa to Nowa Sól 20 lat temu,bieda z nędza

avatar
~obserwatorka
08.02.2019 13:03

Zabieraj się gościu z Wrocławia do roboty a nie bo tamci nic nie robili

avatar
~gg
09.02.2019 18:26

Długo analizował sytuację we Wschowie, a przecież zapytani w mieście mieszkańcy dawno by mu powiedzieli to samo.

avatar
~obserwator
08.02.2019 13:06

Wschowę może uratować tylko udane referendum

avatar
~Zbyszek
10.02.2019 08:36

Popieram krótki, konkretny, dosadny, zrozumiały komentarz obserwatora z 08.02.2019r.

avatar
~Granda
10.02.2019 15:18

Burmistrz daje sobie rok na powołanie zespołu d/s zdiagnozowania problemów gminy. Powołany zespół da sobie dwa lata na postawienie właściwej diagnozy. I pozostaną tylko ostatnie 2 lata kadencji na podjęcie próby wyleczenia z tych ciężkich chorób. To się nie uda. I będziemy wybierać nowego burmistrza....

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl