TworzymyGłos Regionu

reklama

MZW odkrywa tajemnice kapsuły czasu znalezionej we Wschowie: „Najstarsza na świecie”

Czwartek, 21 września 2023 o 10:34, aktualizacja Czwartek, 21 września 2023 o 11:08, autor: 18
MZW odkrywa tajemnice kapsuły czasu znalezionej we Wschowie: „Najstarsza na świecie”

Wschowa - W trakcie prac remontowych w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, robotnicy natknęli się na niezwykłe znalezisko - kapsułę czasu. Jak informuje Muzeum Ziemi Wschowskiej, jest to unikatowe odkrycie, które pochodzi z 1726 roku.

Kapsuła starsza niż amerykański odpowiednik

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Muzeum Ziemi Wschowskiej, wschowska kapsuła jest o 35 lat starsza od kapsuły odnalezionej w Faneuil Hall w Bostonie (USA), co czyni ją najstarszą na świecie. Znalezisko składa się z czterech paczek pochodzących z lat 1726, 1786, 1884 i 1914. Kapsuła została wydobyta z kuli zwieńczenia wieży kościoła farnego we Wschowie.

Szczegóły znaleziska

Najstarsza kapsuła ma formę szkatuły wykonanej z blachy miedzianej. Na jej wieku widnieje data "1726", wybita puncą. Dodatkowo, na ścianie szkatuły oraz na jej spodzie znajduje się trzykrotnie wybita data z drugiego otwarcia w 1884 roku. Wewnątrz skrzynki odnaleziono kulę ołowianą małego kalibru, która przestrzeliła dno szkatuły. Mniejsza ze szkatuł zawierała monety z XVIII i XIX wieku, zawinięte w gazety.

Kronika Wschowskich Bernardynów o kapsule

Kronika Wschowskich Bernardynów wspomina o umieszczeniu kapsuły na szczycie wieży w 1726 roku. Z kroniki dowiadujemy się, że wieża kościoła parafialnego otrzymała nowe zwieńczenie z prześwitami. Wnętrze kościoła zostało również przebudowane w tym czasie.

„Tegoż roku. Wieża kościoła parafialnego staraniem mieszczan wschowskich otrzymała na wzniesionej dla przyozdobienia na starej wieży dość znacznej nadbudowie nowe zwieńczenie z prześwitami, które do października nie zostało jeszcze pokryte miedzią. Na chórze przylegającym do wieży zostały umieszczone organy, wnętrze kościoła zostało na nowo przebudowane w czasie, kiedy rok wcześniej świętowano, ogłoszony w Rzymie zgodnie z tradycją, wielki jubileusz”.

Tłumaczenie łacińskiego listu

Na prośbę Muzeum Ziemi Wschowskiej, pan Zdzisław Koczarski z Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonał tłumaczenia łacińskiego listu pochodzącego z pierwszej szkatuły. Pismo wspomina o proboszczu Karolu Ponińskim, bracie starosty wschowskiego Władysławie Ponińskim. W zeszłym tygodniu upamiętniono go tablicą pamiątkową na Zamku we Wschowie.

Pismo z roku 1726:

„Na większą chwałę Boga, dnia 12 września 1726 roku. Gdy przed czterdziestu laty za sprawą przypadkowego pożaru spłonęło całe miasto Frauenstadt czy też Wschowa, a wraz z nim kościół parafialny, ostała się tylko murowana wieża, choć zniszczeniu uległa gałka na jej szczycie. [...] Odbudowę kościoła ukończono dzięki trosce i staraniom najjaśniejszego i najczcigodniejszego Karola Ponińskiego z Ponina, przez ponad dwadzieścia lat prepozyta wschowskiego, a od tego roku biskupa aradeńskiego, sufragana poznańskiego, oficjała generalnego poznańskiego i jednocześnie prepozyta poznańskiego i wschowskiego. Dzięki jego działaniom i wyjątkowej gorliwości w roku 1722 wysłano na misję do kościoła parafialnego we Wschowie dwóch misjonarzy ojców Towarzystwa Jezusowego z kolegium poznańskiego, obdarzonych przywilejem najjaśniejszego biskupa oraz wsparciem szanownej kapituły poznańskiej. Pierwszym z nich jest przełożony tej misji, czcigodny ojciec Michał Prochaska, kaznodzieja i operariusz, drugim zaś jego towarzysz, ojciec Henryk Schulte, kaznodzieja, operariusz i [...]. W tym roku dołączył do nich brat [...] Wojaczek, który ma zarządzać majątkiem. Teraz zaś, za pontyfikatu Benedykta XIII, za panowania cesarza rzymskiego Karola VI, za panowania króla Polski i arcyksięcia saskiego Augusta II, który jako pierwszy z saskich książąt odrzucił wraz z księciem synem herezję Lutra, za czasów prymasa Polski Teodora Potockiego, biskupa poznańskiego Jana Tarło, generała Towarzystwa Jezusowego czcigodnego ojca Michelangelo Tamburiniego SI, prowincjała prowincji polskiej czcigodnego ojca Marcina Trąmpczyńskiego SI, rektora kolegium poznańskiego Towarzystwa Jezusowego Stefana Sczanieckiego, w tym samym miesiącu i roku, w którym katolicy z diecezji poznańskiej z wielką czcią obchodzili powszechny jubileusz, katolicka społeczność Wschowy, kierując się takimi samymi intencjami czy wiarą oraz żarliwą pobożnością, umieszcza tę gałkę na wieży kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Stanisława Męczennika i Biskupa dla ukoronowania ukończonej pracy. Urząd komendariusza pełnił wówczas wielce czcigodny pan Mateusz Fengler z Konradowa. Gałka i sztandar zostały pobłogosławione podczas kościelnej uroczystości przez najjaśniejszego i wielce czcigodnego pana Łukasza Dajewskiego, kanonika kościoła Najświętszej Maryi Panny in Summo, dziekana zewnętrznego parafii św. Wojciecha za bramą Poznania [...], kanclerza konsystorza generalnego [...], notariusza apostolskiego, goszczącego wówczas we Wschowie, w obecności najważniejszych wschowskich urzędników i ogromnej rzeszy ludzi. Bogu niech będzie cześć i chwała, amen”.

Prace remontowe w Farze

Od 2021 roku kościół Farny we Wschowie jest poddawany pracom remontowo-konserwatorskim. Działania koncentrowały się na ceglanych elewacjach, ale nie zapomniano również o zwieńczeniu wieży, w której dokonano tego niezwykłego odkrycia. W obecności licznych świadków, kula została zdjęta z iglicy wieży, ukrywając w sobie metalową szkatułkę z wytłoczonymi datami. Więcej informacji TUTAJ.

Źródło: MZW, LWKZ

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (18)

avatar

avatar
~Ja i tylko ja.
21.09.2023 11:22

A czy ktoś będzie wyjaśniał , w jaki sposób i kiedy mogło dojść do przestrzelenia tej kapsuły? Bardzo mnie to zaciekawiło.

avatar
~My i Tylko My***
21.09.2023 12:48

Dzięki za informacje ludziom znającym się na Historii !. W dalszym ciągu potwierdzamy NIESMACZNY fakt obecności tych ludzi na tle tej Kapsuły Czasu i ten akcent jednej z partii i ich ludzi !!!!.

avatar
~Maciek
21.09.2023 15:57

Ja obstawiam że to jakiś ruski sołdat nie miał co robić.

avatar
~J wyżej
21.09.2023 13:57

Witam, ucieszyła mnie wiadomość o kapsule i jej zawartości. Teraz wypada dopisać ciąg dalszy, tak aby i za 200 lat można było odczytać, czyli papier i tusz. Teraz czekam na relacje z zakończenia prac

avatar
~TO JEST TO...!
21.09.2023 15:54

Tak powinno być, że to Muzeum i Historycy powinni nam PRZEKAZAĆ TĄ INFORMACJĘ, a nie ta USTAWKA w osobie tych osób, a zwłaszcza tego jednego !!!. Czym on jeszcze próbuje nam zaimponować ???> Brawo Muzeum, brawo historycy, na taką informację czekaliśmy !!!.

avatar
~AS
21.09.2023 18:45

Nie Frauenstadt lecz Fraustadt

avatar
~NATURALNEplus?
22.09.2023 12:19

Jak się patrzy na zachowanie tego pewnego pana na tej fotce oraz jego nagminne pokazywanie się w Naszej Przestrzeni Publicznej ( gdzie tylko popadnie) stało się wg jego mniemania czymś normalnym ( normalnym ???) - co jest dla Nas wszystkim nietypowym i nagannym...!. Powiadają, że ryba psuje się od głowy. I coś w tym jest - w ich mniemaniu, ich centralnej władzy, ich szefów, prezesów to co nam czynią, te wszystkie afery, to bezkarne korzystanie z Kasy Suwerena na swoją kampanię wyborcza , te setki wiz za " kasę" jak widać z ich wypowiedzi jest czymś normalnym ?. ( czy aby ....? ). Z jednej strony za Naszą Kasę postawili milionowy płot na granicy z Białorusią, a z drugiej strony o znamionach afery organizują za pośrednictwem pośredników " Wizy za kasę" i wpuszca

avatar
~hihi
06.10.2023 13:52

Jest wiele zapisów i form nazwy miasta. To jedna z nich i jest właściwa.

avatar
~Wschowianka
21.09.2023 21:21

Brawo MZW - dobrze, że jesteście !

avatar
~ueue
06.10.2023 14:44

Niedługo może ich nie być. Tam ktoś jeszcze w ogóle pracuje? Wiecznie zamknięte i chyba jeden pracownik się ostał.

avatar
~~~My i Tylko My~~
22.09.2023 09:14

Do ""Ja i tylko ja.", - odpowiadając na tak postawione pytanie oraz widząc na tej prezentacji Kapsuły Czasu przedstawiciela etatowego lokalnego pisu, paradoksalnie nasuwa mi się tylko jedno takie uzasadnienie, że to może być " Wina Pana Tuska""" -Hihihi .... . Bez przyczyn i tego skutkiem ten człowiek tam się zapewne nie znalazł ???. Hihihi .... . Na poważnie ; - TAKIEJ PREZENTACJI POWINNI DOKONAĆ LUDZIE z Wiedzą Historyczną i przedstawiciele Muzeum, a nie przypadkowi jak na tej fotografii !. Więcej powagi i szacunku dla Historii Naszego Miasta !.

avatar
~do Maćka
22.09.2023 10:07

Zróbmy zakłady - ruski by nie trafił, według mnie tylko i wyłącznie jakiś snajper ?

avatar
~DOPOWYZEJ!
06.10.2023 14:30

A może Polak po "Jabolu" ??? Hiha..... !

avatar
~asd
22.09.2023 14:07

należy kontynuować tradycję

avatar
~@<> "asd"
23.09.2023 08:34

Jaką tradycję ??? - tą zapisaną w tych dokumentach alfabetem Niemiecki???. - czy może pod dyktando obecnej fikcji, a la rekonstrukcja plus piiiiiii ???.

avatar
~do @<> "asd"
24.09.2023 12:44

A co? Żal ci, że nie cyrylicą? Pacanie, te dokumenty są po łacinie. Alfabet jest łaciński, którym my też się posługujemy, z tą różnicą, że mamy 9 liter ze znakami diakrytycznymi, których wymowa jest cechą charakterystyczną języka polskiego. Paniał?

avatar
~DO - "Pacanie"
24.09.2023 15:37

I tu mamy styl pisowskiej agresji --- jak mądrze takiego analfabetę posłuchać - ZERO w temacie - jak zwykle !!!

avatar
~@<>"asd"
06.10.2023 14:32

"Tradycję" czy "Rekonstrukcję" ???. Tylko nie tą ostatnich 8 lat klasycznej "szczujni" !!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl