TworzymyGłos Regionu

reklama

Znasz kogoś podobnego? Poszukują sobowtóra „Dziewczynki ze słonecznikami”

Czwartek, 23 marca 2023 o 11:20, aktualizacja Czwartek, 23 marca 2023 o 14:29, autor: 0
Znasz kogoś podobnego? Poszukują sobowtóra „Dziewczynki ze słonecznikami”

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na niezwykłą okazję do zobaczenia dzieł jednej z najwybitniejszych polskich malarek – Olgi Boznańskiej. Wystawa „Olga Boznańska (1865–1940)” prezentuje 40 prac artystki z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. To pierwsza tak obszerna ekspozycja jej twórczości w naszym regionie.

Olga Boznańska była pionierką malarstwa nowoczesnego i jedną z pierwszych kobiet, które zdobyły uznanie na międzynarodowej scenie artystycznej. Jej portrety psychologiczne zachwycają subtelnością i głębią. Na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej można podziwiać zarówno znane obrazy, jak „Dziewczynka ze słonecznikami”, „Portret siostry artystki” czy „Autoportret”, jak i mniej znane prace z różnych okresów jej życia.

Wystawa jest częścią projektu „Bohaterki sztuki”, który ma na celu promowanie kobiecego dorobku artystycznego i kulturowego. W ramach projektu organizowane są także warsztaty, spotkania i wykłady poświęcone twórczości Olgii Boznańskiej oraz innym wybitnym kobietom w historii sztuki.

Jednym z najciekawszych wydarzeń towarzyszących wystawie jest casting na sobowtóra „Dziewczynki ze słonecznikami”. Muzeum poszukuje dziewczynki, która najbardziej przypomina postać z portretu. Uczestniczka castingu powinna mieć od 8 do 12 lat (w takim mniej więcej wieku jest dziewczynka przedstawiona na portrecie), jasne włosy oraz twarz i sylwetkę podobną do tej, którą ma bohaterka obrazu Boznańskiej.

Zgłoszenia do castingu są przyjmowane do 7 kwietnia 2023 r. Na stronie muzeum dostępny jest regulamin i karta zgłoszenia kandydatki.

Casting będzie miał formę planu zdjęciowego i odbędzie się w dniach od 22 do 24 kwietnia 2023 r. w siedzibie Muzeum Ziemi Lubuskiej. Na podstawie wykonanych fotografii jury wybierze laureatki, które zostaną zaproszone do muzeum 3 czerwca 2023 r. na uroczyste obchody Dnia Dziecka. Otrzymają wtedy nagrody.

To niepowtarzalna szansa dla małych wielbicielek sztuki, aby poczuć się jak bohaterka jednego z najpiękniejszych portretów Olgi Boznańskiej i poznać jej niezwykłą historię.

To już kolejna edycja takiego castingu. Poprzednia miała miejsce w 2016 roku, kiedy wybrano trzy zwyciężczynie: Wiktorię Bargieł z Krakowa oraz Kalinę Czechowska i Nadię Hardel (obie z Zielonej Góry). Teraz, ponieważ te młode kobiety są już dorosłe, muzeum postanowiło ponownie przeprowadzić poszukiwania.

Wystawa „Olga Boznańska (1865–1940)” czynna jest od 21 kwietnia do 31 lipca 2023 r. Zapraszamy serdecznie!

Źródło: lubuskie.pl

Foto: mzl.zgora.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl