TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowa zyska nowy mural. Przygotowuje go ceniony artysta Tytus Brzozowski

Piątek, 09 lutego 2024 o 13:08, aktualizacja Piątek, 09 lutego 2024 o 13:50, autor: 24
Wschowa zyska nowy mural. Przygotowuje go ceniony artysta Tytus Brzozowski

Wschowa niebawem wzbogaci się o kolejne artystyczne dzieło. Burmistrz Konrad Antkowiak zapowiedział realizację nowego muralu, który ma ozdobić jedną z miejskich przestrzeni. Chociaż dokładna lokalizacja na razie pozostaje tajemnicą, to już teraz możemy podziwiać wstępny szkic autorstwa Tytusa Brzozowskiego, uznanego artysty, który podjął się tego wyjątkowego zadania.

Brzozowski, znany z kreowania urzekających przestrzeni miejskich w swoich pracach, wyraził radość z powodu zaangażowania w projekt wschowskiego muralu. "Pracuję nad projektem muralu, który ma się znaleźć w malowniczym miasteczku Wschowa! Ta położna w województwie lubuskim miejscowość to prawdziwa perełka, bardzo się cieszę z wyznaczonego mi zadania" – podkreślił artysta.

Mural Brzozowskiego będzie kolejnym dziełem zdobiącym wschowską przestrzeń publiczną. W ostatnim czasie we Wschowie powstały dwa murale patriotyczne, na sali gimnastycznej I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie oraz kamienicy przy ul. Bema, a także "Autoportret z kukurydzą" przedstawiający Eugeniusza Geta Stankiewicza, który namalowany został na budynku CKiR.

Choć na razie mamy dostęp jedynie do wstępnego szkicu, burmistrz Antkowiak zapewnia, że finalna wersja muralu będzie jeszcze bardziej dopracowana. Warto dodać, że Tytus Brzozowski miał już wcześniej pośredni kontakt ze Wschową. Jednym z jego wcześniejszych projektów był mural na ul. Wschowskiej w Warszawie. „Mój program malarski polega na tym, że wykorzystuje różne budynki, z różnych części miasta. Łączę to wszystko ze sobą, tworząc nowy świat, który mimo, że jest bajkowy to ciągle jest lokalny i tutejszy” - mówił w trakcie realizacji muralu na Woli.

 

Mural, namalowany antysmogową, wpływającą na jakość powietrza farbą, powstał na przełomie 2021 i 2022 roku. „Tym razem zamalowaliśmy trzy ściany budynku! Zadanie było trudne, bo dwie z nich mają okna, które podziurawiłyby każdy obrazek. Powstała seria rozsypanych kubików, w których wykorzystano otwory okienne. Stworzyła się gra z perspektywą, a budynek zaczął znikać”, opisuje artysta.

Tytus Brzozowski – twórca muralu

Tytus Brzozowski to artysta o wielowymiarowej pasji, łączący w swojej twórczości akwarelę, architekturę i niezwykłą zdolność do snucia opowieści. Zafascynowany duszą miast, często przedstawia w swoich pracach barwne i pogodne sceny, w których sylwetki gmachów i ludzi splatają się, tworząc wyjątkowe kompozycje na pograniczu rzeczywistości i fantastyki. Warszawa, jego ulubiona bohaterka, często pojawia się w pracach, tętniąc życiem i wielkomiejskim blaskiem.

Artysta w swoich dziełach poszukuje klucza do oddania prawdziwego charakteru miejsca czy lokalnej społeczności, niekiedy sięgając po obrazy budynków już nieistniejących lub umieszczonych w nietypowych kontekstach. "Często maluję budynki już nieistniejące lub położone w nietypowym otoczeniu" – wyjaśnia Brzozowski, podkreślając swoje podejście do tworzenia.

Jego talenty zostały docenione również poza granicami kraju, czego dowodem są wystawy, takie jak Sezon Kultury Polskiej w Ningbo w Chinach czy prestiżowy festiwal ARTLIFE w Moskwie. Dzieła Brzozowskiego wykorzystywane są także przez Polską Organizację Turystyczną do promocji Polski na arenie międzynarodowej. Szczególnym wyróżnikiem jego twórczości są prelekcje o architekturze i historii Warszawy, które prowadzi, wzbogacając swoje ekspozycje.

Niekiedy Brzozowski wychodzi poza tradycyjne ramy akwareli, angażując się w projekty murali czy tworząc wielkoformatowe książki obrazkowe, jak "Miastonauci", czy pejzaże zrujnowanej stolicy do filmu "Po apokalipsie". Jego zdolność do wizualizacji metafor i oddawania odczuć o danym miejscu, jak w akwareli przedstawiającej Łódź z pięknymi kamienicami unoszącymi się wśród chmur, ujmuje i intryguje, przyciągając uwagę zarówno miłośników sztuki, jak i architektury.

Źródło/foto: tytusbrzozowski.pl, tytus brzozowski akwarela|watercolor (Facebook)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (24)

avatar

avatar
~wschowa
09.02.2024 13:52

Po co?

avatar
~Wschowaa
09.02.2024 14:16

Po to żeby zmienić Twoją mentalność.

avatar
~były radny
09.02.2024 13:58

a ja bym proponował od razu zamówić dwa murale, przecież to rzecz pierwszej potrzeby!!! Radni was nikt nie pyta o zdanie?

avatar
~za ile ?
09.02.2024 14:07

Ile kasy należy za to zapłacić burmistrzu ?

avatar
~Artyst
14.02.2024 18:29

Dużo mniej niż myślisz

avatar
~Brak słów
09.02.2024 14:27

Czy we Wschowie nie ma większych potrzeb? Podejrzewam że centrum Wschowy wyglądało lepiej w 1945r po wymarszu wojsk. Ktoś tu nosi różowe okulary i bawi się jak dziecko w piaskownicy a to są publiczne pieniądze.

avatar
~na Zacisze
09.02.2024 15:06

Może na Zaciszu drogę + lampy

avatar
~Ja
11.02.2024 16:16

Niech chociaż zrobią dla dzieci ścieżkę, żeby mogły dojść do szkoły. Bo po opadach deszczu jest to bardzo trudne.

avatar
~działki od prywaciarza
12.02.2024 23:11

ludzie z Sacisza ogarnijcie się, kupiliście działki od prywaciarza to raz. nikt wam drogi nie wybuduje dopóki ulica nie będzie zabudowa z obu stron, bo niby dlaczego wcześniej ? każdy kto się przyłączy ma niszczyć drogę ? ul. Polna chyba ok 20 lat czekała na drogę. Drogi jasne ale w pierwszej kolejności tam gdzie działki były z przetargów miejskich

avatar
~( Działki Od ...) !.
13.02.2024 06:53

Radzę tym mieszkańcom zabrać się do roboty, a nie skamlanie !. Co artykuł o nowych inwestycja w naszym Mieście to ta grupa ludzi ciągle nam tu nawija o swojej drodze i swoich potrzebach !. Płaczki - a do roboty i budować sobie drogę na swoje potrzeby !. Łopata - piasek - kamień i do roboty !.

avatar
~do kom działki od prywaciarza
13.02.2024 08:25

Ale podatki płacimy do Gminy i też mamy potrzeby

avatar
~Aniomo
14.02.2024 18:21

Z płaczem to do tego co sprzedał ci tam działkę, a poza tym ładny mural oby więcej, lepsze to niż droga na zaciszu z płaczki.

avatar
~Biedny i skromny
14.02.2024 18:26

Jeśli stać było na dom to później zrobicie zrzutkę na drogę, która tak naprawdę jest terenem prywatnym i macie zapewne służebność lub inne wianki

avatar
~Do na Zacisze
12.03.2024 19:11

Mogłeś/aś budować się w innym miejscu .Kupiłeś/aś za grosze działkę w polach ,bo była tania ,bo prywalny właściciel wyprzedawał ojcowiznę ,weięc teraz nie jęcz .Są sprawy eażne i ważniejsze .Wasze Zacisze nie jest priorytetem ,nie jesteście pępkiem świata .

avatar
~Ela
09.02.2024 15:24

Najlepiej każdemu dać po kiełbasie i puszce piwa taką mentalność wstyd nie róbmy nic zamknijmy muzeum. bibliotekę centrum kultury zlikwidujmy stowarzyszenia i wyremontujemy wszystkie drogi znajdziemy się w rekordzie ginessa

avatar
~Urszula Chudak
10.02.2024 08:29

Pani Elu, proszę nie stawiać znaku równości pomiędzy muzeum, biblioteką, ckir a muralem. Stosuje Pani zbyt daleko idące uproszczenie! Ja jednak do tematu podejdę bardziej optymistycznie. Otóż skoro Pan Burmistrz zleca wykonanie muralu za nie małe pieniądze, to znaczy, że finanse gminy są w super kondycji. Że infrastruktura miasta nie wymaga remontu, a organizacje działające non profit, otrzymały tyle środków, o ile wnioskowały, że ci, którzy organizują bezpłatnie dla mieszkańców różne wydarzenia, mogą korzystać nieodpłatnie z pomieszczeń CKiR... długo by jeszcze wymieniać. Ja w to wszystko wierzę, że tak jest i dlatego jestem za muralem, a nawet dwoma. Mam tylko prośbę do Pana Artysty. Bardzo proszę nie nazywać mego, prawie 15 - tysięcznego miasta, miasteczkiem. Nawet malowniczym. Miasteczko proszę Pana, liczy 3 - 4 tysiące mieszkańców.

avatar
~do UCh
10.02.2024 22:41

Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

avatar
~Janek Pradera
09.02.2024 17:36

Mnie to Pioter ciekawi czy ty coś pożytecznego umisz zrobić a nie tylko te bazgroły po scionach

avatar
~Pan Maruda
10.02.2024 19:07

A Ty umiesz coś poza marudzeniem w internecie?

avatar
~Kurier
10.02.2024 22:57

A kiedy Wschowa zyska drogi na nowych osiedlach?!

avatar
~asd
12.02.2024 10:17

super pomysł, przyda się więcej koloru w tym szarym i smutnym mieście, poza tym w cenie muralu nie zrobicie żadnych dróg i oświetleń ulicznych

avatar
~Fiksum dyrdum XXI Wieku !
12.02.2024 10:56

Wcześniej ganiano, karano Naszą młodzież - chuliganami, wandalami ich nazywano, nasyłano na nich policję....itd. A teraz to sztuką - sztuką nazywają i nawet patriotyzmem, co widać na blokach szkolnych !!!. Takie to Fiksum Dyrdum Naszych czasów !. Ba ! - jeszcze za to słono tym co to malują płacą !. Takie to Fiksum Dyrdum to Nasze społeczeństwo XXI Wieku !. Mało im, że sobie całe ciała malują i jak abażur do lampy wyglądają to teraz ściany nam malują !. takie to Fiksum Dyrdum to Polskie społeczeństwo !.

avatar
~Iks
04.04.2024 22:27

Czy to jest aż tak istotne . To ściana prywatnej kamienicy z tego co mi wiadomo ...

avatar
~Kasia
04.04.2024 22:31

Tyle potrzeb . Chodniki parki budynki do remontu a my malujemy mural ....

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl