TworzymyGłos Regionu

reklama

Co dalej z najstarszą kapsułą czasu znalezioną w Farze? „Te dokumenty pokażą prawdę”

Sobota, 02 grudnia 2023 o 17:00, aktualizacja Poniedziałek, 04 grudnia 2023 o 12:56, autor: 6
Co dalej z najstarszą kapsułą czasu znalezioną w Farze? „Te dokumenty pokażą prawdę”

W kościele farnym we Wschowie dokonano niezwykłego odkrycia – najstarszej kapsuły czasu w Polsce, a prawdopodobnie także na świecie. To wyjątkowe znalezisko stało się tematem rozmowy w serii Królewskie Historie. Tym razem dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, Damian Małecki, gościł ks. kan. Dariusza Ludwikowskiego i ks. dr hab. Roberta Kufla.

Renowacja, która prowadzi do historycznego odkrycia

Odkrycie kapsuły czasu nastąpiło podczas renowacji wieży kościelnej, która, jak mówi ksiądz Ludwikowski, była dotknięta zębem czasu i wymagała remontu. Podczas prac renowacyjnych, w gałce na szczycie wieży, znaleziono kapsułę zawierającą dokumenty z 1726 i 1786 roku. Ciekawostką jest, że jedne z dokumentów zostały przebite kulą, co dodaje tajemniczości temu znalezisku."To były te dokumenty najwartościowsze, ale też najbardziej uszkodzone," przyznał ksiądz Ludwikowski.

List do potomnych

Podczas rozmowy ks. Ludwikowski wspomniał o własnym wkładzie w kapsułę - liście do potomnych, napisanym piórem na papierze czerpanym. W dokumencie tym umieścił informacje o ważnych postaciach z historii Wschowy, w tym o ks. prałacie Andrzeju Kostce i siostrze Marii Iwonie Król oraz o ważnych wydarzeniach dla miasta, m.in. poświęceniu tablicy Prymasa Polski Floriana Stablewskiego. Nie zabrakło również wiadomości dla kolejnych pokoleń. „Głównym przesłaniem było, żeby dbali o to miejsce, bo to jest historia, kultura, tradycja. [...] żeby nie zaprzepaścili tego dziedzictwa ”, zdradził proboszcz.

W oczekiwaniu na więcej informacji

Na chwilę obecną pełne znaczenia listów pozostają tajemnicą. "Nie wiemy jeszcze dokładnie co tam się znajduje, odpowiedź na to uzyskamy tak naprawdę dopiero po zakończeniu tłumaczenia," powiedział dyrektor Małecki. Swój wkład w pracę z dokumentami będzie miał ks. dr hab. Robert Kufel, który pełni funkcję dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze.

Szczegóły wkrótce

Na tę chwilę zawartość kapsuły znajduje się we Wschowie. W najbliższym czasie odbędzie się również specjalne wydarzenie organizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej poświęcone znalezisku. Więcej informacji wkrótce.

Czytaj również: Poznaliśmy kolejne fakty nt. wschowskiej kapsuły czasu

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~Wow..!!!
03.12.2023 16:35

Co za naukowe spotkanie ....Hi.... ???. Czy czasami ci panowie się nie pomylili z powołanie co do oceny tek kapsuły czasu ???. Czy czasami ocena historyczna wartości zawartych tam danych nie należy do fachowców - czyli badaczy historii ???. Co i komu daje taka dysputa ???.

avatar
~Hmm?
04.12.2023 10:55

Dokumenty z 18 wieku, a w nich treści o ks. Kostce i siostrze Iwonie. Ktoś się z tej euforii troszkę zagalopował

avatar
~Do"Hmm"
04.12.2023 11:35

I czemu się tu dziwić, jak amatorzy się zabierają do analizy dokumentów historycznych dla niezrozumiałego sobie poklasku, a nie fachowcy od Historii !!!.... . Hi.... !!! .

avatar
~Ser
05.12.2023 21:47

Jemu chodziło pewnie , że sam coś napisał o tej Iwonie itd i umieścił w nowej kapsule.

avatar
~Mieszkaniec
04.12.2023 12:36

Jaki to jest papier czerpany piórem? No i jakby zapomnieć o najważniejszych postaciach i wydarzeniach miasta - ks. Kostka, siostra Król i poświęcenie tablicy. No rzeczywiście żadnych innych wartych uwagi postaci oraz wydarzeń nie było.

avatar
~DO(Mieszkaniec)
06.12.2023 09:27

Zapomniałeś o inf, wydarzeniu roku i stulecia , tj. " powstanie pisowskiego 14 dniowego rządu wyimaginowanej manipulacji prezydenta, premiera i prezesa !) Hi....!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl