TworzymyGłos Regionu

reklama

Kim byli „wschowscy” barbarzyńcy? Tietz o tajemnicach z II-IV w n.e.

Środa, 18 grudnia 2024 o 23:58, aktualizacja Czwartek, 19 grudnia 2024 o 00:02, autor: 0
Kim byli „wschowscy” barbarzyńcy? Tietz o tajemnicach z II-IV w n.e.

W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia wschowskiego muzealnictwa Muzeum Ziemi Wschowskiej przypomniało zapomnianą historię mieszkańców ziem u schyłku starożytności. Wykład Bartosza Tietza pt. „’Wschowscy’ barbarzyńcy u zmierzchu starożytności” przybliżył fascynujące dzieje osadnictwa w tym regionie i działalność archeologiczną Franza Pfützenreitera, założyciela Heimatmuseum Fraustadt.

Heimatmuseum Fraustadt

W okresie przedwojennym Niemcy budowały swoją tożsamość, sięgając m.in. po starożytne wątki związane z ludami germańskimi. W Fraustadt to zaangażowanie w historię i archeologię symbolizował dr Franz Pfützenreiter – postać, która w Heimatmuseum próbowała nadać klarowny obraz przeszłości naszego regionu. Eksponowano wówczas epokę barbarzyńskich ludów, takich jak Lugiowie, pojawiający się w pismach Tacyta i rzekomo żyjący na terenie dzisiejszej południowo-zachodniej Polski.

Osada pod Olbrachcicami

Trudno dziś uwierzyć, ale w okolicach Krzyckiego Rowu, na północ od Olbrachcic, istniała w III wieku spora osada. Tuż obok zorganizowano cmentarz, gdzie spalano zmarłych, a do urn dokładano zniszczoną broń i ozdoby. W IV wieku ludzie zniknęli stąd tak, jakby ruszyli dalej wraz z nurtem wielkich wędrówek ludów. Możliwe, że stanowili część szerszego zjawiska przemieszczania się plemion – być może byli to przodkowie Wandalów czy Burgundów.

Tajemnicze pomniki zaszyte w lasach pod Olbrachcicami i Szlichtyngową

W roku 1927, podczas prac rolniczych, odkryto pozostałości starożytnego cmentarzyska. Wykopaliska prowadzone przez Pfützenreitera ujawniły materialne ślady dawnej społeczności. W latach 30. XX wieku na miejscu dawnego cmentarza stanął obelisk, a na nim symbol runiczny Odala. „Cmentarzysko zostało zaaranżowane jako specyficzne miejsce pamięci, wpisujące się w nurt mistyczno-okultystycznej wizji nazizmu, promowanej wówczas przez Heinricha Himmlera” - tłumaczy Bartosz Tietz. Po wojnie to wszystko uległo zapomnieniu – dziś obelisk jest ledwie widocznym, omszałym pamiątkowym kamieniem.

ZOBACZ: Tutaj żyli, pracowali i umierali bracia krwi z plemienia Wandalów

Obelisk z runą Odala (zwany Kamieniem Wandalów) postawiony w latach 30. XX wieku na obszarze cmentarzyska w Olbrachcicach (fot. B. Tietz)

Bartosz Tietz: „Wschowscy” barbarzyńcy u zmierzchu starożytności

„Kim byli mieszkańcy ziemi wschowskiej w II-IV wieku n.e.?” – pyta Bartosz Tietz, archeolog i autor książki Franz Pfützenreiter i początki archeologii na ziemi wschowskiej. Podczas wykładu przedstawił koncepcje naukowe i wyniki badań dotyczące starożytnych ludów tych ziem, przypomniał dawne spory naukowe i propagandowe narracje. Skupił się na faktach, ale nie ukrywa, że wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Więcej w materiale wideo:

ZOBACZ: Geneza ziemi wschowskiej. Wykład Bartosza Tietza na Dni Wschowy (VIDEO)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl