TworzymyGłos Regionu

reklama

Zapalili znicze pod pomnikiem przy Skwerze Sybiraków w Sławie (ZDJĘCIA)

Czwartek, 10 lutego 2022 o 12:05, autor: 0
Zapalili znicze pod pomnikiem przy Skwerze Sybiraków w Sławie (ZDJĘCIA)

Złożeniem wiązanek kwiatów, zapaleniem znicza pod pomnikiem przy Skwerze Sybiraków w Sławie uczczono pamięć ofiar deportacji na Wschód w 82. rocznicę pierwszej masowej wywózki polskich obywateli.

Rozpoczęła się ona w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Blisko 140 tysięcy osób z terenów zajętych przez Rosjan po ich wkroczeniu do Polski 17 września 1939 roku trafiło do północnych obwodów sowieckiej Rosji, na Syberię i do Kazachstanu.

Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei, przedstawicieli inteligencji ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

Władze ZSRS traktowały wywózki nie tylko jako formę walki z wrogami politycznymi, ale był to także element eksterminacji polskich elit, a przede wszystkim możliwość wykorzystania tysięcy osób jako niewolniczej siły roboczej. Katorżnicza praca w syberyjskiej tajdze przy sięgającym kilkadziesiąt stopni mrozie, głodzie i chorobach zabijała wielu zesłańców. Była to przemyślana i planowo przeprowadzana zbrodnia na polskim narodzie.

Tekst/foto: slawa.pl

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl