TworzymyGłos Regionu

reklama

Na Zamku Królewskim odsłonili tablicę i promowali nową publikację (VIDEO)

Wtorek, 12 września 2023 o 21:13, aktualizacja Wtorek, 12 września 2023 o 21:30, autor: 22
Na Zamku Królewskim odsłonili tablicę i promowali nową publikację (VIDEO)

Na Zamku Królewskim we Wschowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Wydarzenie było połączone z promocją katalogu wystawy poświęconej królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu.

Odsłonięcie tablicy

Tablicę odsłonili Starosta Wschowski Andrzej Bielawski oraz Generał Związku Piłsudczyków RP - Okręg Królewska Wschowa, Jan Pabierowski. Wydarzenie to nie tylko służyło upamiętnieniu znaczącego momentu w historii Polski i Europy, ale również miało za zadanie podkreślenie związku ziemi wschowskiej z tym historycznym wydarzeniem, co w krótkiej prelekcji podkreślił Przemysław Wojciech z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Część artystyczna

W trakcie uroczystości nie zabrakło także wystąpień artystycznych. Publiczność miała okazję wysłuchać koncertów w wykonaniu Mieczysława Leśniczaka, Doroty Czerwińskiej, Anny Muszkiety oraz uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie: Mai Solak, Natalii Paliwody i Wiktorii Motor.

Promocja katalogu wystawy

Podczas wydarzenia zaprezentowano również katalog towarzyszący wystawie "Król Stanisław I, Sarmata i Europejczyk. Ziemia Wschowska-Lotaryngia". Katalog nie tylko prezentuje naukowe opracowania eksponatów, ale również zawiera liczne artykuły dotyczące historii ziemi wschowskiej. Jest to również źródło wiedzy na temat bitwy pod Wschową z 1706 roku oraz o majątkach ziemi wschowskiej, które niegdyś należały do królewskiego małżeństwa - Katarzyny i Stanisława.

Głos zabrał Starosta Wschowski

W trakcie wydarzenia Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, podkreślił znaczenie uroczystości dla kultury i historii regionu. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na znaczenie inicjatyw upamiętniających wydarzenia historyczne, które miały miejsce na ziemi wschowskiej.

Andrzej Bielawski podsumował: "To już kolejne dzieło przypominające o polskości tej ziemi. Czasami wydaje się, że poświęcamy wiele uwagi okresom zaborów i po I wojnie światowej, kiedy to ziemia wschowska nie powróciła do granic Rzeczypospolitej. Jednak znacznie mniej czasu poświęcamy okresowi, gdy ta ziemia była integralną częścią pierwszej Rzeczypospolitej. Uważam, że to ważne, aby podkreślać tę historię".

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (22)

avatar

avatar
~Odsiecz .....?.
13.09.2023 08:32

Może odsiecz ale tej partii ......?????***

avatar
~Widz
13.09.2023 09:13

Jaką i skąd "moc" tak wielką w naszym mieście maja piłsudczycy ? Tylko czekać, aż aż dostaną uprawnienia do kontroli mieszkańców i ich domostw. Na każdej uroczystości grają niemalże pierwsze skrzypce. Na szczęście te uroczystości to tylko ich jarmarki ....jeszcze

avatar
~Marek
13.09.2023 10:58

A może by tak ci Panowie wreszcie coś odsłonili w Szlichtyngowej.

avatar
~Wschowianin
13.09.2023 14:54

Wschowa, a Odsiecz Wiedeńska ???.

avatar
~do Wschowianin
13.09.2023 18:18

Historia misiu, historia!

avatar
~Herr Schmidt
13.09.2023 19:53

Mam znaczne obawy, że przy takim tempie "uświadamiania" historycznego i pokazywania "jedynej słusznej wizji historii" będziemy musieli za kilkanaście lat tłumaczyć, dlaczego polskie wojska ostrzelały polskie miasto Wschowa, dlaczego w Lapidarium znajdują się tablice nagrobkowe w języku niemieckim, czy, co chyba najważniejsze, dlaczego prawie 100% mieszkańców miasta jest potomkami osób, które przybyły tutaj po 1945 roku.

avatar
~@/HerrS.
14.09.2023 06:43

I ty się temu dziwisz, jak ich z tego "zza buga" jest ok. 100% w Naszej Wschowie ???. To sobie mogą przy takim starostwie i opanowaniu jedynej takiej spółki skarbu państwa jak HZZ narzucać nam te swoje pomysłu pseudo historyczne ???. Co na to wszyscy mieszkańcy Powiatu Wschowskiego, przecie Wschowa to nie cały powiat ?????.

avatar
~Do Marek
13.09.2023 16:10

To niech Szlichtyngowa wyjdzie z inicjatywą. Dobrze jest siedzieć i marudzić, samo nic się nie zrobi.

avatar
~Wschowianin
13.09.2023 18:06

Jak widać ludzie tzw. dawni migranci ze wschodu na max opanowali NSZĄ Wschowę !!!!. Ludzie kochani Wschowa i ich odsiecz Wiedeńska ???:):):):). To jak to popiersie Piłsudskiego na zapleczu lokalnej komendy policji ???-!.:):):)

avatar
~marek
14.09.2023 08:07

ale ja jestem ze wschowy a ci panowie ze szlichtyngowej, więc niech odsłaniają coś w szlichtyngowej

avatar
~Polityka, a Historia plus###.pl
14.09.2023 09:27

Jak się patrzy na ten obrazek to jak mantra przed Naszymi oczyma ukazuje się droga polityczna tego pana od 1990 roku Naszej Wschowy i co on w niej wyczyniał, aby teraz znaleźć przystań przy tej obecnej !. To jak widać można porównać tylko porównać do KROPLÓWKI !. Co i jak może z człowieka zrobić partia !. ( KROPLÓWKA) ***.

avatar
~do -"Wschowianin"
14.09.2023 11:09

Idź na wybory 15 i zmień to !

avatar
~PYTEK+
14.09.2023 07:09

Czy oni wiedzą co czynią Wschowie ???. To jest pogwałcenie Historii Wschowy jej tradycji !!!. ----"rekonstrukcja na prywatne przyzwolenie" ***.

avatar
~Elwis
14.09.2023 12:01

Może tak jakaś tablice na cześć zwycięstwa Mieszka I pod Cedynia? Przeca to Niemcom dokopano.

avatar
~Do wschowianina
14.09.2023 13:57

A Ty kto - Autochton ? Od kiedy Twoja rodzina mieszka we Wschowie ?

avatar
~"autochto plus"
14.09.2023 16:16

Po tym panu widać "syndrom niedocenienia i odrzucenia " przez wyborców jak go odrzucono z listy pisu do powiatu Wschowskiego i najwyraźniej sam się postanowił docenić !!!!. Nie tylko docenić, ale i się sam przecenił !!!. Najwyraźniej braki uzupełnia organizując nam " tablice i popiersia" i ta tzw. "rekonstrukcja" na życzenie partii !!!. Można - można i tak !!!. Dzisiaj odsiecz, a jutro obrona Wschowy przed Niemcami i Uchodźcami ......brrrrrrrr.!.

avatar
~Dźinsy 2023/ Wschowa plus!.
15.09.2023 20:01

Czy ktoś z tej ekipy może powiedzieć jaka Spółka Skarbu Państwa finansowała ta tablicę ???.

avatar
~CZARNE OKULARY
16.09.2023 07:57

Prawda Nas wyzwoli !. Pytanie ; - jaka Spółka Skarbu Państwa Powiatu Wschowskiego to finansowała ?. Proste pytanie, powinna być prosta odpowiedź .....?.

avatar
~"janieplus"***
16.09.2023 12:13

Kto ci dał prawo zawłaszczać przestrzeń publiczną Naszej Wschowy???. Tak od serca - czy ty wiesz co to jest skromność ???. Wyborcy Wschowy już raz pokazali ci gdzie twoje miejsce - partia to nie wszystko - jak to powiadają nasi Dziadowie """ Wszystko mija, nawet najdłuższa żmija " """". Pamiętaj ....!.

avatar
~Kampania z kitem!
15.09.2023 20:07

W tle tej ponad 8 letniej władzy - jak widzimy władzy totalnej - niezliczona ilość afer, ostatnia ta "Wiza za pieniądze" , a panowie tej partii na szczeblu lokalnym nic tylko fundują nam, albo tablice , albo popiersia !!!. Jak długo i ile można to jeszcze znosić ???. Kto za to wszystko płaci i z czyjej kieszeni ????, w dobie kiedy mamy tak zadłużone Szpitale lokalne - powiatowe i tylu osób potrzebujących leczenia ???. Jak tak można, jak można być takim nie czułym na ludzkie krzywdy. krzywdy dzieci ?????

avatar
~"odsiecz zza buga"
16.09.2023 10:24

Tylko patrzeć jak ten człowiek z kompleksem w najbliższym czasie - w tej kampanii wyborczej plus - odsłoni nam kolejna tablice, a la " odsiecz zza buga" :):):): ????. Teraz mieszkańcu powiatu wschowskiego i Wschowy widzisz po co było im utworzenie, tzw. " rekonstrukcji ......" we Wschowie !?. ???

avatar
~Pytek;~~
18.09.2023 08:47

~Kim ci ludzie są w Naszym Lokalnym Społeczeństwie ?. ~~ Kim ci ludzie byli dla Naszego Społeczeństwa przed władzą pisu ?. ~~~Co oni wiedza o Historii Naszej Wschowy ?. ~~~~ Kto im dał prawo do zawłaszczania środowiska lokalnego Naszego Miasta ?. ~~~~ Czy człowiek od "rekonstrukcji" może nam meblować naszą Miejską Lokalną Przestrzeń Miasta i Gminy ?. REFLEKSJA ; - Jak długo można manipulować historią w Naszym Mieście i wykorzystywać ją do swoich partyjno-prywatnych inicjatyw >???. Wybory prawdy już niedługo !!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl