Gmina Wschowa może otrzymać nawet 10 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę hali widowiskowo-sportowej. Obecnie dokumentację projektową dla tej inwestycji przygotowuje wyłoniona w przetargu warszawska spółka.
Samorząd od pewnego czasu dysponuje koncepcją obiektu. Teraz zostanie ona rozwinięta w szczegółowy projekt budowlany.
Jak poinformował burmistrz Konrad Antkowiak, dokumentację dla inwestycji opracowuje spółka Tiepłow Pracownia Projektowa z Warszawy. Kompleks ma powstać przy ul. Bazaltowej.
„Wschowa zasługuje na miejsce z prawdziwego zdarzenia – do sportu, wydarzeń, koncertów i wspólnego spędzania czasu” – napisał na Facebooku Konrad Antkowiak. „Teraz walczymy o środki na realizację tego ambitnego projektu” – dodał burmistrz.
Plan zakłada budowę hali z trybunami na ok. 450 miejsc oraz wielofunkcyjnym boiskiem przystosowanym do piłki ręcznej, futsalu, siatkówki i koszykówki. Obiekt ma w założeniu służyć zarówno wydarzeniom sportowym, jak i imprezom kulturalno-rozrywkowym.
W projekcie przewidziano zaplecze socjalne i techniczne dla zawodników, trenerów i sędziów. Znalazły się w nim też loża VIP dla kibiców, pomieszczenia dla komentatorów, obsługi dźwięku i oświetlenia oraz sala prób dla orkiestry.
Istotnym elementem inwestycji ma być łącznik między halą a pozostałymi częściami kompleksu. Na wolnym terenie przy ul. Bazaltowej planowana jest strefa rekreacyjna z siłownią i klubem fitness, a uzupełnieniem kompleksu ma być budynek usługowy z klubem malucha, klubem seniora i bistro.
Wokół hali zaplanowano parkingi oraz tereny zielone. Cały obiekt ma być energooszczędny i zgodny z najnowszymi standardami – jak zapowiada gmina, ma służyć mieszkańcom przez dziesięciolecia.
UMiG Wshowa mówi o budowie hali widowiskowo-sportowej od kilku miesięcy. W lutym 2026 r. informowaliśmy, że koncepcję architektoniczną opracowała Pracownia Architektoniczna ARCHE PLAN.
Według koncepcji planowana hala miałaby mieć wymiary głównej bryły ponad 51 na 74 metry i wysokość 12 metrów, z salą sportową o powierzchni ok. 1540 m² i trybunami na ok. 450 miejsc. Gmina rozważała też wariant z podziemną kondygnacją na potrzeby ukrycia dla ludności.
Budowa hali widowiskowo-sportowej to jeden z punktów programu wyborczego burmistrza Konrada Antkowiaka. Przygotowanie kompleksowej dokumentacji otwiera gminie drogę do złożenia wniosku o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Szansa na pozyskanie środków sięga nawet 10 mln zł.
Komentarze 0