TworzymyGłos Regionu

Matura 2023. Uczniowie piszą egzamin z j. polskiego

- tak poradzili sobie absolwenci przed rokiem

Czwartek, 04 maja 2023 o 09:57, aktualizacja Piątek, 26 maja 2023 o 01:19, autor: 0
Matura 2023. Uczniowie piszą egzamin z j. polskiego

W czwartek 4 maja 2023 roku, w całej Polsce, ponad 295 tysięcy absolwentów szkół średnich przystąpiło do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Egzamin ten rozpocznie trwający blisko miesiąc proces egzaminacyjny, który składać się będzie z części pisemnej oraz ustnej. W tym roku do tegorocznej matury przystąpi blisko 200 maturzystów w powiecie wschowskim.

Jakie są wyniki egzaminów maturalnych z poprzedniego roku?

W 2022 roku w powiecie wschowskim wyniki egzaminów maturalnych wyglądały następująco:

Język polski poziom podstawowy - średni wynik:

  • Sława: 53.00 - liczba zdających 12
  • Wschowa: 49.68 - liczba zdających 194

Matematyka poziom podstawowy - średni wynik:

  • Sława: 57.33 - liczba zdających 12
  • Wschowa: 53.91 - liczba zdających 194

Angielski poziom podstawowy - średni wynik:

  • Sława: 67.64 % - liczba zdających 11
  • Wschowa: 69.61 % - liczba zdających 190

Województwo lubuskie w 2022 roku osiągnęło zdawalność egzaminu maturalnego na poziomie 78,2%. Absolwenci liceów ogólnokształcących uzyskali wynik 82,4%, a techników - 70,7%. 12,3% absolwentów liceów i 21,9% techników miało prawo do egzaminów poprawkowych.

Jak wygląda nowa formuła egzaminu maturalnego?

Matura 2023 ruszyła w nowej formule, w której każdy maturzysta musi przystąpić do egzaminów w części pisemnej oraz zdawać dwa egzaminy ustne, z języka polskiego i z wybranego języka obcego nowożytnego. Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30% punktów z egzaminów obowiązkowych.

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął tegoroczny cykl maturalny. Egzamin trwał 240 minut i składał się z trzech części: Język polski w użyciu, Test historycznoliteracki oraz Wypracowanie. Absolwenci liceów ogólnokształcących przystępujący do matury w Formule 2023 otrzymują arkusze egzaminacyjne w kolorze fioletowym, a absolwenci techników, zdający egzamin w Formule 2015, otrzymują arkusze w kolorze pomarańczowym.

Jakie są zasady egzaminu maturalnego?

Podczas egzaminu maturalnego istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać. Na przykład, nie wolno przynosić na salę egzaminacyjną telefonów komórkowych ani innych urządzeń elektronicznych, a także słowników ortograficznych. Dozwolone są tylko czarne długopisy i dowody tożsamości. Przedmioty takie jak jedzenie czy maskotki są zabronione.

Uczeń, który nie dotrze na egzamin o wyznaczonej godzinie, będzie musiał podejść do niego w terminie sierpniowej poprawki. W przypadku niezdania jednego obowiązkowego egzaminu, maturzysta ma prawo do poprawki, która odbędzie się w sesji egzaminacyjnej w sierpniu. Osoby, które z różnych przyczyn nie przystąpią do egzaminów w sesji majowej, mają prawo zdawać je w sesji dodatkowej w czerwcu.

Foto: I LO Wschowa/ZanTv

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl