TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Gdzie zrobić i ile kosztuje prawo jazdy od 16 lat?

Piątek, 26 maja 2023 o 01:15, autor: 0
Gdzie zrobić i ile kosztuje prawo jazdy od 16 lat?

Prawo jazdy kategorii B1 i możliwość samodzielnego prowadzenia pojazdów dla osób, które ukończyły 16 lat to spełnienie marzeń dla wielu nastolatków. Jednak często takie dzieciaki nawet nie wiedzą, gdzie kurs na takie prawo jazdy wykonać. Nie jest to wcale takie trudne jak mogłoby się wydawać.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • gdzie zrobić prawo jazdy od 16 lat kategorii B1
  • ile kosztuje prawo jazdy kat. B1 w wieku 16 lat
  • prawo jazdy od 16 lat - czy warto?

Nim w ogóle zabierzemy się do kursu na prawo jazdy kat. B1 trzeba wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższy ośrodek ruchu drogowego, w którym możemy zdać egzamin na takie prawo jazdy. W dużych ośrodkach miejskich nie stanowi to wielkiego problemu. Wystarczy jedynie założyć profil kandydata na kierowcę i rozpocząć całą procedurę. W mniejszych miejscowościach może okazać się to nieco trudniejsze i trzeba wtedy jechać do większego ośrodka miejskiego, by takie prawo jazdy kategorii B1 zdać. Warto też pamiętać o tym, że prawo jazdy kategorii B1 w swoich uprawnieniach różni się od prawa jazdy kategorii B. Co nie oznacza, że nie warto go zrobić.             

Jak zacząć wykonywać procedury egzaminacyjne na prawo jazdy kategorii B 1 po ukończeniu 16 roku życia?

Po pierwsze trzeba w ośrodku ruchu drogowego sprawdzić, czy istnieje możliwość zdawania takiego egzaminu oraz czy mamy w pobliżu ośrodek szkolenia kierowców, który przyjmie nas na kurs. Jeśli tak to należy założyć Profil Kandydata na Kierowcę w ośrodku ruchu drogowego lub na stronie internetowej, załączając pisemną zgodę rodziców na przystąpienie do takiego egzaminu i zapisać się na kurs i wykonać obowiązkowe badania lekarskie.

Kurs składa się z dwóch części – teoretycznej, w której kandydat poznaje zasady ruchu drogowego, zasady bezpieczeństwa i tematy dotyczący zagrożeń na drodze oraz części praktycznej - praktycznego prowadzenia pojazdu. W ramach kursu kursant musi wykonać łącznie 60 godzin kursów, w tym 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki. Część teoretyczna kończy się egzaminem trwającym 25 minut. Następnie, po uzyskaniu wyniku pozytywnego kursant może przystąpić do egzaminu praktycznego.

Egzamin praktyczny składa się za egzaminu na placu manewrowym oraz prowadzenia pojazdu po drodze. Jeśli taki egzamin zostanie pozytywnie zdany w obu częściach, kandydat otrzymuje uprawnienia do otrzymania prawa jazdy kategorii B1. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że prawo jazdy kategorii B1 dotyczy jedynie pojazdów samochodowych czterokołowych o wadze do 400 kg oraz pojazdów do 500 kg wagi łącznej do przewożenia towarów, czterokołowców lekkich do 350 kg masy własnej i prędkości maksymalnej do 45 km/h oraz na motorowery z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 i silnikiem elektrycznym z mocą do 4 kW.  

Przez te ograniczenia osoba w wieku 16 lat posiadająca prawo jazdy kategorii B1 nie będzie mogła prowadzić normalnego samochodu. Samochód bowiem musi mieć odpowiednią wagę i ograniczenie w osiąganiu prędkości. Wiąże się to z tym, że właściciel takiego prawa jazdy nie będzie prowadzić samochodu na drogach ekspresowych oraz autostradach co w większych miejscowościach może okazać się to nieco trudniejsze. Dodatkowo, na dwie ostatnie opcje nie trzeba mieć prawa jazdy kategorii B1. Wystarczy kategoria AM, którą można zrobić już od 14. roku życia. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na: https://specjalistka.net/prawo-jazdy-od-16-lat/.

Prawo jazdy od 16 lat - ile kosztuje prawo jazdy kat. B1?

Jeśli chodzi o koszty związane z wykonaniem kursu oraz koszt egzaminów na prawo jazdy dla osób po ukończeniu 16 roku życia, mogą być one różne w zależności od miejscowości oraz szkoły nauki jazdy. Do opłat za kurs dodatkowo trzeba wliczyć także opłaty za egzamin teoretyczny, egzamin praktyczny, koszt badania lekarskiego, które jest obowiązkowe i może wynieść kilkaset złotych. Dodatkowo płaci się także za nadprogramowe godziny i jazdy, opłatę za przystąpienie do egzaminu i opłatę za wydanie prawa jazdy.

W gruncie rzeczy dla wielu osób może być to większy wydatek, co zauważyły szkoły nauki jazdy, które pozwalają rozłożyć koszty kursu na prawo jazdy kategorii B1 na raty. To znacznie ułatwia opłacenie nastolatkowi tych kosztów. Z drugiej strony można się zastanawiać czy warto robić takie prawo jazdy, jeśli uprawnienia młodego kierowcy są znacznie ograniczone, o czym pisaliśmy powyżej. Jednak z pewnością jest to możliwość rozwinięcia podstawowych umiejętności prowadzenia samochodu w praktyce. Dodatkowo prawo jazdy i możliwość samodzielnego prowadzenia pojazdu to marzenie wielu nastolatków. Dlatego warto iść za marzeniami i zdać egzamin na takie prawo jazdy mimo ograniczonych uprawnień. Trzeba jednak mieć na uwadze, że po ukończeniu 18 roku życia trzeba ponownie przystąpić do egzaminu by otrzymać kategorię B. W tym przypadku należy ponownie wykonać kurs na prawo jazdy w kategorii B i już bez ograniczeń móc prowadzić praktycznie każdy pojazd osobowy.

Warto również się zastanowić na wyrobieniem prawa jazdy na pojazdy z automatyczną skrzynią biegów (zobacz także: https://specjalistka.net/prawo-jazdy-automat/). Jest ich na rynku coraz więcej, a dla wielu osób mogą być wygodniejszą opcją zarówno na egzaminie jak i podczas codziennego prowadzenia pojazdu. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać później uprawnienia na manualną skrzynię biegów, konieczne jest ponowne przystąpienie do egzaminu (kurs nie jest wymagany).

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl