Siostra Iwona Król urodziła się 12 maja 1908 roku w Mrozach koło Kartuz na Kaszubach. W 1930 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu. W 1937 roku złożyła śluby wieczyste. Po opuszczeniu placówek zakonnych w Wyrzysku, Kruszwicy i Pucku, na końcu roku 1939, przybyła do Wschowy, która wówczas znajdowała się pod panowaniem Niemiec. Zawsze pamiętała o swoim pochodzeniu jako Polką i dlatego odmówiła podpisania folkslisty.
W trudnych czasach wojny, ofiarowała pomoc medyczną i materialną każdemu potrzebującemu, bez względu na narodowość czy pochodzenie. Jej pacjentami byli zarówno Polacy, jak i Niemcy, a później również Rosjanie. W styczniu 1945 roku, podczas ewakuacji ludności cywilnej, udzielała schronienia i opieki uciekinierom, uratowała życie wielu dzieciom, które zostały porzucony przez rodziców.
W 1944 roku proboszcz powierzył jej opiekę nad kościołem. Siostra Iwona ryzykowała życiem, by go chronić. W wyniku jej działań, udało się wynieść bombę zegarową z kościoła, zanim wybuchła. Siostra Iwona zbierała również konsekrowane Hostie oraz sprzęty liturgiczne z okolicznych wiosk, które zostały zdewastowane przez radzieckich żołnierzy. "Mimo tego miłość do Eucharystii, która towarzyszyła jej od młodzieńczych lat, była silniejsza niż strach" - napisał bp Lityński w edykcie. Siostra Iwona zmarła 8 sierpnia 1990 roku i została pochowana na cmentarzu parafialnym w Wschowie.
Pozytywną opinię w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Siostry M. Iwony Król dali biskupi zgromadzeni na 392 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Wnioskował o nią Biskup Zielongórsko-Gorzowski Tadeusz Lityński.