TworzymyGłos Regionu

reklama

Zmiany w dostępie do badań mammograficznych - więcej kobiet objętych profilaktyką

Czwartek, 07 grudnia 2023 o 01:09, aktualizacja Czwartek, 07 grudnia 2023 o 01:43, autor: 0
Zmiany w dostępie do badań mammograficznych - więcej kobiet objętych profilaktyką

Od listopada tego roku, o 5 lat, czyli do 74 roku życia, został wydłużony wiek kobiet, które mogą nieodpłatnie wykonać badanie mammograficzne. Zmiana ta jest odpowiedzią na potrzebę intensyfikacji działań profilaktycznych w zakresie wykrywania raka piersi. Jak podkreślają eksperci, wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na wyleczenie.

Badania mammograficzne we Wschowie

Diagnostyk z Zielonej Góry – podmiot odpowiedzialny za przeprowadzanie mammografii we Wschowie – udostępnia możliwość zapisów telefonicznych na takie badania pod numerem 68 41 41 411 oraz online na stronie www.diagnostyk.pl. Oprócz dzisiejszej (7 grudnia) możliwości skorzystania z badania, kolejne terminy są zaplanowane na styczeń i luty. 

Cytologia płynna - nadzieja na refundacje?

W kontekście badań profilaktycznych Urszula Chudak, podczas 11. Wschowskim Kongresie Kobiet, podniosła kwestię cytologii płynnej. To nowoczesna metoda badawcza, która oferuje dokładniejsze wyniki i wymaga rzadszych powtórzeń.

Urszula Chudak apelowała do posłanek obecnych na wydarzeniu o zwrócenie uwagi na brak refundacji tego badania przez narodowego płatnika. „Obiecały to zrobić. Nie pozostaje nic innego, jak pilnować złożonej przez nie obietnicy! One obiecały złożyć - ja obiecuję tego pilnować. Wszak stawką jest nasze życie,” stwierdziła Urszula Chudak, podkreślając wagę tego zagadnienia.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl