TworzymyGłos Regionu

Jakie podatki w 2020 roku?

Wniesiono autopoprawki do projektów

Sobota, 30 listopada 2019 o 13:57, aktualizacja Sobota, 30 listopada 2019 o 14:22, autor: 5 2452
Jakie podatki w 2020 roku?

Podczas XI sesji Rady Miejskiej we Wschowie radni podjęli uchwały o stawkach podatków od nieruchomości, środków transportu oraz o obniżeniu ceny skupu żyta, na podstawie której to ceny obliczany jest podatek rolny. W związku z obciążeniami narzuconymi przez rząd podatki zostały podniesione, jednak w toku spotkań z mieszkańcami i radnymi burmistrz Konrad Antkowiak zadecydował o zmniejszeniu niektórych podwyżek.

Uchwały podatków lokalnych są aktualnie jednym z wiodących tematów na sesjach każdego samorządu, ponieważ na skutek działań rządu znacząco wzrosły obciążenia budżetowe, a pomniejszone zostały wpływy z podatku dochodowego. Stąd w znaczącej części samorządów konieczność podwyższenia podatków, która nie ominęła także naszej gminy. Od kilku lat w Gminie Wschowa podatki lokalne rosły tylko o stopę inflacji, a rezygnacja z maksymalnych stawek podatku była rezygnacją z wpływu do budżetu ponad 16 milionów złotych w ciągu ostatnich 10 lat. W związku z sytuacją budżetową burmistrz Konrad Antkowiak zaproponował nowe stawki podatku, które następnie zostały konsultowane z radnymi, sołtysami i przedsiębiorcami. Na skutek konsultacji przed podjęciem uchwał burmistrz zdecydował o wprowadzeniu autopoprawek, które obniżały niektóre proponowane wcześniej stawki podatków. Zmiany dotyczyły przede wszystkim stawek podatków od środków transportu, które ostatecznie wzrosną o średnio 20 procent. Autopoprawka burmistrza obniżyła także stawkę podatku od budynków związanych z działalnością gospodarczą z proponowanych 23,90 zł do 21,90 zł oraz od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym z 11,18 zł do 8,86 zł. Wzrosła natomiast stawka podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w obrębie historycznego centrum miasta, której preferencyjna wysokość ma przyciągnąć działalność gospodarczą w okolice rynku miasta.

/UMiG

Poniżej zamieszczamy uchwalone przez Radę Miejską stawki podatków lokalnych.

Informacje o autopoprawkach do uchwał podatkowych, dyskusję radnych oraz głosowanie znajdziecie Państwo w poniższym video.

REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Widz
30.11.2019 23:12

Zobaczcie Państwo sobota niedziela urząd nie pracuje i co niema komentarzy wieść są takie kto wpisuje komentarze pod patronatem pana burmistrza część jemu zaufanych ludzi a mały procent społeczeństwa podejmuję dyskusję .

avatar
~ja
01.12.2019 09:48

" Wzrosła natomiast stawka podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w obrębie historycznego centrum miasta, której preferencyjna wysokość ma przyciągnąć działalność gospodarczą w okolice rynku miasta." ????????????? /UMiG

avatar
~Giezek wróć
01.12.2019 18:29

Dzisiaj na niedzielnym spacerze obserwowałem stan kostki brukowej na ulicach naszego miasta. Nawet za rządów Grabki tak fatalnie nie było. Wtedy, ubytki były naprawiane w miarę szybko. Symbolem sprawczości i profesjonalizmu #Antkowiaknowyzespół jest latarnia na skrzyżowaniu Daszyńskiego i Działkowej. Tak wiem zaraz /rano po 8/ będzie wpis z komputera urzędu, że to sprawa Enei, a nie burmistrza. Wielka szkoda że Paweł Giezek po porażce w wyborach samorządowych usunął się w cień. Jakże by były interesujące sesje z obecnością p.Pawła. Macie szczęście Antkowiaki, a może Paweł wpadnie na sesję ?

avatar
~Do giezek wroc
01.12.2019 21:44

Nie dosc ze lampa enei to ulica daszynskiego powiatowa. Racja za farbki z kostką bylo lepiej - w starym mieście tak ja przelozyl ze od lat trzeba poprawiac a gmina się na 15 milonow zadluzyla!

avatar
~Do Giezek wróć
01.12.2019 23:30

Czy aby na pewno tęsknisz za foto gminy ? Duet tylko był w grotesce w tamtym składzie z przed 2018, obecnie to już nie ten sam zestaw "aktorów" ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl