TworzymyGłos Regionu

reklama

Spektakl słowno-muzyczny „W salonie Kurpińskiego” (VIDEO)

Czwartek, 14 marca 2024 o 19:29, aktualizacja Czwartek, 14 marca 2024 o 19:56, autor: 5
Spektakl słowno-muzyczny „W salonie Kurpińskiego” (VIDEO)

W auli I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie, uczczono pamięć kompozytora, dyrygenta i pedagoa Karola Kurpińskiego. Wydarzenie, zatytułowane „W salonie Kurpińskiego”, zostało zorganizowane przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia oraz Towarzystwo Muzyczne im. K. Kurpińskiego z Włoszakowic. Spektakl muzyczno-słowny przyciągnął liczne grono miłośników muzyki, a jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu od Gminy Wschowa.

Upamiętnili Karola Muszkietę

W tym wyjątkowym wieczorze, oprócz uczczenia Kurpińskiego, uczestnicy mogli również oddać hołd śp. Karolowi Muszkiecie, założycielowi szkoły muzycznej we Wschowie i propagatorowi dzieł Kurpińskiego. Dzięki fragmentom dziennika z podróży Kurpińskiego do Europy Zachodniej, odczytanym przez Martynę Sachweh, publiczność miała okazję zanurzyć się w bogatą kulturę muzyczną tamtego okresu.

Patriotyzm i tradycja w szkolnych murach

Piotr Wieland, dyrektor I ZS we Wschowie, podkreślił symboliczną datę wydarzenia, nawiązując do 200. rocznicy powołania Kurpińskiego na stanowisko dyrygenta Teatru Narodowego w Warszawie. „Bardzo pięknie się złożyło, że tych dwóch patriotów, zostało w dniu dzisiejszym uczczonych”, mówił Wieland, podkreślając wkład Stanisława Staszica w powołanie Kurpińskiego.

Muzyczne dziedzictwo Kurpińskiego

Szymon Franek, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. we Wschowie, wyraził dumę ze współpracy z Towarzystwem Muzycznym Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach i podkreślił znaczenie Kurpińskiego jako inspiracji dla współczesnych muzyków. Prezentacja utworów Kurpińskiego, w tym słynnej „Warszawianki”, w różnych aranżacjach była nie tylko pokłonem dla jego twórczości, ale także okazją do przypomnienia o jego wpływie na rozwój polskiego repertuaru operowego dzięki doświadczeniom zdobytym podczas podróży po Europie Zachodniej.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Anna Muszkieta
14.03.2024 21:17

Bardzo dziękuję Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego koncertu. Panu Dyrektorowi Szymonowi Frankowi, Pani Halinie Drgas Martynie Sachweh, moim kochanym przyjaciołom i uczniom . Byłam ogromnie wzruszona.

avatar
~Urszula Chudak
15.03.2024 10:08

Akuratnie Pani Ojcu jak najbardziej się to należało. Jego zasługi dla naszego regionu, są niezaprzeczalne. Jak i Pani, która często non profit dla nas muzykuje i prowadzi różne wydarzenia muzyczne. Film zaprezentowany na końcu, jako żywo przypomniał nam Jego poczucie humoru. Już nie mogę doczekać się zapowiadanych przez Panią, kwietniowych wydarzeń.

avatar
~Przypadek, czy?
15.03.2024 08:14

Jak widać kandydat pisu najwyraźniej zadbał aby go wielokrotnie pokazywano na tych fotkach. Zamiast się skupić na występie i dzieciach to foto skupiło się na uczestnikach - kandydatach do wyborów , taka sobie darmowa reklama bez bilbordów i makijażu !.

avatar
~masz rację
15.03.2024 09:57

masz rację, dało się zauważyć uczestnictwo wielu osób, które do tej pory nie bywały na tego typu wydarzeniach. nie dot to jednak kandydata pisu, bo on akurat bywał i bywa.

avatar
~PYTEK:
15.03.2024 10:25

Czy powyższe fotki nie powinny być skupione li i tylko na pokazie Nam występujących artystów oraz treści koncertu zamiast nam epatować tu "TŁO" , czyli wielokrotne pokazywanie i manifestowanie widzów???. Czy to nie jest ukryta propaganda kandydatów do obecnych wyborów ?????.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl