TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Najczęstsze wyzwania podczas leczenia alkoholizmu i jak sobie z nimi radzić?

Sobota, 31 maja 2025 o 12:37, autor:
Najczęstsze wyzwania podczas leczenia alkoholizmu i jak sobie z nimi radzić?

Według WHO nawet 3 miliony osób rocznie umiera z powodu nadużywania alkoholu i leków psychoaktywnych. Jeszcze większa liczba osób zmaga się z zaburzeniami wynikającymi z nadużywania alkoholu – szacuje się, że dotyczy to aż 400 milionów ludzi, z czego około 209 milionów to osoby uzależnione. Tak duże liczby pokazują, jak poważnym i powszechnym problemem zdrowotnym jest alkoholizm.

Podjęcie decyzji o leczeniu nie zawsze jest proste. Szczególnie jeśli osoba uzależniona przez lata wypierała problem i doświadczała presji ze strony otoczenia. Lęk przed zmianą, wstyd, a często również brak wiary w powodzenie terapii sprawiają, że wiele osób odkłada moment podjęcia leczenia na później. Jak wytrwać w trzeźwości i zwiększyć swoje szanse na powrót do normalnego funkcjonowania?

Etapy leczenia alkoholizmu

Leczenie uzależnienia od alkoholu to proces, który wymaga dużej determinacji, samozaparcia i silnej motywacji do wytrwania w swoich postanowieniach. Składa się on przeważnie z trzech etapów:

  • Detoksykacji – jest to czas, w którym pacjent przestaje pić, a ciało pozbywa się toksyn. Proces ten może wiązać się z wystąpieniem objawów zespołu abstynencyjnego, dlatego powinien być przeprowadzany wyłącznie pod nadzorem lekarza.
  • Leczenia właściwego – po zakończeniu detoksykacji rozpoczyna się zasadniczy etap terapii, który może obejmować: indywidualną i grupową terapię psychologiczną, poradnictwo, farmakoterapię, warsztaty edukacyjne, spotkania z rodziną oraz udział w grupach wsparcia, takich jak Anonimowi Alkoholicy. Celem tego etapu jest dotarcie do przyczyn uzależnienia i wypracowanie zdrowych mechanizmów radzenia sobie.
  • Utrzymania trzeźwości – zakończenie leczenia nie oznacza końca pracy nad sobą. Osoba uzależniona musi kontynuować działania wspierające trzeźwość, takie jak: udział w terapii, utrwalanie zdrowych nawyków, całkowite odstawienie alkoholu i unikanie sytuacji wysokiego ryzyka.

Dlaczego leczenie uzależnienia bywa trudne? Kluczowe wyzwania terapii

Leczenie uzależnienia od alkoholu często wiąże się z poważnymi wyzwaniami zarówno natury psychicznej, jak i społecznej. Droga do trwałej trzeźwości bywa trudna i pełna przeszkód. Najczęstsze wyzwania, z jakimi zmagają się pacjenci w trakcie leczenia to:

  • Nawroty – powrót do picia może być traktowany przez osobę uzależnioną jako porażka. W rzeczywistości jednak nawroty są częstym elementem procesu zdrowienia i nie powinny przekreślać dotychczasowych osiągnięć. W takim wypadku szybki kontakt z terapeutą lub powrót na spotkania grup wsparcia, może pomóc odzyskać kontrolę i kontynuować drogę do trzeźwości.
  • Trudne emocje – alkohol może pełnić funkcję „regulatora emocji”. Po jego odstawieniu pojawiają się nieprzepracowane uczucia: lęk, wstyd, poczucie winy czy samotność, które utrudniają walkę z nałogiem.
  • Stres i presja dnia codziennego – napięcia, konflikty w rodzinie, problemy zawodowe – wszystko to może uruchomić mechanizm sięgania po alkohol. Podczas terapii pacjenci uczą się rozpoznawać źródła stresu i radzić sobie z nim w sposób konstruktywny.
  • Brak wsparcia społecznego – izolacja, niezrozumienie ze strony bliskich czy wręcz negowanie problemu przez otoczenie znacznie utrudniają proces zdrowienia. 
  • Brak motywacji wewnętrznej – gdy decyzja o leczeniu została podjęta pod presją rodziny, partnera lub pracodawcy, istnieje większe ryzyko przedwczesnego zakończenia terapii.
  • Współwystępowanie innych uzależnień lub zaburzeń psychicznych – np. uzależnienie od leków, hazardu lub depresja, które utrudniają koncentrację na leczeniu alkoholizmu.

Jak skutecznie wyjść z uzależnienia i odzyskać kontrolę nad życiem?

Walka z uzależnieniem często wiążę się z koniecznością przezwyciężenia swoich słabości i różnych przeciwności losu. Aby to osiągnąć, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów z Kliniki Odwykowej Alkoholizmu. W takiej placówce pacjent może liczyć na profesjonalną opiekę, dyskrecję i komfortowe warunki pobytu, co sprzyja procesowi zdrowienia. Dzięki kompleksowemu podejściu i stałemu wsparciu specjalistów, osoby uzależnione zyskują narzędzia niezbędne do trwałego odzyskania kontroli nad swoim życiem.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl