TworzymyGłos Regionu

reklama

Jest najstarsza na świecie i pochodzi ze Wschowy. Kapsuła czasu zaprezentowana (FOTO)

Środa, 31 stycznia 2024 o 18:15, aktualizacja Środa, 31 stycznia 2024 o 22:40, autor: 7
Jest najstarsza na świecie i pochodzi ze Wschowy. Kapsuła czasu zaprezentowana (FOTO)

W Zamku Królewskim we Wschowie odbyła się konferencja pasowa poświęcona wschowskiej kapsule czasu, która odnaleziona została w kuli na szczycie wieży kościoła farnego we Wschowie. To prawdopodobnie najstarsze takie znalezisko na świecie, w dodatku zachowane w bardzo dobrym stanie. Można się z niej dowiedzieć o historii miasta sprzed 340 lat.

Kapsuła czasu ze Wschowy jest najstarsza na świecie

Kapsułę czasu odnaleziono podczas remontu wieży farnej w czerwcu 2023 r., w kuli znajdującej się szczycie. Odkryto wówczas dwie metalowe skrytki, większą i mniejszą. Najstarsza kapsuła ma formę szkatuły wykonanej z blachy miedzianej. Na jej wieku widnieje data "1726", wybita puncą. Dodatkowo, na ścianie szkatuły oraz na jej spodzie znajduje się trzykrotnie wybita data z drugiego otwarcia w 1884 roku. Wewnątrz skrzynki odnaleziono kulę ołowianą małego kalibru, która przestrzeliła dno szkatuły. Mniejsza ze szkatuł zawierała monety z XVIII i XIX wieku, zawinięte w gazety.

Konferencja była okazją do obejrzenia znaleziska z bliska, a także przedstawienia historii kapsuły i harmonogramu prac dążących do przygotowania ekspozycji oraz podpisania umowy przekazania dokumentów, która podpisana została przez dyrektora MZW Damiana Małeckiego i ks. kan. Dariusza Ludwikowskiego, proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Dyrektor Małecki o Wschowskiej Kapsule Czasu: „Wartość merytoryczna znaleziska jest olbrzymia”

Podczas wydarzenia podpisano porozumienie o współpracy w opracowaniu znaleziska między Muzeum Ziemi Wschowskiej a Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze, jednak już teraz wiadomo, że to, co odnaleziono na szczycie wieży farnej ma ogromne historyczne znaczenie. „Chcę podkreślić, z jak unikalnym zjawiskiem mamy do czynienia. Historycy, którzy na co dzień zajmują się badaniem kapsuł czasu podkreślają, że niejednokrotnie odnajdowane są materiały niewielkiej jakości, tymczasem u nas we Wschowie wartość merytoryczna znaleziska jest olbrzymia, ponieważ traktuje o ponad 200 latach życia na terenie Wschowy i najbliższych miejscowości” - mówił dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej Damian Małecki.

Swojej dumy z odkrycia najstarszej kapsuły czasu na świecie nie krył burmistrz Konrad Antkowiak, który wyraził nadzieję, że znalezisko przyciągnie do miasta turystów. „Moje rodzinne miasto po raz kolejny mnie zaskoczyło. […] jeżeli prawdą jest, że odnaleziono najstarszą kapsułę czasu na świecie, to mamy z dyrektorem Damianem Małeckim duże wyzwanie. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć taki produkt turystyczny, który przyciągnie do Wschowy dużo osób” - mówił włodarz.

Historię odnalezienia kapsuły przedstawił proboszcz wschowskiej fary. „Zaczęło się wszystko od tego, że trzeba było poprawić przypory wieży kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, i tak po trosze doszliśmy aż do iglicy i dzięki temu odkryliśmy wspaniałą zawartość gałki - kapsułę czasu, z której jeszcze dużo się dowiemy” - mówił ks. kan. Dariusz Ludwikowski.

Co dalej z kapsułą czasu?

Złota gałka na szczycie wieży farnej nie pozostała pusta. Uzupełniono ją nową kapsułą czasu (w formie miedzianych tub z wygrawerowanymi datami), którą przygotował ks. kan. Dariusz Ludwikowski. “Starałem się od strony duchowej przedstawić dla potomnych jakiś program, ale co dokładnie, to już moja tajemnica, niech odkryją za 100 lat”, mówił kapłan, zaznaczając, że list napisał piórem na papierze czerpanym.

Poza osobistym przesłaniem proboszcza, w miedzianych tubach znalazł się list opisujący współczesne historie i wydarzenia oraz sponsorów. Ksiądz Ludwikowski zadbał również, aby kapsułę uzupełnić monetami, wybijanymi w latach 1918-2023, a także zdigitalizowanym przesłaniem poprzednich pokoleń.

Zobacz: Co dalej z najstarszą kapsułą czasu znalezioną w Farze? „Te dokumenty pokażą prawdę”

Dyrektor MZW Damian Małecki przedstawił harmonogram prac związany z kapsułą czasu na najbliższy rok, składający się z czterech elementów. Pierwszy zakłada renowację i konserwację, drugi tłumaczenie, trzeci opracowanie, natomiast czwarty przygotowanie ekspozycji (na początku lipca 2024 r.)

Wydarzenie w Zamku Królewskim we Wschowie rozpoczęło się od serii dyskusji dotyczącej kapsuły i jej znaczenia dla historii miasta. Z dyrektorem Damianem Małeckim rozmawiali Barbara Ratajewska, Przemysław Wojciech oraz ks. dziekan Dariusz Ludwikowski i ks. dr hab. Robert Kufel. Nagrania rozmów opublikujemy wkrótce.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~Ania
31.01.2024 20:25

Jako Wschowianka jestem bardzo dumna z tego odkrycia. Myślę, że to bardzo dobry znak dla Wschowy, który przyniesie nam dużo dobrego w sensie merytorycznym, historycznym i wizerunkowym

avatar
~marek
01.02.2024 07:41

miasto Wschowa od 1343 r. jest w Wielkim Księstwie Poznańskim

avatar
~Czarne na Białym...
01.02.2024 10:19

I co wy wszyscy faryzeusze , co to walczyliście o przyłączenie Naszej Wschowy do pseudo województwa lubuskiego ?!. Macie jak Czarne na Białym, że Wschowa należała i to już od 1343 Roku do Wielkiego Księstwa Poznańskiego !. Czyli dzisiejszego woj. Wielkopolskiego - czytaj Poznańskiego !. Wiatr historii i ci co walczyli o Naszą Wschowę przez te wiekowe lata się w grobie przewracają jak widzą Nas w tym pseudo województwie lubuskim !. I po co wam to było ?, i po co te nagrody dla waszej jakże kłamliwej "walki" o przyłączenie do lubuskiego ?. Zalecam wam pokutę ..... ku pamięci 1343 roku !

avatar
~nareszcie
01.02.2024 11:29

Nie wiem czy uwierzycie, odwołano z funkcji prezesa Orlenu Obajtka ! Boże dziękuję ci za ten dar. Czekałem na to 6 lat, 6 długi lat, aż w końcu mogę już spać ze spokojem, ta kapsuła to nic, 6 lat utrzymywaliśmy g..... który z uczciwych Polaków kpił. Utraciłem zdrowie, jestem nerwowo wykończony ale jakże szczęśliwym, doczekaliśmy się nowej Polski.

avatar
~do powyżej
01.02.2024 13:57

Ja się cieszę z Tobą !

avatar
~Grab
01.02.2024 16:24

Nie lepiej było oglądnąć kapsułę i schować tam na kolejne lata?

avatar
~Proponuję
02.02.2024 11:15

Zrobić dokumentację odkrycia, zakonserwować, zabezpieczyć, zamknąć i z powrotem odstawić na miejsce z którego była zabrana...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl