TworzymyGłos Regionu

reklama

Licealistki z Zana na ostatnim zjeździe w Fundacji prof. Geremka

Wtorek, 17 czerwca 2014 o 11:01, autor: 4
Licealistki z Zana na ostatnim zjeździe w Fundacji prof. Geremka

Od 13 do 15 czerwca  w Warszawie miał miejsce ostatni zjazd w ramach programu Polska w XX wieku – ogólnopolskie warsztaty historyczne im. Prof. Bronisława Geremka. Uczestniczyły w nim uczennice I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie: Sandra Hewusz, Emilia Sobańska i Daria Sobczyk wraz z nauczycielem Piotrem Sobańskim.

W piątek, 13 czerwca, w Łazienkach Królewskich (w budynku Podchorążówki)  uroczyście podsumowano projekty Fundacji Geremka. Uczestnicy projektu Polska w XX wieku otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Piotr Sobański w imieniu burmistrza Wschowy przekazał Fundacji najnowszą książkę poświęconą historii miasta - Materiały Archiwalne  do dziejów Wschowy Barbary Ratajewskiej. Opracowanie zawiera źródła z lat 1945-1948, przypominające związki profesora Geremka ze Wschową. Tematyka sobotnich zajęć dotyczyła wydarzeń 1989 roku i ich skutków. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych obradom Okrągłego Stołu, wyborom 1989 roku, początkom III Rzeczpospolitej i akcesji Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie nauczyciele wzięli udział w debacie prowadzonej przez dra Piotra Podemskiego "Po co uczymy historii? Wokół edukacji historycznej w w Polsce po 1989 roku". Następnie  mogli uczestniczyć w różnych wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy czerwca 1989 roku. Jednym z nich była debata Homo Economicus prowadzona przez  profesora Leszka Balcerowicza z profesorem Tomášem Sedláčkiem (byłym doradcą Vaclava Havla, jednym z najoryginalniejszych i wywrotowych umysłów naszych czasów) oraz brytyjskim publicystą Stevenem Poole. Po południu uczniowie i nauczyciele spotkali się z zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", Jarosławem Kurskim, który wspominał swoją pracę jako rzecznika prasowego Lecha Wałęsy w latach 1989-1990 oraz odpowiadał na pytania związane z historią najnowszą. Wieczorem uczestnicy projektu udali się do Teatru Narodowego na "Zbójców" Friedricha Schillera. Okazało się, że czołowy dramat "burzy i naporu" w nowatorskiej interpretacji Michała Zadary może celnie komentować współczesny świat. W niedzielę licealistki były zajęte opracowywaniem ostatecznej wersji artykułu naukowego na temat wykorzystywania treści internetowych w nauce historii. Cztery miesiące współpracy z Fundacją prof. Geremka to dla pierwszoklasistek ważne doświadczenie intelektualne. Zaowocowało poszerzeniem wiadomości, rozbudzeniem zainteresowań i zawarciem nowych, wartościowych znajomości. (tekst: Piotr Sobański/foto: uczestnicy warsztatów)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~...
18.06.2014 09:32

Świetna sprawa.Gratulacje!

avatar
~@
21.06.2014 20:37

wybieram się do humana w Zanie, mam nadzieję że w przyszłym roku będę miała możliwość wyjazdów do Warszawy. a tak na marginesie podobno jest sporo chętnych do tego profilu. Czy ktoś ma jakies info w tym temacie?

avatar
~do @
22.06.2014 09:46

też to słyszałam, do innych klas też jest sporo podań podobno. Brat wybiera się do językowego i ma stracha że nie dostanie się bo tam też oblegają.

avatar
~andriu
22.06.2014 12:17

a w gim1 to może nie będzie 1 klasy, takie słuchy chodzą.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl