Dziedzictwo Kurpińskiego i Muszkiety wciąż żywe
Spektakl odbył się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie. Było to spotkanie z muzyką i historią, w którym uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej oddali hołd dwóm postaciom kluczowym dla regionalnej kultury muzycznej. Przed zgromadzoną publicznością wystąpiła również Capella Zamku Rydzyńskiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka.
Karol Kurpiński (1785–1857), wybitny kompozytor i dyrygent, miał ogromny wpływ na polską muzykę XIX wieku. Jego twórczość inspirowała m.in. Fryderyka Chopina. Drugi bohater wieczoru, Karol Muszkieta (1939–2023), był dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie i wielkim propagatorem dzieł Kurpińskiego. Dzięki niemu powstały Wschowskie Towarzystwo Muzyczne i Młodzieżowa Orkiestra Dęta.
Wśród licznych gości wydarzenia znalazła się rodzina Karola Muszkiety, w tym jego córka Anna Muszkieta, kontynuująca muzyczne tradycje jako nauczycielka w szkole muzycznej we Wschowie.
ZOBACZ: Spektakl słowno-muzyczny „W salonie Kurpińskiego” (VIDEO)
Zwykła zbieżność dat?
Koncert otworzyli Szymon Franek, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie, oraz Stanisław Waligóra, prezes Towarzystwa Muzycznego im. K. Kurpińskiego z Włoszakowic. W swoim wystąpieniu Waligóra zwrócił uwagę na niezwykły zbieg okoliczności.
– Oficjalnie przyjmuje się, że Karol Kurpiński urodził się 6 marca 1785 roku, jednak badania wskazują, że mogło to być 4 marca. Co ciekawe, właśnie 4 marca, dwa lata temu, odbył się pogrzeb Karola Muszkiety. Statystycznie taka zbieżność zdarza się raz na kilka tysięcy przypadków – zauważył.
Spektakl „W Salonie Kurpińskiego”
Podczas spektaklu zabrzmiały utwory Kurpińskiego w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej. W drugiej części koncertu Capella Zamku Rydzyńskiego zaprezentowała kompozycje, które przeniosły publiczność w muzyczną podróż po Europie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Szymon Franek przypomniał, jak wielkie znaczenie dla regionu miał Karol Muszkieta.
– Dzięki jego determinacji w 1976 roku udało się powołać Państwową Szkołę Muzyczną we Wschowie. To on przybliżył nam postać Karola Kurpińskiego, pisząc książkę „Kurpiński nasz współczesny” – podkreślił.
Karol Kurpiński, mimo że ukończył jedynie dwie klasy szkoły, osiągnął międzynarodowy sukces. Był dyrektorem Teatru Narodowego, twórcą pierwszego polskiego czasopisma muzycznego i kompozytorem oper, które kształtowały narodową tożsamość muzyczną.
– Musimy pamiętać o naszej historii i kulturze, bo jak mówi stare przysłowie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – podsumował Stanisław Waligóra.
ZOBACZ: Noworoczny występ uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. we Wschowie